Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sierpień w warzywniku

Dorota Dejmek
Słonecznik na zielony nawóz już tak pięknie nie zakwitnie
Słonecznik na zielony nawóz już tak pięknie nie zakwitnie Fot. archiwum
Ogród. Pełnia lata to czas intensywnych prac ogrodniczych. Plony zbierzemy jesienią

Sierpień to pełnia lata, ale w ogrodzie warzywnym myślimy już o jesieni. Na początku miesiąca wysiewamy nasiona rzodkiewki (odmian letnich), szpinaku na zbiór jesienny, kopru na zbiór pęczkowy. Możemy wysiać jeszcze sałatę masłową, rzodkiew, rzepę, kapustę pekińską. Wysadzamy rozsadę fenkułu, kalarepy, endywii, sałaty kruchej i masłowej.

Zielony nawóz
W sierpniu zbieramy coraz więcej warzyw. Na zwolnionych przez nie zagonach, nie przeznaczonych już w tym roku pod uprawę warzyw, warto wysiać rośliny międzyplonowe, których biomasę przyoramy późną jesienią jako zielony nawóz. Warte polecenia są takie gatunki jak: wyka siewna, wyka kosmata, bobik, łubin żółty, łubin wąskolistny, seradela, żyto, facelia, słonecznik. Wysiewamy je najpóźniej do połowy sierpnia. Nawozy zielone powinny być stałym elementem podnoszenia żyzności gleby.

Do zbioru nadają się już pierwsze kolby kukurydzy cukrowej. Zbieramy je, gdy ziarna są w fazie dojrzałości mlecznej – są wyrośnięte, ale jednocześnie miękkie i soczyste, wypełnione mlecznym sokiem. Oznaką dojrzałości jest także zmiana zabarwienia szczytowych „nitek” na kolbach; zasychając zmieniają one barwę z zielonej na ciemnobrązową.

Pielęgnujemy dynie. Jeżeli na roślinach jest zbyt wiele pędów niemających owoców, powinno się je wyciąć. Przycinamy także pędy owocujące, za drugim liściem, za ostatnim owocem. Zabieg ten przyspiesza dorastanie i dojrzewanie warzywa.

Pod koniec sierpnia załamuje się i zasycha szczypior cebuli uprawianej z rozsady, przystępujemy więc do jej zbioru. Zebraną cebulę trzeba dosuszyć, podczas słonecznych dni na zagonach, w czasie pogody deszczowej pod dachem, ale w miejscu przewiewnym.

Zbiera się już melony. Ich dojrzałość poznajemy po zmianie zabarwienia skórki i intensywnym aromacie. Owoce łatwo oddzielają się od szypułek, a wierzchołek owocu lekko ugina się przy naciśnięciu. Rozpoczynają też plonowanie ogórki z siewu czerwcowego.

Przez cały miesiąc – stopniowo, w miarę dorastania – zbieramy strąki fasolki szparagowej. Zbieramy też ogórki z siewu majowego. Warzywa najlepiej zrywać rano lub wieczorem.

Kolby i dynie
Wysiewamy nasiona roszponki. Jest to bardzo wartościowe warzywo liściowe, które dobrze zimuje w gruncie. Nasiona siejemy w rzędy co 15-20 cm, w ilości około 1 g na metr kwadratowy powierzchni grządki.

Cały czas odchwaszczamy systematycznie zagony i dbamy o właściwą wilgotność gleby. Pielęgnujemy odmiany wysokie pomidorów, ogławiamy je (ucinamy wierzchołki pędów nad drugim rozwiniętym liściem, nad najwyższym gronem), usuwamy pędy boczne wyrastające z kątów liści oraz żółknące i porażone liście, podwiązujemy pędy. Wykonujemy ostatnie nawożenie pogłówne warzyw późnych. Zasilamy także rabarbar oraz, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, karpy szparagów po zbiorach (do 15 sierpnia. Usuwamy pędy kwiatostanowe cebuli siedmiolatki, szczypiorku, rabarbaru i szczawiu.

Nasiona i chwasty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski