Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Skawina. Zabraknie pieniędzy na wiele inwestycji. Na pewno wystarczy na poprawę jakości powietrza

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Ewa Tyrpa
Mimo, że uchwalony budżet nie jest mały, to może zabraknąć na wiele inwestycji. Złotą rybkę burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko poprosiłby o 115 mln zł na: budowę kanalizacji za 11,5 mln zł, szkoły w Wielkich Drogach, na co potrzeba 20 mln zł, na dokończenie budowy ciągów pieszo-rowerowych za 25 mln zł. Na liście też znalazłaby się rewitalizacja m.in. os. Rzepnik oraz żwirowni i składowiska po dawnej Hucie Aluminium i zamienienie go w park.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

– Naszym priorytetem jest poprawa jakości powietrza. Chcemy nadrobić plany z zeszłego roku, kiedy zamierzaliśmy dofinansować wymianę kopciuchów w ponad tysiącu domów. Jednak udało się to zrobić tylko w około czterystu budynkach

– mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.
Mieszkańcy, którzy deklarowali chęć wymiany pieców, wycofali się z tych zobowiązań. Tłumaczyli to najczęściej pandemią koronawirusa i obawami wpuszczania do domu osób przeprowadzających audyt energetyczny.

- Na wymianę kopciuchów na pewno nie zabraknie pieniędzy i gorąco namawiamy mieszkańców do składania wniosków

– zachęca włodarz gmin.
W tegorocznym budżecie zaplanowano prawie 22-milionowe wydatki na ochronę powietrza, głównie na wymianę starych węglowych pieców. Osoby o niskich dochodach mogą starać się też o termomodernizację domów.

- W całej procedurze pomogą mieszkańcom ekodoradcy

– zapewnia Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy.

Skawina jest najbogatszą gminą

Skawińska gmina ma najwięcej pieniędzy w budżecie wśród 17 gmin w powiecie krakowskim. W tym roku dochody wyniosą prawie 270,69 mln zł. Wydatki zaplanowano bez mała na 286,86 mln zł. Różnica zostanie pokryta m.in. z zaciąganych kredytów.
W zeszłym roku do budżetu wpływy z CIT-u i PIT-u były mniejsze, niż zaplanowano. Gminie udało się je pokryć pozyskanymi 8 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na różne przedsięwzięcia.

- Liczyliśmy też na dofinansowanie z drugiego naboru z tego Funduszu budowy kanalizacji, szkoły w Wielkich Drogach, ciągów pieszo-rowerowych, rewitalizacji osiedla Rzepnik, żwirowni oraz składowiska po dawnej Hucie Aluminium. Jednak z wnioskowanych prawie stu milionów złotych otrzymaliśmy tylko cztery miliony na budowę kanalizacji

– informuje burmistrz Rzepisko.

Szukają pieniędzy

Teraz musi znaleźć fundusze na całe zadnie kanalizacyjne oszacowane na 11,5 mln zł.
Władze Skawiny nie ustają w poszukiwaniu pieniędzy też na inne zadania z zewnętrznych programów i skorzystały z kolejnej szansy z RFIL-u. Są w nim bardzo korzystne warunki: udział samorządów wynosi tylko 15 procent.

Gmina Skawina złożyła wnioski w trzecim naborze RFIL-u na trzy inwestycje o wartości 25 mln zł do realizacji w dwuletnim cyklu. Burmistrz wymienia: rewitalizację z budową Centrum Aktywności Kulturalnej na osiedlu Rzepnik wraz z budową żłobka. Drugie zadanie obejmuje rewitalizację terenów poprzemysłowych, a więc żwirowni i składowiska zgarów po dawnej Hucie Aluminium. Tu ma powstać teren rekreacyjny. Trzecia inwestycja zgłoszona do RFIL-u dotyczy kontynuacji budowy ciągów pieszo-rowerowych.

Najdroższa oświata

Musi natomiast wystarczyć na oświatę - najdroższą pozycję w budżecie. Gmina otrzyma na nią 41,8 mln zł subwencji, ale musi wydać prawie 81 mln zł.

Drugim drogim obszarem jest pomoc społeczna. Zaplanowano wydać na nią ponad 60 mln zł. Najwięcej, bo ponad prawie 58 mln zł stanowią dotacje celowe, m.in. na program 500 plus.

Trzecią pozycją są wydatki majątkowe, a więc inwestycje za prawie 62 mln zł. Za tę kwotę będą np. modernizowane drogi, budowany CAK w Borku Szlacheckim, boisko w Krzęcinie, inwestycje przy kolei, jak tunele (zdj. z budowy tunelu przy ul. Tynieckiej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski