Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sinfonietta na nowo

Łukasz Gazur
Sinfonietta Cracovia podczas koncertu
Sinfonietta Cracovia podczas koncertu FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
Muzyka. Choć dyrektor orkiestry, Robert Kabara, odchodzi za porozumieniem stron, nie ustają plotki na temat rozwiązania przez władze Krakowa umowy z tak utytułowanym muzykiem.

Prezydent miasta Krakowa ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia”. To oznacza, że z grupą muzyków żegna się dyrektor Robert Kabara.

Jak zaznacza w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” wiceprezydent Krakowa, decyzja zapadła za porozumieniem stron. – Zaprosiliśmy na rozmowę Roberta Kabarę, by porozmawiać z nim o planach odnośnie orkiestry. On jest znakomitym muzykiem, który chce się realizować artystycznie. I życzymy mu powodzenia – mówi Magdalena Sroka.

Jaki był powód „zaproszenia Kabary” na rozmowę na temat przyszłości Sinfonietty? Wiceprezydent nie mówi jednoznacznie. Ale na nasze pytanie, czy jednym z powodów był fakt, że dyrektor przyjął stanowisko dyrygenta w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej, co może znaczyć, że złamał „zakaz konkurencji”, odpowiada, że „przesłanki prawne były tylko jednym i wcale nie najistotniejszym z powodów”.

O złej atmosferze w zespole plotkowano od miesięcy. Członkowie Sinfonietty wysłali nawet nawet list do prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie odwołania dyrektora. O co chodziło? Wszystko jest sferą niedomówień i plotek. Wiadomo, że od mniej więcej dwóch lat przede wszystkim orkiestra kuleje „markietingowo”. Nie pojawia się na najbardziej prestiżowych imprezach, nie ma recenzji jej koncertów.

Problemy zaczęły się od czasu odejścia Adama Balasa. Współzałożyciel i wieloletni menadżer tej krakowskiej orkiestry wycofał się w 2011 roku. Co ważne, ta decyzja nie była bynajmniej kwestią konfliktu wewnątrz Sinfonietty. Wyjechał na stypendium, później został powołany na dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

To Adam Balas dbał o marketingową stronę działalności Sinfonietty. Gdy go zabrakło, orkiestra „medialnie przepadła”. Pojawił się też problem z pozyskiwaniem zewnętrznych środków, brakiem prestiżowych występów. – Kryzys finansowy zweryfikował wielu dyrektorów instytucji kultury. Okazało się, że nie wystarczy być znakomitym muzykiem, lecz trzeba być także świetnym menadżerem– mówi Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa.

Warto dodać, że 2014 rok to rok jubileuszowy: Sinfonietta Cracovia działa od 20 lat. – To moment, by w orkiestrze nastąpiło nowe otwarcie. Dlatego postawiliśmy na formułę konkursu. Chcę jasnego i przejrzystego wyboru najlepszego kandydata, który zagwarantuje utrzymanie poziomu Sinfonietty – zaznacza wiceprezydent Magdalena Sroka.

Z Robertem Kabarą nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Sinfonietta Cracovia to orkiestra, która od 1994 r. ma obecną nazwę, została objęta patronatem prezydenta miasta i otrzymała status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Stała się jedną z najważniejszych polskich orkiestr. W ostatnich latach grali z nią m.in. Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Mischa Maisky czy Lorin Maa-zel. W dorobku ma nagrania dla BBC Classical Music Television, Telewizji Polskiej, TV ARTE oraz liczne płyty.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski