Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Ks. Włodzimierz Łukowicz, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Podczas piątkowej (8 listopada) lekcji historii, organizowanej od lat przez Muzeum Regionalne, w imieniu prezydenta RP, wojewoda małopolski Piotr Ćwik odznaczył zasłużonych skawinian. Przejdź do galerii i zobacz zdjęcia!

WIDEO: Krótki wywiad

- Za wybitne osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalności społecznej, za propagowanie wiedzy historycznej i wartości patriotycznych – tak o kanoniku ks. Włodzimierzu Łukowiczu, wieloletnim proboszczu parafii pw. Miłosierdzia Bożego, mówił Czesław Gąsiorowski, dyrektor Muzeum.
- To wyraz uznania dla tysięcy kapłanów, dla pokolenia księdza Jerzego Popiełuszki, który był naszym rówieśnikiem – powiedział ks. Łukowicz, zaznaczając, że było wtedy wielu wspaniałych przewodników, np. kardynał Karol Wojtyła i prymas tysiąclecia ks. Stefan Wyszyński.

Pośmiertnie – za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości państwa polskiego, Krzyże Orderu Krzyża Niepodległości, prezydent przyznał Józefowi Górce i Andrzejowi Żylińskiemu.

Uhonorowani zostali także członkowie Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Halerczyków w Jurczycach. To oni pielęgnują pamięć o Błękitnym Generale, jego żołnierzach i rodzinach, a także historię Polski.
Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Cecylia Jaskuła, Leszek Krupnik, Jan Lizak, Marek Maciejko, Teresa szczygieł, Zdzisław Szczygieł, Andrzej Wojtyna.

Brązowymi Krzyżami Zasługi wojewoda uhonorował: Lucynę Gorczyńską, Wiesławę Grabińską, Jadwigę Lizak, Kazimierza Łachmana.

W imieniu odznaczonych społeczników z TPGJHiH, za docenienie ich pracy dziękowała Teresa Szczygieł. Mówiła, że to wyróżnienie będzie jeszcze większą motywacją do działalności, do propagowania wiedzy o generale i hallerczykach wśród wszystkich pokoleń.

Właśnie do najmłodszych (uczniowie licznie wzięli udział w uroczystości) adresował swe słowa wojewoda Piotr Ćwik, mówiąc o 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do historii, a dokładnie do powstania Towarzystw Gimnastycznego Sokół”, nawiązał burmistrz Norbert Rzepisko. Przypomniał, że uroczystość odbywa się w sali Pałacyku „Sokół”, zbudowanym w dużej mierze społecznie przez mieszkańców w 1905 roku. Stąd w 2014 roku 25 skawinian wyruszyło do Krakowa, by wspierać legiony Józefa Piłsudskiego. Wielu nie wróciło do swoich domów. Czy w sali byli ich potomkowie?. Włodarz gminy wymieniał nazwiska. W sali obecne były trzy osoby, noszące takie same nazwiska, jak skawińscy sokolnicy: Kornata Baliga, Magdalena Czopek, Jan Fidziński. Burmistrz apelował do nich, by sprawdzili czy nie są spokrewnieni ze skawińskimi sokolnikami.

Uroczystość była też okazją do podziękowania statuetkami-korundami Prawicowego Bloku samorządowego zasłużonym dwóm osobom, mającym wiele zasług w działalności dla gminy. Krzysztof Gębala z Zarządu PBS tłumaczył, że korund to niezwykle twardy i trwały minerał, a syntetyczne korundy były produkowane w Skawinie.

Właśnie taki jest obdarowany statuetką Jan Więcek, wieloletni szef "Solidarności" z skawińskiej Elektrowni. Pan Jan podkreślił, źe statuetka będzie miała szczególne miejsce wśród jego pamiątek i jest to wyróżnienie dla wszystkich kolegów, którzy są wierni ideałom „”Solidarności”.

Statuetkę PBS przyznał także Halinie Jaskiernej, której zostanie ona wręczona podczas uroczystości 15 listopada w Krzęcinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski