Sąd uchyla zakaz działalności baru samoobsługowego w pandemii. Taką karę nałożył sanepid

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Sanepid wprowadził zakaz działalności baru samoobsługowego w pandemii Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że to bezprawne działanie
Sanepid wprowadził zakaz działalności baru samoobsługowego w pandemii Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że to bezprawne działanie Anna Kaczmarz
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił karę w postaci bezterminowego zakazu działalności dla baru samoobsługowego. Taki rygor wprowadził sanepid po kontroli z 7 lipca 2020 r. uznając, że w lokalu dochodzi do złamania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii. WSA stwierdził, że działanie inspekcji sanitarnej nie miało podstaw prawnych i postępowanie administracyjne w tym zakresie umorzył. Sanepid ma też zapłacić 200 zł kosztów skarżącej się spółce A.

FLESZ - Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Decyzja o zamknięciu baru w jednym z Centrów Handlowych w Krakowie zapadła w następstwie kontroli 7 lipca 2020 r. i poprzedzającej ją 30 minutowej obserwacji części samoobsługowej baru oraz sposobu zakupu gotowych dań.

Kontrolujący stwierdzili, że sprzedaż dań odbywa się w systemie samoobsługi przez konsumenta. Bemary grzewcze (podgrzewane pojemniki) oraz urządzenia chłodnicze z gotowymi potrawami nie były odizolowane od konsumenta żadną osłoną; brak widocznych wskazówek, że ludzie mają zachować odległość od bemarów. Bar wyposażony był w dozownik z płynem dezynfekcyjnym, jednorazowe rękawiczki oraz widoczną informację o konieczności dezynfekcji rąk płynem i założenia rękawiczek przed rozpoczęciem nakładania potraw.

Kontrola sanitarna wykazała, że pracownicy lokalu wyposażeni byli w maseczki oraz rękawiczki jednorazowe, prowadzona była dezynfekcja wagi i blatu przy stanowisku kasowym, zakład nie posiadał własnej sali konsumpcyjnej, a stoliki dla klientów zorganizowane były w obrębie foodcourtu, blaty stolików dezynfekowane były przez firmę sprzątającą i następnie oznaczone były napisem "zdezynfekowano", a firmę sprzątającą zapewniał zarząd Centrum Handlowego.

Sanepid wydając zakaz działania powołał się na rozporządzenie z 19 czerwca 2020 r. Rady Ministrów w sprawie ustanowienia ograniczeń w związku ze stanem pandemii oraz na wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla funkcjonowania gastronomii w epidemii. W II instancji Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję o zakazie. Sprawa więc trafiła na wokandę WSA, który w wyroku z 12 kwietnia br. uchylił decyzje sanepidu.

Skarga była zasadna, ponieważ sanepid nie miał podstawy, by zakazać prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przepisy rozporządzenia, które zostało wydane bez wyraźnej podstawy zawartej w ustawie, a więc z naruszeniem Konstytucji RP. Systemowo bowiem, zgodnie z art. 22 Konstytucji RP ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

Co więcej Sąd doszedł do przekonania, że nie miały również podstawy prawnej wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, na które powołał się sanepid, dopuszczające działalność gastronomiczną w systemie samoobsługowym pod warunkiem "że zostanie wyznaczona osoba do obsługi np. bufetu czy baru sałatkowego, która będzie podawała potrawy konsumentowi. Klienci nie mogą sami nakładać sobie potraw".

Zdaniem sądu nie wiadomo, dlaczego sanepid uznał, że dopuszczalne będzie prowadzenie działalności gastronomicznej wyłącznie w przypadkach, gdy to obsługa będzie podawała potrawy konsumentowi i klienci nie będą mogli sami nakładać sobie potraw, skoro samodzielne nakładanie potraw przez klientów jest typowe dla funkcjonowania samoobsługowych restauracji lub barów.

Zdaniem WSA przepis stanowi ponadto, że zakaz prowadzenia działalności jest "na odpowiedni okres", a nie, jak w tym przypadku, bezterminowo.

Wideo

Materiał oryginalny: Sąd uchyla zakaz działalności baru samoobsługowego w pandemii. Taką karę nałożył sanepid - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ta się dzieje pod rygorem nacisków na pracowników sanepidu.

A dlaczego pomimo niskiej ilości zachorowań w woj.podkarpackim przełożono wybory prezydenta Rzeszowa? dlaczego rząd nie odpowiada na pytanie? dlaczego umieralność mamy tak wysoką przy mniejszej ilości zachorowań? Bez podstaw prawnych cały bałagan

i dlatego sądy wykonuja swoją pracę jak w demokratycznym kraju.

Dodaj ogłoszenie