Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd: burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej musi ujawnić swoje zarobki

Redakcja
PRAWO. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zobowiązał Zbigniewa Stradomskiego, burmistrza miasta i gminy Kalwaria Zebrzydowska, do ujawnienia swoich zarobków. Obciążył go też kosztami postępowania.

Zbigniew Stradomski, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Fot. Robert Szkutnik

Odpowiedzi na pytanie, ile burmistrz zarabia, domagał się jeden z mieszkańców gminy.

Sprawa zaczęła się w połowie listopada 2011 roku. Wówczas to Jerzy Stokłosa z Kalwarii zwrócił się do burmistrza o udzielenie informacji, "jakie jest obecne wynagrodzenie brutto oraz netto burmistrza".

Urzędnicy magistratu dopiero w styczniu ubiegłego roku poinformowali wnioskodawcę, że wynagrodzenie burmistrza zostało ustalone uchwałą, podali jej numer i datę podjęcia oraz dodali, że jest ona "ogólnie dostępna w BIP (Biuletynie Informacji Publicznej - przyp.red.), w zakładce Rada-uchwały".

To nie zadowoliło mieszkańca, który złożył do WSA w Krakowie skargę na bezczynność burmistrza. Mężczyzna zarzucał też urzędnikom, że odpowiedź na jego pytanie jest nie wyczerpująca i nie przedstawia wiedzy na temat stanu faktycznego. Domagał się też podania wszystkich składników wynagrodzenia. W uzasadnieniu skargi Stokłosa napisał m.in., że nieujawnienie informacji jest sprzeczne z ustawą o dostępie do informacji publicznej.

Pełnomocnicy burmistrza domagali się oddalenia skargi jako niezasadnej.

WSA zajął się sprawą. W uzasadnieniu wyroku napisał m.in. "informacja o wynagrodzeniu wójta, burmistrza, prezydenta miasta jest informacją publiczną", i dalej, "skarżący mógł żądać udzielenia informacji publicznej o wysokości wynagrodzenia burmistrza brutto i netto". Sąd nie zgodził się także z wyjaśnieniami magistratu, że odpowiedzi mężczyźnie już udzielono. Albowim informacja BIP zawiera jedynie trzy składniki wynagrodzenia burmistrza: wynagrodzenie zasadnicze - 5800 zł, dodatek funkcyjny - 1800 zł, i dodatek specjalny - 2280 zł. A jak przyznał na rozprawie pełnomocnik burmistrza, do wynagrodzenia wliczany jest np. dodatek z tytułu wysługi lat. Zatem dane w BIP nie zawierają informacji o wynagrodzeniu brutto. "Nie sposób również z tej uchwały dowiedzieć się (próbować określić), jakie jest wynagrodzenie burmistrza netto". Sąd stwierdził, że nie udzielono odpowiedzi, i zobowiązał burmistrza do jej udzielenia w terminie 14 dni.

Wyrok wydano 27 listopada 2012 roku, a uzasadnienie Jerzy Stokłosa otrzymał teraz. - Nadal nie dowiedziałem się, ile zarabia burmistrz. Nie zwrócono mi także kosztów postępowania - mówi Jerzy Stokłosa.

Prawo do informacji zostało zagwarantowane w art. 61 Konstytucji RP. Obejmuje ono m.in. dostęp do dokumentów. Prawo do informacji gwarantuje też obywatelom ustawa o dostępie do informacji publicznej.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski