MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na niższe koszty

(MK)
Styropian jest najczęściej używanym materiałem izolacyjnym z racji ceny i łatwości montażu
Styropian jest najczęściej używanym materiałem izolacyjnym z racji ceny i łatwości montażu Fot. TermoOrganika
Docieplamy budynek. W Polsce najpopularniejszą metodą wykonywania izolacji jest metoda ETICS, znana wcześniej pod nazwą metody lekkiej-mokrej.

Wykonanie izolacji termicznej budynku, zwane popularnie docieplaniem, ogranicza straty energii o 1/3, pozwala więc zaoszczędzić sporo na rachunkach za ogrzewanie. Jednak ci, którzy zdecydowali się na to już wcześniej, w czasie tegorocznych upałów mogli się cieszyć znacznie bardziej przyjaznymi temperaturami niż mieszkający w domach bez izolacji.

Przełom lata i jesieni to idealny moment na taką inwestycję. Jest czas, by ją zaplanować, a warunki atmosferyczne nie staną na przeszkodzie w pracach.

W Polsce najpopularniejszą metodą wykonywania izolacji jest metoda ETICS, znana wcześniej pod nazwą metody lekkiej--mokrej. Najprościej rzecz ujmując, technologia ta polega na przymocowaniu płyt termoizolacyjnych do ściany za pomocą kleju, a w niektórych przypadkach także łączników mechanicznych. Następnie na powierzchni izolacji wykonywana jest warstwa zbrojona za pomocą siatki z włókna szklanego i dekoracyjna warstwa tynku cienkowarstwowego.

Ważna jakość
W Polsce najczęściej stosowanym izolatorem jest styropian, rzadziej stosuje się wełnę mineralną. Niezależnie jednak od tego, na który z materiałów się zdecydujemy, ważne jest, aby faktycznie miał deklarowane przez producenta parametry. Kupując materiały izolacyjne, wybierajmy te sprawdzone, najlepiej posiadające rekomendacje znanych, prestiżowych ośrodków naukowo-badawczych, np. Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie.

Zgodnie z planem
Zasada ocieplania budynków jest prosta. Oczywiście są wyjątki i w niczym nie należy przesadzać, ale generalnie najlepiej wykonać termomodernizację jak najgrubszą warstwą styropianu, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła lambda (im niższa wartość tego współczynnika, tym styropian lepiej izoluje).

Np. 15-cm warstwa styropianu Gold Termo Organiki o lambdzie 0,038 W/(m/K) chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości niemal czterech metrów. Przed planowanym ociepleniem domu, warto, by uprawniony audytor lub projektant budowlany wykonał projekt termomodernizacji.

W przypadku domów jednorodzinnych nie jest to obowiązkowe i jeśli mamy choćby podstawową wiedzę budowlaną, możemy tego typu projekt wykonać samodzielnie. Podczas przygotowywania planu ter-momodernizacji możemy skorzystać ze specjalnych programów obliczeniowych. Bezpłatnie oferuje je większość producentów systemów dociepleń.

Systemowe podejście
Ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny. Oprócz płyt styropianowych, do jego wykonania potrzebujemy: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby.

Najlepiej, jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego preparat gruntujący. To samo dotyczy klejów, którymi przy- klejamy warstwę izolacyjną do ścian czy siatki zbrojącej.

Ostatnim elementem systemu dociepleń jest tynk. Czołowi producenci dostarczają na rynek niemal nieograniczoną paletę ich kolorów oraz dają możliwość wybierania jego faktury. Różnej granulacji tynki dostępne są zazwyczaj w tzw. wzorach ,,kornik” i ,,baranek”.

Profesjonaliści doradzają wykonanie tynku o granulacji 1,5-3 mm, który dobrze maskuje ewentualne drobne nierówności ściany.

Wybierając tynk, warto pamiętać, że granulacja (i związana z nią wyrazistość faktury) powinna być wprost proporcjonalna do pokrywanej nim powierzchni. Im ta jest większa, tym faktura tynku powinna być wyraźniejsza.

Gdy słońce doskwiera

W najcieplejsze dni przydadzą się także doraźne sposoby na poprawienie mikroklimatu. Oto niektóre z nich:

w mieszkaniu – praca wiatraka lub kontrolowany przeciąg sprawią, że subiektywnie będzie chłodniej;

– opuszczone rolety lub żaluzje w godzinach, w których słońce najsilniej świeci w okna, nieco ograniczą nagrzewanie się mieszkania;

– korzystaj z nawilżacza powietrza, rozpylaj wodę przy użyciu spryskiwacza lub po prostu wlej ją do miski, by parowała, wilgotne powietrze jest odczuwane jako chłodniejsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski