Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skromnie, ale godnie

PAN
Początki działalności sportowej na Zwierzyńcu sięgają 1908 roku, a klub tworzyła wówczas drużyna piłkarska rekrutowana spośród młodzieży robotniczej. Jako datę powstania przyjmuje się 1921 rok, wówczas klub został oficjalnie zarejestrowany, otrzymał siedzibę przy ul. Królowej Jadwigi 101 oraz sprzęt sportowy. W 1923 r. zespół piłkarski awansował do klasy B, a w 1936 do klasy A. Działalność utrudniał brak własnego boiska i zespół wynajmować je musiał od sąsiadów - Wisły i Cracovii. W latach 1937-39 drużyna grała w klasie okręgowej, niestety, wybuch II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności sportowej. 28 stycznia 1945 roku zespoły Wisły i Zwierzynieckiego rozegrały pierwszy po wojnie mecz piłkarski w wyzwolonym Krakowie, który zakończył się remisem 2-2. W roku 1957 zespół po raz pierwszy rozegrał mecz na własnym boisku. Drużynie piłkarskiej wiodło się różnie, był okres, że seniorzy grali w klasie C, ale był też okres - w 1949 roku - że piłkarze wygrali rozgrywki klasy A i brali udział w turnieju kwalifikacyjnym do II ligi. W tej drużynie grali między innymi Mieczysław Wawrzusiak i Andrzej Konopka, którzy później trafili do klubów pierwszoligowych.

80 lat Zwierzynieckiego

 W tym roku bardzo zasłużony dla Krakowa Zwierzyniecki Klub Sportowy obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. Z tej okazji klubowemu stadionowi nadano imię Mieczysława Wawrzusiaka, najwybitniejszego piłkarza w historii Zwierzynieckiego.
 Największe sukcesy w historii klubu odnosili piłkarze ręczni, którzy zaliczali się do najlepszych w kraju. Do najwybitniejszych zawodników należeli Roman Pyjos (reprezentant Polski i uczestnik mistrzostw świata) i Tadeusz Swoboda. W 1961 roku zespół juniorów Zwierzynieckiego, prowadzony przez Romana Pyjosa, zdobył tytuł wicemistrzów Polski. Druga dyscypliną, w której Zwierzyniecki może pochwalić sie znaczącymi sukcesami, była szermierka. Uczestnikami igrzysk olimpijskich byli: Maria Sołtanowa, Wojciech Zabłocki i Leszek Suski. Wojciech Zabłocki zdobył tytuł mistrza świata i srebrny medal olimpijski w drużynie, a medale mistrzostw Polski zdobywali: Maria Sołtanowa, Stanisław Sołtan, Leszek Suski, Zbigniew Czajkowski, Wojciech Zabłocki i Zbigniew Przeździecki. W klubie działały też sekcje koszykówki i tenisa stołowego.
 Dziś w Zwierzynieckim działa jedynie sekcja piłki nożnej, pozostałe zostały rozwiązane z powodu kłopotów finansowych klubu. Drużyna seniorów występuje w V lidze, druga drużyna w klasie B. Zespół juniorów gra w klasie A, a drużyny trampkarzy w III lidze. W krakowskiej II lidze gra drużyna oldbojów.
 - W dzisiejszych czasach bardzo trudno utrzymać jest wielosekcyjny klub sportowy - mówi prezes klubu Robert Parys. - Żyjemy skromnie, ale godnie i uważam, że jest to nasz sukces. Nie mamy żadnych zaległości jeśli chodzi o wszelkie opłaty, wypłacamy na bieżąco trenerów i pracowników klubu, jesteśmy też zawsze rozliczeni z zawodnikami, choć nie pobierają oni za grę wielkich opłat. Trenuje u nas regularnie 120 zawodników w sześciu drużynach. Mimo trudnych warunków, w jakich przyszło nam działać, odnosimy sukcesy, bo w ubiegłym roku z sześciu naszych drużyn pięć awansowało do wyższej klasy rozgrywkowej. Cieszymy się, że pierwszy zespół jako beniaminek utrzymał się w klasie okręgowej, a klubowa rezerwa w klasie B. Klub utrzymuje się z wynajmu kortów i boiska oraz z urzędowych dotacji. Jedyna działalność pozasportowa na naszym obiekcie to drukarnia, ale i ona drukuje głównie sportowe foldery, plakaty i bilety. Mamy dwóch prywatnych sponsorów, którzy pomagają w klubowej działalności - firmy Fest i Kantor Miś. Problemem Zwierzynieckiego od zawsze jest lokalizacja. Po pierwsze, sąsiedztwo dwóch potężnych klubów Wisły i Cracovii powoduje, że cała młodzież chce trenować właśnie w tych klubach i do nas często trafia młodzież spoza najbliższej okolicy. Po drugie klub znajduje się na terenie Błoń, czyli terenu chronionego i nie możemy poczynić na nim żadnych inwestycji, na przykład dobudować piętra w klubowym budynku itp. Mimo to cieszę się, że udaje się nam prowadzić w miarę spokojnie działalność sportową już przez 80 lat.(PAN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski