Sadził rabarbar i zdobył atrakcyjną działkę w Krakowie. Teraz dostanie za nią 10 mln złotych

  • Gazeta Krakowska

TVN24/x-news

Krakowski sąd przekazał 3,5-hektarową działkę, należącą do Politechniki Krakowskiej, mężczyźnie, który twierdził, że od lat jego rodzina uprawiała na niej rabarbar. W związku z tym sąd uznał, że należy mu się ona ze względu na zasiedzenie. Teraz Urząd Marszałkowski odkupił ją od nowego właściciela za 10 milionów złotych.
zdj. ilustracyjne
 Pixabay

Sprawa ma swój początek w 1977 roku, kiedy Politechnika Krakowska otrzymała ten teren w użytkowanie wieczyste. Pozornie nic nie działo się aż do 2005, kiedy zmieniły się przepisy dotyczące szkolnictwa wyższego i użytkowanie wieczyste zamieniono we własność. Rok później pojawił się mężczyzna twierdzący, że on i jego rodzina od lat uprawiali na tych kilku hektarach rabarbar.

Spór sądowy między biznesmenem a politechniką trwał sześć lat. W tym czasie przez salę rozpraw przewinęło się wielu świadków – między innymi pracownicy pobliskiego muzeum lotnictwa, którzy potwierdzili, że faktycznie jakiś rabarbar za płotem widzieli, chociaż nie była to imponująca uprawa.

- Istotnie tam kiedyś ten rabarbar był uprawiany. Rósł, później trochę na dziko, ale sąd stwierdził, że zasiedzenie miało miejsce, no i osoba prywatna de facto ten teren otrzymała – powiedział Krzysztof Radwan, dyrektor muzeum.

Filip Szatanik z Urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego uważa, że kwestia zasiedzenia i konfliktu między Politechniką a właścicielem działki nie dotyczy urzędu.

- W naszym polu zainteresowania pozostaje realizacja inwestycji, jakim jest Małopolskie Centrum Nauki, a ta działka była nam do realizacji tej inwestycji niezbędna – podkreślił Filip Szatanik.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.03.2019, 14:27

Jaki sąd mu to przyznał? Na podstawie jakich dowodów? Bo ja tam sadziłem trawę. Świadkowie na pewno widzieli tam trawę.

15.03.2019, 15:57

Krakow wałem stoi

15.03.2019, 10:07

Do kraqus:
Nie ma znaczenia jak on się nazywa, ponieważ jest tylko słupem, który za ten wał dostanie co najwyżej skrzynkę jabola i sok z rabarbaru do popicia. Ważne jest, kim jest rzeczywisty beneficjent tych skradzionych nam podatnikom 10 milionów. Jakich mocodawców ma czerwony pająk z Sosnowca, skoro w zarządzanej przez niego stajni Augiasza można robić AŻ TAKIE wały? Tylko pojawienie się na scenie kolejnego Stefana może odłączyć czerwonego pająka od koryta i sprawić, że następca ujawni co kryje się w jego szufladzie.

15.03.2019, 00:54

niech pokaże faktury za sprzedaż, no chyba że sprzedawał na czarny rynek...a działalność rolną prowadził?...przecież wszystko można sprawdzić!

14.03.2019, 23:38

hahahaha
ahahaha ahahaha niezły przekręt
żal.....
a co z tą działką zasiedzianą przez dźwigi czy tam jakieś barakowozy koło Narutowicza?

14.03.2019, 19:37

Chore prawo, chory kraj...

14.03.2019, 16:16

Czas na udowodnienie ,że krakowianie od 290 lat sieją burasy i trąbibar w Majchistracie. No i po melina gangu. Stajnia zostanie oczyszczona na wieki wieków,

14.03.2019, 15:43

wyrok nieprawomocny, a oni już odkupili, banda imbecyli.

14.03.2019, 14:26

ten co zapłacił to jakiś głupi albo .... kolega sprzedającego

14.03.2019, 14:23

Teraz rzesza bezdomnych, za tzw "zasiedzenie" może się dorobić :-)
Przekręt widać jak zwykle. Banda złodziei !!!
"RÓWNI I RÓWNIEJSI"

WSTYD !!! takie wspaniałe sądy!!!

14.03.2019, 14:15

To prawdopodobnie było tak: jakiś koleś polujący na działki, może nawet deweloper albo ktoś z tą mafią powiązany, może prawnik, wyniuchał tą działkę, wziął tego gościa na słupa, pogadał w sądzie z kim trzeba, wystąpili o zasiedzenie, ten rolnik dostanie może milion, a sędzia i ten "pośrednik" się podzielili resztą. Tak mi się to widzi.

14.03.2019, 14:05

Tak sądy i urzędy dbają o nasze dobro narodowe. Przecież to państwowe, więc niczyje ! Ale to nic, najważniejsza jest KON-STY-TUC-JAA, tego nie można ruszać. Wszystko inne - działki, farbyki, można do woli rozkradać i rozdawać. Ciekawe kiedy się w końcu ludzie do końca obudzą?

14.03.2019, 13:15

Biznesmen? Raczej cwaniak i złodziej. Dlaczego nie piszecie kto to jest z imienia i nazwiska? Chciałbym poznać tego cwaniaczka

14.03.2019, 13:01

to w końcu był rolnik czy biznesmen, bo to chyba istotne w kontekście intencji tego milionera? Klęska Politechniki, wymiaru sprawiedliwości i samego państwa. To się w pale nie mieści, że takie akcje są możliwe w XXI wieku. Ide jutro zasadzić na błoniach krakowskich rabarbar.

14.03.2019, 12:42

Rozumiem że PK wystawiła już biznesmenowi rachunek za bezumowne korzystanie z terenu w kwocie 10 mln plus odsetki

14.03.2019, 11:45

Przecie to spuścizna komunistyczna, majątek można przejąć przez zasiedzenie.

14.03.2019, 11:44

aż śmierdzi korupcją