MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzątali gminę Jerzmanowice-Przeginia: brzegi rzek, szlaki turystyczne, rowy. Znaleźli pilota do telewizora wyrzuconego dwa lata temu

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Akcję sprzątania gminy Jerzmanowice-Przeginia zorganizowano czwarty raz
Akcję sprzątania gminy Jerzmanowice-Przeginia zorganizowano czwarty raz uczestnicy sprzątania i gmina Jerzmanowice-Przeginia
Cała gmina Jerzmanowice-Przeginia została posprzątana. Do akcji włączyli się mieszkańcy wszystkich wiosek. To była czwarta akcja wielkiego sprzątania. Wywieziono 12 ton śmieci.

Mieszkańcy gminy Jerzmanowice-Przeginia nie tylko sprzątali swoje wioski, ale przy tej okazji integrowali się, poznawali sąsiadów i dobrze się bawili. Dzieci znalazły pilota do telewizora wyrzuconego i znalezionego przed dwoma laty na jakichś ścieżkach poza zabudowaniami. Wtedy w 2021 roku dzieci znalazły wyrzucony telewizor i przyciągnęły do miejsca składowania odpadów. Teraz do sprzętu dołączył pilot.

Urzędnicy gminni natychmiast skomentowali to znalezisko. - Pamiętacie telewizor z poprzednich akcji sprzątania? W tym roku udało nam się odnaleźć do niego pilota - napisali na gminnym portalu.

Zdjęcie, a nawet dwa - to sprzed dwóch lat i obecne - krążyło na gminnym portalu społecznościowym i wśród uczestników akcji.

- Kto wie, co znajdziemy - jakie dodatkowe oprogramowanie - przy kolejnej akcji zbierania śmieci - śmieje się wójt Tomasz Gwizdała, który relacjonuje akcję IV Wielkie Sprzątanie Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Do akcji, która odbyła się w sobotę, 15 kwietnia, włączyli się samorządowcy, władze gminy, radni, sołtysi, przedstawiciele lokalnych instytucji, placówek oświatowych i wychowawczych ze swoimi uczniami i podopiecznymi, przedstawiciele wszelkich stowarzyszeń i strażacy.

Jak wskazuje wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała - najpierw we wszystkich wioskach wyznaczone zostały punkty zbiórek, skąd mieszkańców wyruszali w teren. Tam, w punktach zbiórek dostarczono rękawice i worki na śmieci. Zarazem wskazano miejsca składowania śmieci, skąd jeszcze tego samego dnia zebrane odpady wywiozła firma ZGK Bolesław, zajmująca się zagospodarowaniem odpadów w gminie Jerzmanowice-Przeginia.

- W tym roku zebraliśmy 12 ton śmieci, to porównywalne ilości do akcji sprzed roku. Natomiast w pierwszej akcji sprzątania zebraliśmy 20 ton śmieci. Można powiedzieć, że obecnie śmieci ubywa. Analizując sytuację trzeba dodać, że w tych akcjach z roku na rok bierze udział coraz więcej mieszkańców i sprzątane są kolejne, nowe obszary gminy. Ubolewamy natomiast nad tym, że wciąż są miejsca np. na granicy naszej gminy z Sułoszową, gdzie wciąż ktoś robi dzikie wysypiska - mówi szef gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Zaznacza przy tym, że są miejsca, w których ludzie wraz ze swoimi odpadami wyrzucają jakieś dokumenty, rachunki, coś po czym można ich zidentyfikować. - Wówczas wzywamy takie osoby lub firmy, żeby posprzątały po sobie. A jeśli to nie skutkuje, to oddajemy sprawę na policję, żeby zajęła się tym, którzy nielegalnie wyrzucają odpady - mówi wójt.

W tym roku partnerem akcji czyszczenia gminy Jerzmanowice-Przeginia z zalegających odpadów zostało Stowarzyszenie Czysta Polska. - To inicjator największych akcji sprzątania w kraju - m.in. na tatrzańskich szlakach i bałtyckich plażach - informują jerzmanowiccy samorządowcy.

To stowarzyszenie, a także urzędnicy samorządowi oraz LGD "Nad Białą Przemszą" zapewnili upominki dla uczestników sprzątania, zwłaszcza tych najmłodszych.

Akcja sprzątania gminy Wielka Wieś odbyła się w 12 miejscowościach

Posprzątali całą gminę. Spotkania mieszkańców, a potem miejs...

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski