Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół książki "Czuły narrator" w rocznicę wręczenia Nagrody Nobla

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Olga Tokarczuk w Wydawnictwie Literackim w październiku 2019 roku podczas Festiwalu Conrada w Krakowie
Olga Tokarczuk w Wydawnictwie Literackim w październiku 2019 roku podczas Festiwalu Conrada w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
10 grudnia 2019 roku w sztokholmskiej filharmonii Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Karola XVI Gustawa literacką Nagrodę Nobla. Rok po tym wydarzeniu Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie autorskie z noblistką wokół najnowszej publikacji "Czuły narrator", będące jednocześnie pierwszym spotkaniem wokół najnowszej książki Olgi Tokarczuk.

Tytuł pierwszej po otrzymaniu Nagrody Nobla książki Olgi Tokarczuk wprost odnosi się do tytułu mowy noblowskiej. "Czuły narrator" od razu zyskał popularność w literackim świecie i został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Spisany trafił teraz w ręce polskich czytelników, ale w wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce poza nim znalazło się także 11 innych starannie wyselekcjonowanych esejów i wykładów Tokarczuk, wprowadzających czytelników za kulisy twórczości.

W rocznicę wręczenia Nagrody Nobla oraz niedługo po premierze "Czułego narratora" WL zaprasza na spotkanie z Olgą Tokarczuk transmitowane na profilach facebookowych Wydawnictwa Literackiego i Fundacji Olgi Tokarczuk. Wieczór, w którym czytelnicy będą mogli wziąć udział online, odbędzie się 10 grudnia, o godzinie 19:00. Spotkanie poprowadzi prof. Ryszard Koziołek.

Pierwszych pięćset osób, które w czasie spotkania odwiedzi sklep internetowy wydawnictwoliterackie.pl, będzie miało okazję kupić egzemplarz „Czułego narratora” z autografem autorki.

Rozmowę z Olgą Tokarczuk poprzedzi ogłoszenie wyników konkursu "Jak zdobyć Nagrodę Nobla". Rok temu, przy wsparciu Miasta Wrocławia i Wrocławskiego Domu Literatury, powołana do życia została Fundacja Olgi Tokarczuk – podmiot, który realizuje cele i idee bliskie Noblistce, przy jej wsparciu i pod jej patronatem. Prace konkursowe są pierwszymi owocami kilkumiesięcznych prac w ramach programu edukacyjnego Fundacji, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Twórczość Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata

Dotychczasowa twórczość Olgi Tokarczuk, w postaci 14 książek, czyli 4299 stron, została zapisana na jednej analogowej rolce, która z końcem października trafiła do Światowego Archiwum Arktycznego, zwanego również Biblioteką Końca Świata, położonego na wyspie Spitsbergen w Arktyce. Twórczość noblistki zostanie zachowana na wieczność dzięki staraniom Wydawnictwa Literackiego, Fundacji Olgi Tokarczuk oraz Piql Polska.

- To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki temu pozostanie ona bezpieczna - mówiła Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego, w którym od 2001 roku ukazują się kolejne tytuły Tokarczuk. Przechowanie depozytu na wieczność w Światowym Archiwum Arktycznym sfinansowało Wydawnictwo Literackie.

Biblioteka Końca Świata ma ocalić dorobek intelektualny ludzkości na wypadek masowego kataklizmu czy katastrofy nuklearnej. Oficjalna nazwa tej niecodziennej biblioteki na wyspie Spitsbergen to Światowe Archiwum Arktyczne (World Arctic Archive).

Krakowski Prawiek

Jesienią ubiegłego roku krakowianie upamiętnili przyznanie literackiego Nobla Oldze Tokarczuk, tworząc Las Prawiek. Na terenie nowohuckich Kujaw zasadzono 25 tys. drzew, długowiecznych gatunków m.in. dębów, wiązów i lip.

- Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy - mówił podczas sadzenia lasu prezydent Jacek Majchrowski.

Nowohucki Prawiek rośnie, choć jeszcze nie wygląda imponująco. W lesie zostały wykonane standardowe zabiegi pielęgnacyjne, które wykonuje się w przeciągu pierwszego roku, m.in. nasadzone zostały nowe drzewka w miejsce tych, które się nie przyjęły czy uschły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół książki "Czuły narrator" w rocznicę wręczenia Nagrody Nobla - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski