Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Składanie wniosków w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa przypada na ferie zimowe. Zdaniem radnych i aktywistów to słaby pomysł

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Składanie wniosków do X edycji Budżetu obywatelskiego miasta Krakowa rozpoczyna się 1 lutego i będzie trwało do 2 marca. Budżet do rozdysponowania w tym roku wynosi 38 mln zł.
Składanie wniosków do X edycji Budżetu obywatelskiego miasta Krakowa rozpoczyna się 1 lutego i będzie trwało do 2 marca. Budżet do rozdysponowania w tym roku wynosi 38 mln zł. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Termin składania wniosków w ramach X edycji budżetu obywatelskiego w Krakowie rozpoczyna się 1 lutego i będzie trwał do 2 marca. Radni miejscy zwracają uwagę, że nie jest to do końca trafny przedział czasowy, ponieważ zbiega się z feriami, które Małopolska ma w tym roku od końca stycznia do 12 lutego. Jak informuje nas krakowski magistrat, termin ten nie ma szans na wydłużenie, ponieważ trwają już działania organizacyjne i informacyjno-promocyjne. O dłuższy czas na składanie wniosków apelował do prezydenta miasta, radny Łukasz Maślona, lecz nie tylko on jest zwolennikiem zmian dotyczących terminów składania propozycji w ramach BO. Krakowscy aktywiści z kolei zauważają potrzebę gruntownej naprawy budżetu obywatelskiego.

Do rozdysponowania znów 38 mln zł

Jak dowiadujemy się z krakowskiego magistratu, harmonogram BO na rok 2023 został wypracowany w grudniu 2022r podczas posiedzenia Rady Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa. Wówczas przedstawiono kilka wariantów harmonogramów i w toku dyskusji, biorąc pod uwagę okres przerw świątecznych, świąt i dni ustawowo wolnych od pracy, większością głosów zdecydowano o wyborze właśnie tego terminu, który przypada na luty.

- Możliwość złożenia projektu gwarantuje dedykowana, elektroniczna platforma, która daje gwarancję elastycznej i efektywnej, również w kontekście czasowym, pracy nad projektem. Mając na uwadze fakt, że najwięcej projektów składanych jest na 3-4 dni przed upływem ich składania, okres jednego miesiąca gwarantuje wnioskodawcom niezbędny czas na przejście od pomysłu do skutecznego złożenia gotowego projektu dzielnicowego lub ogólnomiejskiego - zapewnia Emilia Król z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Radni zgodnie popierają wydłużenie terminu

Zdaniem radnego Łukasza Maślony, który zaapelował do prezydenta by wydłużyć okres przyjmowania wniosków do 17 marca - Aktualnie to zamknięcie drogi dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także utrudnienie dorosłym, którzy myślą jak zorganizować odpoczynek swoim pociechom. A to od tego jak atrakcyjne są projekty poddane pod głosowanie zależy w przyszłości frekwencja i pozytywne opinie krakowian.

Radny miejski Łukasz Sęk zwraca uwagę, że uwagi dotyczące terminów BO pojawiają się często. - Moim zdaniem termin składania wniosków powinien być co roku taki sam - dodaje radny wyjaśniając, że to pozwoliłby mieszkańcom przyzwyczaić się do jednego schematu działań. Zdaniem Sęka - obecnie można rozważyć wydłużenie tegorocznego terminu o wyjątkowo 2 tygodnie. Ferie to rzeczywiście nie najlepszy czas, nie pracują też wtedy szkoły, a przecież uczniowie również mogą brać udział w BO. Taki wniosek o wydłużenie o 2 tygodni przegłosowaliśmy na Komisji Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta.

- Zbieranie wniosków w ferie to nie najlepszy pomysł. Część osób wyjeżdża. Jeżeli jest szansa wydłużyć termin to nie widzę przeciwskazań. Ta drobna korekta tylko poprawi szansę na zgłaszanie projektów - dodaje radny Michał Drewnicki.

Krzysztof Kwarciak przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! komentuje - Informacja została została ogłoszona z krótkim wyprzedzeniem, a początek procesu przypada na ferie zimowe, kiedy sporo osób wyjeżdża z miasta. Warto zaznaczyć, że autorom projektów zazwyczaj zależy, żeby przesłać zgłoszenie w pierwszych dniach, bo numery zadań są nadawane według kolejności wypływu, a wyższa pozycja na liście może trochę zwiększać szasnę zadania w głosowaniu. Dlatego bardzo jest istotne kiedy rusza nabór.

Termin składania wniosków nie będzie zmieniany

Jak tłumaczy nam Emilia Król, przez wzgląd na trwające już działania organizacyjne oraz informacyjno-promocyjne, czyli np. przygotowanie i produkowanie spotów radiowych i poligraficznych materiałów informacyjnych czy też prowadzenie działań on-line, jak również procedowanie umów z tym związanych powodują - iż nie jest możliwe, aby proces składania wniosków był dowolnie przesuwany.

- Działania informacyjno-promocyjne dedykowane nowej edycji BO są realizowane stopniowo z wykorzystaniem dostępnych środków komunikacji. Dodatkowo przedłużenie terminu składania pomysłów miałoby istotny wpływ na skrócenie czasu przeprowadzenia oceny merytoryczno-prawnej, której istotnym elementem jest również kontakt z wnioskodawcami - dodaje przedstawicielka biura prasowego UMK.

Aktywiści i radni oceniają BO miasta Krakowa

- Miasto od dłuższego czasu słabo sobie radzi z organizacją budżetu obywatelskiego. Panuje spory chaos, mieszkańcy są w ostatniej chwili zaskakiwani zmianami, a weryfikacja projektów jest często arbitralna. Wydaje mi się, że krakowski samorząd powinien być bardziej otwarty na współpracę z autorami projektów, którzy często poświęcają sporo czasu, żeby coś zmienić na lepsze - mówi przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!

Zdaniem Macieja Fijaka społecznika z Akcji Ratunkowej dla Krakowa, miesiąc na składanie wniosków to wcale nie mało. Jednak informacja o jego terminie powinna być oznajmiona mieszkańcom z odpowiednim wyprzedzeniem.

- Niestety takie zmiany mogą spowodować, że faktycznie, spadające z roku na rok zainteresowanie mieszkańców BO spadnie jeszcze bardziej. Cała jego idea wymaga gruntownego odświeżenia i naprawy, ale na to w obecnej kadencji nie mamy co liczyć. Prezydentowi na tym kompletnie nie zależy, a wręcz przeciwnie - jest to na rękę, gdy mieszkańcy jak najmniej interesują się takimi działaniami. Te pomysły, które są składane i tak padają ofiarą urzędniczego sita i często nie przechodzą weryfikacji formalnej - dodaje Fijak.

Także autor interpelacji, Łukasz Maślona dodaje - Pojawia się wiele wątpliwości wokół realizacji zadań przez służby Pana Prezydenta. Znakomita większość z mniejszym lub większym opóźnieniem jednak powstaje, w tym m.in. park przy Karmelickiej na który od zwycięstwa w BO czekamy już 4 lata. Zatem liczę na to, że nadal mieszkańcy będą składać projekty, chociaż ich cierpliwość jest wystawiana na próbę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski