Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzeszowice. Ośrodek przed likwidacją uratowali mieszkańcy i władze gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Od 1 kwietnia lekarze czekają na pacjentów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. archiwum Urzędu Gminy
Skrzeszowicka placówka działa od dzisiaj. - Przyjmujemy pacjentów, głównie w formie teleporad, w przypadku potrzeby wypisujemy e-recepty oraz e-zwolnienia – informuje dr Ewa Jasińska-Kryczka.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Ośrodek w Skrzeszowicach (gm. Kocmyrzów-Luborzyaca) jest od 1 kwietnia filią Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „GASTRO-MEDICAL”, prowadzącego przychodnię w Kocmyrzowie.

Mieszkańcy Skrzeszowic odetchnęli z ulgą, gdy dowiedzieli się, że ośrodek zdrowia nie zostanie zlikwidowany.

Plany zamknięcia od lutego tej placów miała dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, od lat prowadząca skrzeszowicki ośrodek. NZOZ-owi nie opłacało się go utrzymywać ze względu na małą liczbę pacjentów.

Mieszkańcy nie chcieli pogodzić się z planem zamknięcia ośrodka zdrowia i nie ukrywają zadowolenia, że władze gminy postanowiły go utrzymać. Tym bardziej, że budynek jest własnością gminy, a chęć prowadzenia placówki wyraził NZOZ „GASTRO-MEDICAL”.

- To niezwykle ważne miejsce dla mieszkańców Skrzeszowic i okolic. Mieliby oni spory kłopot z dostaniem się do innych placówek, więc postanowiliśmy go utrzymać i z rezerwy wójta przeprowadzić remont pomieszczeń – mówi Marek Jamborski, wójt gminy, która na zmodernizowanie pomieszczeń wydała ponad 53 tys. zł.

Dzisiaj ośrodek nie przypomina miejsca sprzed dwóch miesięcy. Jest tu świeżo i estetycznie. Po gruntownym remoncie pomieszczeń stało się przyjemne tak dla całego personelu jak i pacjentów.

- Bardzo się cieszymy z nowej placówki. Teraz czekamy na uspokojenie się pandemii i funkcjonowanie jej w normalnych warunkach – powiedział Mariusz Wąsowicz, radny gminy i sołtys Skrzeszowic. To on rozpoczął akcję o zachowanie ośrodka w wiosce. Zebrał 500 podpisów pod petycją do wójta o utrzymanie tej placówki. Ludzie nie ukrywają zadowolenia, że jej nie zlikwidowano.

W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia pacjenci bezpłatnie mają zapewniony pełen zakres usług podstawowej opieki zdrowotnej. Obejmuje on: opiekę lekarza rodzinnego, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Jest tutaj też punkt pobrań. - Na razie ze względu na koronawirusa, pobieramy materiały do badania tylko w pilnych przypadkach – mówi pani doktor.
W ramach kontraktu z NFZ-em mogą być tu przyjmowani pacjenci zapisani do tej placówki. Oznacza to, że pacjenci automatycznie nie przechodzą do NZOZ-u z proszowickiego SP ZOZ-u,. Każdy więc, kto chce zostać objęty opieką medyczną przez ośrodek zdrowia w Skrzeszowicach, musi złożyć deklarację wyboru świadczeniodawcy. Osoby, które jeszcze nie złożyły tego dokumentu, nadal są pacjentami przypisanymi do SP ZOZ-u w Proszowicach.

Druki deklaracji są dostępne na internetowej stronie „GASTRO-MEDICAL”. Wypełnione należy dostarczyć do ośrodka, ale pacjenci nie muszą tego robić osobiście. Można wsunąć je np. w kopercie pod drzwi, ale dr Ewa Jasińska-Kryczka ma zamiar przy drzwiach wejściowych jak najszybciej zamontować skrzynkę, do której będzie można wrzucić wypełnione deklaracje.

Zachowany został numer telefonu ośrodka: 12 387 17 00. Gdy nie ma w nim lekarza bądź pielęgniarki, osoba dzwoniąca zostaje przekierowana do ośrodka w Kocmyrzowie, gdzie uzyska pełną informację.

Skrzeszowicka placówka jest czynna codziennie w godz. 8-18, a lekarze są na miejscu w poniedziałki, środy i piątki. Apelują, by dopóki pandemia nie minie, pacjenci korzystali z telefonicznego systemu udzielania porad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski