MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stare i nowe

KAR
czyli jubileuszowa gala w sułkowickim ZSZiO

Sułkowice

Sułkowice

czyli jubileuszowa gala

w sułkowickim ZSZiO

Uroczysta msza święta, wizyta na cmentarzu, na którym spoczywają nauczyciele uczący kiedyś w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach oraz zapalanie zniczy na ich grobach dały początek obchodom jubileuszu 111-lecia szkoły.

   Po mszy wszyscy gospodarze uroczystości, a więc uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły, a także goście, wśród których obecni byli emerytowani pedagodzy, władze gminy i powiatu, dyrektorzy placówek kulturalnych oraz miejscowa społeczność przeszli na plac, na którym stał kiedyś pierwszy budynek szkoły. Ten drewniany jeszcze obiekt poświęcony został w 1894 roku i służył uczniom do roku 1903, kiedy to wybudowano nowy, murowany już budynek. Zajęcia w nowym obiekcie odbywały się do roku 1989, gdy szkoła została przeniesiona, a na jej miejscu powstała hala fabryki "Kuźnia". W tym historycznym dla szkoły miejscu ślubowanie złożyli uczniowie pierwszych klas. Oficjalne przyjęcie do szkolnego grona symbolizowały wręczone im krawaty z tarczą szkoły.
   Na każdego z nauczycieli czekały drobne upominki przygotowane przez uczniów, zaś na wybranych nagrody dyrektora szkoły oraz ustanowione w ubiegłym roku nagrody specjalne - statuetki "Minerwy".
   W tym roku laureatami statuetek zostali: Edward Garbień i Piotr Pułka. Pierwszego z nich nagrodzono w kategorii "pomoc szkole", doceniając jego wkład w rozwój placówki. Jednym z przykładów tej filantropii było ufundowanie tablicy pamiątkowej św. Jana Kantego, patrona tutejszego liceum. "Superminerwę" odebrał Piotr Pułka, wicedyrektor ZSZiO, jeden z autorów i, jak mówi Aleksandra Korpal, dyrektor szkoły - siła napędowa projektu zakończonego pozyskaniem dla szkoły nowoczesnej tokarki numerycznej.
   Nagrody dyrektora szkoły otrzymało dziesięcioro nauczycieli: Marta Biernat, Janina Grabowska, Krystyna Kąś, Urszula Woźnik-Batko, Tadeusz Pelc, Anna Kilian, Anna Łuczak, Piotr Pułka, Joanna Słowik i Stanisław Moskal oraz czworo pracowników obsługi i administracji: Renata Kaleta, Halina Bochenek, Urszula Mardaus i Marek Małota.
   Po życzeniach i gratulacjach uroczystości przeniesiono do hali warsztatów, gdzie starosta, burmistrz, dyrektor szkoły, a przede wszystkim sami twórcy projektu NOM (Nowoczesna Obróbka Metalu) przecięli wstęgę, otwierając tym samym pracownię nazwaną, od nazwy projektu, NOM. Po poświęceniu głównej bohaterki, czyli sterowanej numerycznie tokarki przez katechetę ks. Mariana Błaszczyka przyszedł czas na sprawdzenie, jak działa ona w praktyce. Sprawdzian wypadł pomyślnie, a każdy z gości obdarowany został świeżo wytoczonym mosiężnym pionkiem.
   W galerii Internat otwarta została wystawa poświęcona 111-letniej historii szkoły. Licznie zgromadzone fotografie dokumentują losy szkoły pokazując, jak na przestrzeni lat zmieniał się jej wygląd. Śledząc zdjęcia starych sal lekcyjnych i warsztatowych, można było dojść do fotografii prezentujących dzisiejsze stacje diagnostyczne, nowoczesne pracownie komputerowe i laboratoria językowe. Poza fotografiami zaprezentowano na wystawie także obrazy przedstawiające zabytki Sułkowic, z najważniejszym wielkoformatowym dziełem, na którym uwieczniony został dawny budynek szkoły.
(KAR)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski