Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzynia pełna kości

Redakcja
Odkryto m.in. relikty zabudowań drewnianych z XV wieku Fot. Anna Kaczmarz
Odkryto m.in. relikty zabudowań drewnianych z XV wieku Fot. Anna Kaczmarz
PLAC SZCZEPAŃSKI. W wykopie pod przyszłą fontannę na pl. Szczepańskim archeolodzy znaleźli m.in. piecowisko z XV wieku oraz liczącą ok. 100 lat wielką skrzynię, wypełnioną drobno pociętymi kośćmi zwierząt.

Odkryto m.in. relikty zabudowań drewnianych z XV wieku Fot. Anna Kaczmarz

Archeolodzy znów kopią na pl. Szczepańskim, od wschodniej strony Pałacu Sztuki. Wykop ma 15 na 15 metrów, stanowi rozszerzenie wykopów sondażowych, w których badania trwały od lutego do kwietnia.
Badacze natrafili już m.in. na ogromne piecowisko XV-wieczne - pokazało się metr poniżej współczesnego poziomu placu.
- Może tylko wyrzucano tu popioły i one się tu tliły. Ale jest też w tym miejscu struktura ceglana, więc mógł być to i piec - mówi o świeżym odkryciu kierująca badaniami Elżbieta Dubis-Chromy. To już kolejne piecowisko znalezione na placu.
Kolejne odkrycie to relikty zabudowań drewnianych z XV wieku - 80 cm poniżej obecnego poziomu placu. Są tu pozostałości kolejnych komór (jedna wysunięta wobec kolejnej), ich prawdopodobnie belki podwalinowe. - To pamiątka po pomieszczeniach gospodarczych, które funkcjonowały na tyłach kamienic - wyjaśnia archeolog. - W takich zabudowaniach były warsztaty rzemieślnicze, mogły też być w nich trzymane zwierzęta.
Zagadkę stanowi bruk z XVIII - XIX wieku - w miejscu, gdzie schodzi w kierunku środka placu, a także w kierunku ul. Szczepańskiej. - Czy ktoś tu sobie górkę wybrukował? Po co? - zastanawia się Elżbieta Dubis-Chromy.
Ciekawostką jest też drewniana skrzynia o wymiarach co najmniej metr na 2 metry, wkopana w XIX-wieczny bruk (jeszcze nie wiadomo, jak głęboko sięga), a wypełniona kośćmi zwierząt, pociętymi na drobne kawałki. Są to kości krów i świń, masywne. Na pewno nie były przewidziane do wyrobu np. guzików, ozdób, bo się do tego nie nadawały. - Może były przeznaczone na mączkę kostną, żelatynę, klej - podają badacze. Wydobyte dotąd ze skrzyni kości wypełniły już kilkanaście dużych worków plastikowych, a jeszcze ciągle tych znalezisk przybywa. W wykopie na placu znajdowane są też ceramika i monety.
Prace archeologiczne na pl. Szczepańskim potrwają jeszcze prawdopodobnie do końca września.
(MM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski