Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sacrum w marmurze z Carrary

AN
Rzeźby Igora Mitoraja, monumentalne, dwupostaciowe "Zwiastowanie" i rzeźba bez tytułu, zostały zakupione i uroczyście wprowadzone do Muzeum Watykańskiego.

Rzeźby Igora Mitoraja w Muzeum Watykańskim

"Zwiastowanie", ukończone w 2003 roku (prace nad tą rzeźbą artysta rozpoczął przed pamiętnymi wystawami w Polsce), jest pierwszym tematem sakralnym podjętym przez Mitoraja. Włoski tytuł jest mniej zobowiązujący: "Visita a Maria" - i do tego skłania się również Francesco Buranelli, dyrektor Muzeum Watykańskiego: - Artysta zatrzymał w marmurze moment, zanim cokolwiek zostało powiedziane. Anioł ma zamknięte usta - jeszcze nie wymówił "Ave Maria...". Maria jest cicha, skupiona, jeszcze niezdająca sobie sprawy z bolesnej i pełnej chwały przyszłości, jeszcze niedająca na nią przyzwolenia słowami "Niech się stanie wedle słowa Twego...".
Tej rzeźbie i jej miejscu w dorobku Igora Mitoraja poświęcono wiele uwagi na konferencji prasowej i w materiałach przygotowanych dla prasy.
"Mitoraj jest artystą o dużej wrażliwości. Jego pasja to świat antyczny, ale tworzy dzieła bardzo współczesne, wyposaża je w duszę ludzi żyjących teraz. Każde dzieło mistrza zakorzenione jest w dalekiej przeszłości, ale antyczna inspiracja przenika się z modernizmem, surrealizmem, symbolizmem" - czytamy w watykańskich materiałach prasowych.
"Visita a Maria" została wprowadzona do działu współczesnej sztuki religijnej. - To bardzo dobre miejsce - komentuje kustosz tego działu. - "Visita a Maria" jest dziełem, które, mimo śladów antycznych zainteresowań artysty, nie ma inspiracji mitologicznych, należy do świata sakralnego.
W materiałach przygotowanych przez Muzeum Watykańskie, podobnie jak we wszystkich notach biograficznych Igora Mitoraja znajdziemy Polskę i Kraków. Tu napisano, że Mitotaj jest artystą polskim, "zaadoptowanym" przez Włochy.
Polska też nie rezygnuje z jego dzieł. Jak się dowiadujemy - Warszawa pozazdrościła Rzymowi drzwi, jakie Mitoraj wykonał dla romańskiej bazyliki w Wiecznym Mieście. Pojawiły się plany związane z zamówieniem u artysty nowych, monumentalnych drzwi do warszawskiego kościoła Jezuitów. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski