MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skorupa żółwia

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Przyroda to litania pytań, najczęściej bez sensownych odpowiedzi. Weźmy na ten przykład skorupę żółwia. Do ochrony ciała?

To czemu zdecydowana większość gadów obywa się bez kostnego pancerza, zadowalając się lekką zbroją z łusek lub niewielkich tarczek.

Grupa dzieciaków wymyśliła, iż żółw to zwierzę z wanną na plecach i pokrywką od kotła na brzuchu. Coś w tym jest. Dwuczęściowy pancerz jest bardzo ciężki. Utrudnia oddychanie. Ogranicza ruch, od czego pochodzi znane powiedzenie o żółwiej prędkości. Bezpieczeństwo? Tylko chwilowe, gdyż koniec końcem trzeba wystawić głowę ze skorupy. Cierpliwy drapieżnik odniesie sukces. Zresztą wystarczy żółwia doturlać do najbliższej wody i utopić.

Mimo licznych wad, nie istnieje ani jeden gatunek żółwi bezskorupowych. Musi być więc użyteczna. W herpetologicznym światku sporo zamieszania wywołała hipoteza, iż przodkom żółwi pancerz pomagał w zakopywaniu się pod ziemię dla ochrony przed ekstremalnymi warunkami. Bardzo karkołomne. Osobiście uważam, iż dzięki skorupie żółwie mogą czuć się wszędzie jak w domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski