Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce miasta w oku drona

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Rynek Główny. Zaczął zamieniać się z targowiska w salon miejski z końcem XIX wieku. Wtedy zapadła decyzja o renowacji Sukiennic, której zawdzięczają one swój obecny wygląd
Rynek Główny. Zaczął zamieniać się z targowiska w salon miejski z końcem XIX wieku. Wtedy zapadła decyzja o renowacji Sukiennic, której zawdzięczają one swój obecny wygląd Fotografie wykonane przez CrazyCopter.pl
Dzielnica I Stare Miasto to niegdysiejszy cały Kraków, wraz z przedmieściami, a także dwoma miastami: Kleparzem i Kazimierzem. Jej mieszkańcy (których oficjalna liczba to ok. 34,6 tys. osób) mają w najbliższym sąsiedztwie Wawel, Rynek Główny, najwspanialsze budowle sakralne, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak i niezwykłą nekropolię - cmentarz Rakowicki.

Serce miasta przyciąga zabytkami, stale piękniejącymi dzięki renowacjom. Warto tu tropić fascynującą historię najważniejszych miejsc, jak i mniej popularnych zaułków. Mieć świadomość, że na Rynku przed wiekami znajdowały się budynki Małej i Wielkiej Wagi, Kramy Bogate (od strony pomnika Mickiewicza), jatki szewskie (między Sukiennicami i ratuszem), a Wieża Ratuszowa jest pamiątką po jednej z najstarszych w Polsce siedzib władz miejskich. Albo że w Sukiennicach na przestrzeni 600 lat handlowano wszystkim - od ekskluzywnego sukna po pospolitą kiełbasę.

W poszukiwaniu tajemnic można się wybrać np. na róg ulicy św. Tomasza i placu Szczepańskiego, gdzie jeszcze 100 lat temu stała gotycka kamienica Sędziwojka. Był to dom, w którym mieszkał i gdzie w podziemiach miał swoją pracownię słynny alchemik Sędziwój. Płaczą tam ponoć pomordowane dzieci, których niewinnej krwi miał używać do produkcji złota czy do eksperymentów nad długowiecznością...

Tymczasem dziś na placu Szczepańskim działa oblegana przez najmłodszych fontanna, a kolejka ustawia się do jednych z najlepszych lodów w Krakowie. Niedaleko, przy Rajskiej jest ulubiona biblioteka krakowian. Naprzeciwko niej stoi obsypany nagro- dami Małopolski Ogród Sztuki - obowiązkowy punkt odwiedzin dla każdego, kto chce poznać dobrą nową architekturę Krakowa.

Ścisłe centrum otaczają Planty - park unikatowy na skalę Europy Środkowej, który został urządzony w miejsce dawnych murów miejskich, fosy i wałów. Ten czterokilometrowy zielony pierścień od 200 lat jest miejscem spotkań i przechadzek, niegdyś też zabaw i tańców. W ostatnich latach sto ławek na Plantach zyskało swoich literackich patronów: pisarzy i poetów związanych z Krakowem, a w tym roku powstaną dwa place zabaw, o co zabiegali mieszkańcy.

Dzielnicę można przemierzać szlakiem świętych. W kościele dominikanów np. znajdują się doczesne szczątki św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, przy relikwiach św. Szymona z Lipnicy wierni modlą się u bernardynów pod Wawelem, zaś do kanonizowanego w 2010 roku św. Stanisława Kazimierczyka pielgrzymuje się do kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu.

Ten sam Kazimierz jest magnesem dla wszystkich zainteresowanych kulturą i historią Żydów, chcących przejść ulicami dawnej dzielnicy żydowskiej. Jest też w końcu zagłębiem knajpek, restauracji. I to właśnie tu królują również w ostatnim czasie food trucki - mobilne gastronomie.

Hałas związany z licznymi imprezami oraz dochodzący z barów i dyskotek to jedna z największych uciążliwości dla mieszkańców Starego Miasta. Spotkamy tu tłumy turystów, jednak serce Krakowa niestety się wyludnia - ubywa mieszkańców, których miejsce zajmują banki, rozmaite instytucje czy, w końcu, niestety, kluby ze striptizem...

Nasz cykl
Jak Wygląda Kraków z lotu ptaka, a dokładniej - widziany okiem drona? Od dziś prezentujemy wyjątkową kolekcję fotografii wykonanych z pomocą tych urządzeń. To szansa na inne spojrzenie na miasto, odkrycie jego urody, a może i nieznanych dotąd tajemnic.

Będziemy dzięki tym zdjęciom przemierzać kolejne dzielnice. Jak podkreślają autorzy zdjęć, Kraków nigdy dotąd nie został w całości sfotografowany z drona i pokazany w taki sposób na łamach gazety. We wtorek Grzegórzki, Prądnik Czerwony i Prądnik Biały.

[

](http://www.crazycopter.pl "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski