Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewanie bez Granic od Tenczynka po Oslo. Amatorzy zaprosili profesjonalistów i dają międzynarodowe koncerty

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot.: Michał Wasążnik, Iwona Kuglin, Aleksandra Kasprolewicz.
W Tenczynku powstała kilkudziesięcioosobowa grupa śpiewających muzyków. Stworzyli Stowarzyszenie "Śpiewanie bez Granic", do chórzystów amatorów dołączają profesjonaliści. Jeżdżą z koncertami po Polsce i poza jej granicami.

WIDEO: Krótki wywiad

Współorganizatorem i inicjatorem tego przedsięwzięcia muzycznego jest pochodzący z Tenczynka Krzysztof Łuczyński, solista Narodowej Opery Norweskiej, który został też wiceprezesem "Śpiewania bez Granic", a stowarzyszeniu szefuje Irena Cieślak.

- Mamy za sobą cykl koncertów patriotycznych Viva Polonia, które wykonaliśmy w Polsce i Norwegii, uczciliśmy w ten sposób 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Teraz przygotowujemy koncerty bożonarodzeniowe - mówi Irena Cieślak, prezes Stowarzyszenia.

Jak informują muzycy cykl koncertów Viva Polonia - to 12 muzycznych spotkań - koncertów w wykonaniu międzynarodowego zespołu wokalnego Śpiewanie bez Granic (Sang over Grenser). Do zespołu dołączyli wokaliści z Polski, Niemiec, Norwegii, Ukrainy i Danii.

Koncerty były w kościołach w Krakowie, Alwernii, Rudawie, Wieliczce oraz w norweskich kościołach i salach koncertowych w Oslo. W ramach tego przedsięwzięcia odbyło się też muzyczne spotkaniu Polonii w st. Olav Menighet Salen z przedstawicielami Ambasady RP w Oslo, którzy to wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęli wydarzenie patronatem honorowym.

Wydarzenia te pozwoliły na uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości takimi utworami jak: „Gaude Mater Polonia”, „Piechota”, „Maki”, czy „O mój rozmarynie”. Ponadto koncerty były okazja do uczczenia 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki - polskiego kompozytora, autora: oper, mszy czy pieśni takich jak słynna „Prząśniczka” i „Kozak”.

Ten międzynarodowy zespół wykonał też takie utwory Moniuszki jak: „Kyrie” z Mszy Es- dur, arię Miecznika z opery Straszny Dwór.
Wśród wykonywanych utworów były też dzieła Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Artura Oppmana czy Jana Ignacego Paderewskiego.

Polskie pieśni były śpiewane przez ludzi z różnych krajów w języku polskim. Ponadto, zespół wspólnie wykonał również utwory w języku norweskim.

- Viva Polonia to dzieło stowarzyszenia Polsk-Norsk Kulturforening SAMHOLD funkcjonującego w Norwegii i skupiającego mieszkającą tam Polonię i Norwegów oraz polskiego Stowarzyszenie Scena Kultury Wokalnej „Śpiewanie bez Granic”. Dodatkowym ważnym elementem była 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Norwegii.

Wśród wydarzeń były dwa szczególne – wspólne odśpiewanie Hymnu Polski, Gaude Mater Polonia oraz Va! Pensiero we foyer opery wraz z zebraną tam Polonią oraz podczas spotkania Polonii w st Olav Menighet Salen - informuje Justyna Skowronek, przedstawicielka Stowarzyszenia "Śpiewanie bez Granic".

Obecnie zespół planuje udziału w koncercie kolęd w Oslo organizowanym przez Norges Korforbund. Muzycy otrzymali wsparcie finansowe dla swoich przedsięwzięć z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski