Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkajmy się

Redakcja
Uruchomione pod koniec zeszłego roku centrum na Karmelickiej, działające na rzecz Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma już na koncie sporo zrealizowanych przedsięwzięć i mnóstwo ambitnych planów na przyszłość. Założyciele i bezinteresowni pracownicy cieszą się przede wszystkim z faktu, że do pomocy zgłosiło się już prawie dwustu wolontariuszy. Rejony aktywności

W mieszkanku na Karmelickiej

O tym, jak ważna i niezastąpiona jest praca wolontariuszy, można przekonać się w siedzibie "Małopolskiego Centrum Wolontariatu" przy ulicy Karmelickiej 43a, które pracuje od 19 grudnia 2006 roku.

Uruchomione pod koniec zeszłego roku centrum na Karmelickiej, działające na rzecz Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma już na koncie sporo zrealizowanych przedsięwzięć i mnóstwo ambitnych planów na przyszłość. Założyciele i bezinteresowni pracownicy cieszą się przede wszystkim z faktu, że do pomocy zgłosiło się już prawie dwustu wolontariuszy.

Rejony aktywności

- Centrum wyznaczyło sobie trzy sektory działalności: po pierwsze pomoc organizacjom pozarządowym; po wtóre, zaszczepianie ludziom chęci do bezinteresownej pracy na rzecz potrzebujących; i wreszcie realizacji konkretnych projektów - mówi Michał Pękała, wolontariusz, informatyk, który pomaga organizacji od dwóch miesięcy.
W ramach pierwszego założenia w Centrum Wolontariatu organizowane są cykliczne akcje "Spotkajmy się", służące prezentacji działalności organów pozarządowych, pracujących na terenie Małopolski. W kwietniu zorganizowano prelekcje, na które zaproszonymi gośćmi byli reprezentanci dwóch stowarzyszeń krakowskich, które wyłącznie na bezinteresownej pomocy ludzi opierają swoją działalność: Paweł Wójtowicz - pomysłodawca i twórca Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO oraz Piotr Piwowarczyk, prezes Fundacji "Mam Marzenie". Wcześniej goszczono Fundację "Dr Clown" i Polską Misję Medyczną. Celem takich spotkań jest nawiązanie osobistych kontaktów międzysektorowych pomiędzy studentami, fundacjami i przedstawicielami świata biznesu, które pomogłyby stworzyć i wykreować potencjał organizacji prowadzących działalność charytatywną.
Realizując ideę społeczeństwa otwartego, integrującego ludzi i wspierającego pozytywne inicjatywy, realizowane są również inne duże projekty: "Szkoła III Sektora",

"Wolontariat Medyczny" i "Bezpieczne góry".

Pierwszy projekt to cykl szkoleń dla małych, nieprofesjonalnych organizacji pozarządowych z Małopolski. Poprzez tego typu edukację można nabyć wiedzę i umiejętności potrzebne do zarządzania organizacją pozarządową, czyli: podstawy prawne, zarządzanie zasobami, pozyskiwanie środków, budowanie wizerunku. Formułą szkoły są cykliczne, kilkudniowe zjazdy, co sprzyjać ma nawiązywaniu osobistych kontaktów pomiędzy biorącymi udział w akcji przedstawicielami różnych organizacji.
Rozpoczęto już projekt "Bezpieczne Góry". Jego celem jest przygotowanie wolontariuszy, zarówno od strony merytorycznej, poprzez cykl szkoleń na temat bezpieczeństwa w górach, jak i od strony praktycznej - zaplanowano mnóstwo wycieczek górskich oraz konkursów wiedzy o górach, a także Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - "Bezpieczne Góry".
Centrum pośredniczy również w nawiązywaniu kontaktów zawodowych pomiędzy studentami i absolwentami wyższych uczelni a pracodawcą, oraz między poszukującymi wykwalifikowanych, kreatywnych pracowników firmom, bo jak mówi Barbara Siorek, koordynatorka i pomysłodawca projektu "każdy wie, że wolontariusz to porządny pracownik".

Wolontariusz potrzebny od zaraz

Każdy, kto tylko nosi w sobie potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi i ma ochotę poświęcić mu swój wolny czas, pomagać w spełnianiu marzeń, ułatwiać życie może przyłączyć się do grupy wolontariuszy, którzy są solą ziemi każdej organizacji charytatywnej.
Często, jak na przykład w Fundacji MATIO, wyłącznie na ich pracy opiera się działalność całego stowarzyszenia. To oni wspierają swoimi umiejętnościami i zdobytym wcześniej doświadczeniem, udzielając specjalistycznych porad, tworząc projekty kampanii społecznych lub zajmując się pomocą bezpośrednią, spędzając czas ze swoimi chorymi przyjaciółmi. Wymagany jest od nich nie tylko zapał do pracy, ale przede wszystkim duża siła charakteru. Kontakt z cierpiącym człowiekiem, a jak to jest w przypadku Fundacji "Mam Marzenie" - chorym dzieckiem, to silne przeżycie.
Warunki dla rozwoju inicjatyw młodych ludzi daje "Małopolskie Centrum Wolontariatu" w Krakowie, współpracujące z wolontariuszami Akademii Rolniczej, Wyższej Szkoły Europejskiej i Krakowskiej Szkoły Wyższej, gdzie każdy chętny - kto ma dobry pomysł i chęć działania, może przyjść i podzielić się swoim zapałem z innymi.
Jak sami mówią, to "mieszkanko na Karmelickiej zostało stworzone przede wszystkim z myślą o krakowskich wolontariuszach, szukających miejsca do pracy, by właśnie tutaj mogli zrobić coś dla innych". Dodatkowo znajduje się tu biblioteka i stanowiska z komputerami, gdzie można bezpłatnie korzystać z Internetu. Drzwi lokalu, działającego sześć dni w tygodniu, stoją również otworem dla organizacji pozarządowych.
MARIANNA KWIECIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski