Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stają do kwalifikacji

RYT
Od poniedziałku, 1 marca do 23 kwietnia potrwa w powiecie oświęcimskim kwalifikacja wojskowa.

W tych dniach przed komisją lekarską staną młodzi mężczyźni i kobiety, aby otrzymać orzeczenie o kategorii zdrowia, a następnie zostać przeniesionym do rezerwy. Organizacją kwalifikacji, która odbywa się w internacie przy Powiatowym Zespole nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu, zajmuje się oświęcimskie starostwo.

W dniu, w którym rozpoczęto kwalifikację, odbyło się spotkanie inaugurujące. Wzięli w nim udział m.in.: starosta oświęcimski Józef Kała, komendant WKU w Oświęcimiu ppłk Sławomir Gołota, dyrektor ZZOZ w Oświęcimiu Sabina Bigos-Jaworowska oraz przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Oświęcimskiego dr n. med. Jerzy Frączek.

- Już po raz kolejny rozpoczynamy kwalifikację wojskową w naszym powiecie. Wojsko Polskie zmienia swe oblicze i staje się bardziej profesjonalne. Za tym procesem idzie obowiązek już nie zasadniczej służby wojskowej, a jedynie w nadania kategorii zdrowia i przepisania do rezerwy. Dla tych, którzy zdecydują się na służbę zawodową czeka stosunkowo niezła pensja i stabilizacja. Myślę, że jest to całkiem dobra alternatywa na czas kryzysu i niepewności na rynku pracy - zaznaczył starosta Józef Kała, który życzył udanej pracy i sprawnie przeprowadzonej kwalifikacji wojskowej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej dr Jerzy Frączek został w minionym roku uhonorowany przez Ministra Obrony Narodowej Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Odznaczenie to nadano przede wszystkim za długoletnie, bo trwające aż 25 lat, przewodniczenie komisji.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają mężczyźni urodzeni w 1991 roku (1260 mężczyzn), a także w latach 1986 - 1990, którzy dotychczas nie uregulowali stosunku do obowiązku obrony RP. Ponadto będą również wezwane przed komisję lekarską kobiety urodzone w latach 1986 - 1990, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, czyli ukończoną naukę w szkołach na kierunkach medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych (13 kobiet).

Zasadniczym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie stanu zdrowia oraz założenie ewidencji wojskowej.

Stawiennictwo do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Osoby zgłaszające się otrzymują książeczkę wojskowej oraz orzeczenie o kategorii zdolności do służby wojskowej. Po uprawomocnieniu się orzeczenia o kategorii zdrowia, zgodnie z art. 18 ust.1 ustawy z dnia 9 stycznia 2009r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. nr 22 poz.120), wojskowy komendant uzupełnień z urzędu przenosi do rezerwy i nadaje tytuł żołnierza rezerwy oraz mianuje na stopień wojskowy szeregowego.

Kwalifikacja wojskowa przebiega wg następującego harmonogramu: miasto Oświęcim - od 1 do 22 marca, gmina Brzeszcze - od 23 do 29 marca, gmina Oświęcim - od 29 marca do 7 kwietnia, gmina Chełmek - od 8 do 12 kwietnia, gmina Zator - od 13 do 15 kwietnia, gmina Osiek - od 16 do 19 kwietnia, gmina Polanka Wielka - 20 kwietnia, gmina Przeciszów - od 21 do 22 kwietnia. Kobiety staną do kwalifikacji 23 kwietnia.

(RYT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski