MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sam wyzdrowiał i teraz nową technologią chce pomagać innym chorym

Stanisław Śmierciak
Nowemu przedsięwzięciu Kazimierza Pazgana sporo uwagi poświęcają pisma biznesowe. Komora normobaryczna w domu milionera przypomina kapsułę kosmiczną jak z filmu science fiction
Nowemu przedsięwzięciu Kazimierza Pazgana sporo uwagi poświęcają pisma biznesowe. Komora normobaryczna w domu milionera przypomina kapsułę kosmiczną jak z filmu science fiction Fot. Stanisław Śmierciak
Kamionka Wielka. Kazimierz Pazgan, sądecki biznesmen, przeżył pięć zawałów oraz udar mózgu i poznał nowe technologie terapii. Komory normobaryczne ze zmienioną atmosferą mogą być hitem eksportowym Sącza.

Kazimierz Pazgan, jeden z najzamożniejszych Polaków, właściciel Konspolu, przeżył udar mózgu, który dotknął go po wcześniejszych pięciu zawałach serca.

Ten 67-letni biznesmen nie tylko wyszedł cało z chorób, ale już tryska energią i ma pomysł na kolejny biznes. Zamierza uruchomić produkcję innowacyjnych komór normobarycznych.

_- Taka właśnie komora pozwoliła mi po udarze mózgu szybko odzyskać zdolność normalnego mówienia, a także niemal całkowicie zniwelować trudności w __poruszaniu się - _opowiada nam biznesmen.

Najpierw wyleczyli jego

Na pierwszą terapię poleciał do Kłodzka śmigłowcem sądeckiego biznesmena Andrzeja Wiśniowskiego (producenta bram). Kiedy, po pięciu godzinach, wyszedł z komory u doktora Jana Pokrywki, mógł mówić w sposób zrozumiały dla otoczenia. Ten stan utrzymał się przez dziesięć godzin.

_- Odczułem też, że łatwiej już jest mi się poruszać. Przeszedłem w Kłodzku trzy takie sesje w komorze normobarycznej - _opowiada.

Pokonywanie 500 kilometrów było dla niego uciążliwe, więc postanowił kupić takie urządzenie i zainstalować w swoim domu w Kamionce Wielkiej koło Nowego Sącza.

Zaprojektowaniem, budową oraz uruchomieniem komory normobarycznej u Kazimierza Pazgana zajął się Stanisław Fałowski, zdolny konstruktor z podsądeckich Wielogłów. Zajęło mu to pół roku.

- W __domu mam teraz prawdziwą stację kosmiczną - _żartuje biznesmen. - To dwie komory, z których każda może pomieścić dziesięć osób, wyposażone są w najwyższym standardzie sal klubowych - _dodaje.

Jak pod wodą

Komora to dwie metalowe kapsuły z mocno nitowanymi bulajami, czyli okrągłymi oknami jak w okrętach podwodnych. Do tego śluza pozwalająca bezpiecznie wejść i wyjść z komory o całkowicie zmienionym składzie atmosfery i ciśnieniu jak na głębokości 50 metrów pod wodą.

Tę specjalną mieszankę przygotowuje i wtłacza do komór aparatura zamontowana w pomieszczeniu pod nimi. Jest tam jak w orbitalnej stacji kosmicznej.

W kapsule oddycha się mieszanką, która ma mniejszą zawartość azotu niż powietrze na zewnątrz i dwukrotnie zwiększoną dawkę tlenu (o 40 proc.). Do tego m.in. 60-krotnie podwyższone stężenie dwutlenku węgla. _- Przez kilka godzin spędzonych w takiej komorze człowiek czuje się jak oderwany od rzeczywistości. Wychodzi jednak zdrowszy i __pełen energii - _przekonuje milioner.

Rusza produkcja

Ta technologia przywracania zdrowia zainspirowała Kazimierza Pazgana do uruchomienia produkcji takiego sprzętu. _- Założyliśmy spółkę trzech udziałowców: ja, doktor Pokrywka i __Stanisław Fałowski - z_dradza.

Pierwsze urządzenia, warte miliony złotych, powstają w zakładzie przylegającym do siedziby Konspolu w Nowym Sączu. Zainteresowanych jest już około tysiąca instytucji. To placówki medyczne nie tylko z Polski. Także z Izraela, Indonezji, Japonii, Tajlandii, Kataru, nawet z USA i Chin.

Komory nie będą sprzedawane. Sądecka spółka będzie je wydzierżawiała. Sama zajmie się montażem i serwisem. To ze względu na konieczność zachowania tajemnic technologicznych.

W swojej domowej komorze normobarycznej Kazimierz Pazgan spędza od dwóch do pięciu godzin dziennie. Sił wystarcza mu po tym nawet na dziesięć godzin intensywnej działalności biznesowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski