Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pierwsi chętni do wymiany pieców

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Ochrona środowiska. Mieszkańcy podkrakowskich gmin chcą walczyć o czyste powietrze

W kilku gminach powiatu krakowskiego jest już lokalny program ochrony powietrza, w innych nad takim dokumentem pracują. Gminy przygotowały ankiety, żeby zorientować się, ile jest starych pieców. Jednak te dane nie wskazują, ile z tych pieców zostanie faktycznie wymienionych. Do tego trzeba zebrać deklaracje od mieszkańców.

Gmina Skała przygotowuje na razie plan gospodarki niskoemisyjnej. Ankiety zostały wykonane, trwa analiza danych.

- Ankiety to wstępne informacje, które pozwolą nam ocenić, ile nasza gmina może potrzebować zewnętrznych dotacji na pomoc mieszkańcom w wymianie pieców. Żeby to określić, musimy wiedzieć, ile jest starych pieców w gospodarstwach domowych. Do wszystkich właścicieli przestarzałych palenisk nie dotrzemy, ale ich liczbę w przybliżeniu poznamy na podstawie ankiet - mówi Tadeusz Durłak, burmistrz Skały. Przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Penkala zaznacza, że chociaż gmina leży częściowo w Ojcowskim Parku Narodowym, w dużej mierze w jego otulinie, to w zimowe wieczory o czystym powietrzu można tylko marzyć. - Naprawdę są dni, że nie ma czym oddychać - przyznaje przewodnicząca.

Za przygotowanie podobnego programu ochrony powietrza zabrała się też gmina Krzeszowice. Ankiety, które mają pomóc w określeniu tego, ile i jakie piece mają mieszkańcy, zostały już wykonane. Wzięło w nich udział ponad 300 osób. Zebrane dane są analizowane. Dzięki nim będzie wiadomo, czego oczekują mieszkańcy i czy są gotowi na wymianę starych palenisk.

Tymczasem gminy leżące w bezpośrednim sąsiedztwie z miastem, należące do Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego, już wcześniej przygotowały ankiety i programy ograniczenia niskiej emisji.

- Byliśmy pierwszą gminą w powiecie i jedną z pierwszych w województwie, która taki własny program uchwaliła w ubiegłym roku - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa. Zostały także opracowane zasady dofinansowania wymiany nieekologicznych pieców na węgiel i miał, na nowe proekologiczne źródła ciepła. Zostało to uchwalone pod koniec ubiegłego roku.

Teraz trwa zbieranie deklaracji od właścicieli domów, którzy chcą wymienić piece i skorzystać z dofinansowania. Deklaracje te będą zbierane do końca marca.

Podobne deklaracje są zbierane od mieszkańców gminy Zielonki. Na ich wypełnienie urzędnicy czekają do 26 lutego. Wójt Zielonek, Bogusław Król zaznacza, że urzędnikom zależy, aby gmina była przyjazna ludziom i środowisku, ale o to muszą dbać wszyscy. Podkreśla, że gmina monitoruje programy, możliwości i warunki dofinansowania do wymiany pieca i innych źródeł ciepła. Rozpoznaje też zasady udzielania i rozliczania dotacji, które mieszkańcy mogą za pośrednictwem gminy pozyskać. Władze gminy wysłały do mieszkańców informacje dotyczące funduszy na ograniczanie niskiej emisji.

- Poszliśmy nieco dalej niż tylko wymiana pieców. Proponujemy mieszkańców także pomoc w dofinansowaniu instalacji centralnego ogrzewania, termomodernizacji budynków, instalacji solarnej lub fotowoltaicznej - mówi Małgorzata Fordymacka, kierownik Referat Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy w Zielonkach. - Codziennie odbieramy sporo wypełnionych deklaracji - dodaje.

Gdy zostaną uruchomione programy umożliwiające dofinansowanie nowych pieców i innych źródeł ciepła, trzeba być przygotowanym do przeprowadzenia inwestycji.

Badania powietrza i Inicjatywy antysmogowe
Podkrakowskie gminy podejmują wiele inicjatyw zachęcających mieszkańców do troski o środowisko.

* Zielonki jako jedyna gminie w powiecie krakowskim wystarała się o zamontowanie na dwa tygodnie pyłomierza. Wypożyczyła go od Krakowskiego Alarmu Smogowego, który na swojej stronie internetowej na bieżąco pokazuje wyniki badań. Pyłomierz na balkonie Urzędu Gminy bada zarówno pyły z pieców, jak samochodów jadących drogą wojewódzka Krakowa-Wolbrom. Wyniki nie są zadowalające: w godzinach szczytu - głównie w czasie powrotów z pracy pyłomierz pokazywał, że normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone o sto procent.

* Zabierzów w akcję antysmogową zaangażowali się uczniowie. Młodzież z klas V i VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z ulotkami i transparentami zorganizowali przemarsz na Rynek w obronie powierza. Przemarsz antysmogowy miał uświadomić mieszkańcom potrzebę dbania o czyste powietrze i zachęcić ich do troski o powietrze dla młodego pokolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski