Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stałem u boku polskiego papieża

Jolanta Białek
Zdjęciowa „Mozaika wspomnień”
Zdjęciowa „Mozaika wspomnień” FOT. ARCHIWUM
Wydarzenie. Od 2008 roku Niepołomice mają niepowtarzalny obraz z podobizną Jana Pawła II, wykonany z 25 tysięcy kawałków szkła weneckie­go. W niedzielę odsłonięta zostanie wzorowana na nim „Mozaika wspomnień”, złożona ze zdjęć ofiarowanych przez niepołomiczan.

2 maja 1991 roku. Aula Klementyńska w Watykanie. – Było postanowione, że wchodząc na audiencję do Jana Pawła II zaśpiewamy pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.

Dyrygent chóru, Bogusław Grzybek stwierdził jednak, że nie wypada śpiewać przy papieżu fragmentu „Uczcimy ciebie piosenką, przy hulance i przy winie” i zaproponował, byśmy zmienili nieco ten tekst. I tak zrobiliśmy. Ojciec Święty wysłuchał pieśni z uwagą, a potem podszedł do naszego dyrygenta i stwierdził „Oj, panie profesorze! Przecież tam jest inaczej: „przy hulance i przy winie” – tak wspomina spotkanie z Janem Pawłem II niepołomiczanin (od 10 lat) – Stanisław Wojtas, który śpiewał wtedy w krakowskim Akademickim Chórze Organum.

Chórem z papieżem

Potem było jeszcze ciekawiej. Bogusław Grzybek jest chyba jedynym dyrygentem na świecie, który może mówić, że pod jego batutą śpiewał papież. Bo Jan Paweł II stanął wśród chórzystów „Organum” i zaśpiewał z nimi „Majową jutrzenkę”. W wersji nieocenzurowanej.

– Było rewelacyjnie! To była audiencja tylko dla nas. Ale z chórami „Organum”, Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz niepołomicką „Cantatą” byłem w sumie na sześciu audiencjach u Jana Pawła II. Po raz pierwszy w roku 1983, a ostatni – w 2004 roku. To było przykre spotkanie. Staliśmy z „Cantatą” obok bazyliki na Placu św. Piotra.

Papież do nas pomachał, widać było że jest już bardzo schorowany – opowiada Stanisław Wojtas, który podczas spotkania z wieloletnim przyjacielem polskiego papieża prof. Gabrielem Turowskim 7 kwietnia w bibliotece w Niepołomicach, dziękował światowej sławy profesorowi immunologii klinicznej za... „zdiagnozowanie kolki nerkowej i zalecenie piwnej kuracji”. I ta kwestia ma „watykański wątek”.

– To było dokładnie 30 lat temu. Mieliśmy śpiewać w Watykanie, a ja w Wielki Piątek – kiedy uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej (w Koloseum – red.) – dostałem ataku kamieni nerkowych. Siostra w szpitalu powiedziała, że jest tam akurat prof. Turowski, doradziła bym szukał u niego ratunku. Profesor zalecił picie jak największej ilości piwa i gorący prysznic. Pomogło! W Wielką Sobotę byłem „jak nowy” – wspomina Stanisław Wojtas.

I dodaje: – W dodatku, kiedy poszukiwano kogoś, kto przeczyta intencje, podczas Wigilii Paschalnej – padło na mnie, bo uznano, że skoro pracuję w Teatrze STU w Krakowie (Stanisław Wojtas był wtedy wicedyrektorem „STU” – red.) mam potrzebne ku temu doświadczenie. I stojąc u boku Jana Pawła II czytałem intencje do mikrofonu „na cały świat”!

Tysiące małych zdjęć

Wśród zdjęć upamiętniających spotkania mieszkańców gminy Niepołomice z Janem Pawłem II jest również kilka fotografii przekazanych przez wieloletniego radnego i przewodniczącego Rady Miejskiej w Niepołomicach – Stanisława Ptaka. – Jeździłem do Watykanu na au­diencje u polskiego papieża, organizowane dla samorządowców przez Stowarzyszenie Gmin Małopolski. Najbardziej zapadło mi w pamięć spotkanie z 1996 roku, kiedy wręczyliśmy Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Małopolanina – opowiada Stanisław Ptak.

Dekadę potem Stanisław Ptak modlił się przy grobie polskiego papieża wraz z grupą około dwudziestu nie­połomiczan, którzy w 2008 roku pojechali do Watykanu w sprawie „Papieskiej mozaiki”. Znajduje się ona na murze przy wejściu do niepołomickiego kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, od strony kaplicy św. Karola Boromeusza, a składa się z 25 tysięcy barwnych weneckich szkiełek.

Natomiast „Mozaikę wspomnień”, która odsłonięta zostanie w niedzielę o godz. 13 w Muzeum Niepoło­mickim, tworzy około 2500 mikrozdjęć (o wielkości 4x4 cm). Kolaż powstał z ponad 250 fotografii ofiarowanych na nietypową ekspozycję przez kilkudziesięciu mieszkańców gminy, którzy mieli zaszczyt spotkać się z polskim papieżem.

„Mozaika wspomnień” to jeden z trzech elementów ekspozycji, która zostanie otwarta dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II. Na wystawie można będzie oglądać również m.in. listy pisane przez Jana Pawła II i sygnowane przez niego dokumenty, monety, znaczki i zdjęcia Wojciecha Plewińskiego oraz wiele innych pamiątek związanych z papieżem z Polski.

Natomiast na krużgankach Zamku Królewskiego zostanie wyeksponowana (po raz drugi w Niepołomicach) wystawa zdjęć autorstwa papieskiego fotografa Arturo Mari „Pielgrzymki do Tej Ziemi”.

Z OKAZJI KANONIZACJI

GMINA GDÓW: 26 kwietnia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Niegowici odbędzie się koncert „Błogosław duszo moja Pana”. Wystąpią :zespół Trzecia Godzina Dnia oraz Beata Bednarz. Początek o godz. 19. Na 27 kwietnia w sanktuarium w Gdowie zaplanowano wieczornicę poświeconą Janowi Pawłowi II, zatytułowaną „Twarzą w Twarz” (godz. 19). Będzie to spotkanie modlitewne z udziałem chórów: Tutte le Corde, Serenda i ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie. Wystąpi też gdowska schola parafialna oraz chór parafialny z Niegowici.

KOŹMICE WIELKIE: 27 kwietnia otwarta zostanie w kościele wystawa prac dzieci „Jan Paweł II – pasje kredką i pędzlem malowane”. O godz. 15 odprawione będzie nabożeństwo dziękczynne za dar kanonizacji Jana Pawła II. Śpiewać będą dzieci z koźmickiego przedszkola.

KŁAJ: 30 kwietnia o godz. 18 w sali widowiskowej Urzędu Gminy pokazany zostanie spektakl „Co może jeden człowiek”. Wystąpi znakomity aktor Jan Nowicki oraz grupa De Profundis (Marek Stryszowski, Cezary Chmiel i Tomasz Kudyk).

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski