MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą postać pierwszego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

Marcin Banasik
- Tak liczną obecność dziś odczytuję, jako wyraz uznania i szacunku wobec twórcy podwalin naszej formacji ratowniczej - mówił Mariusz Feltynowski
- Tak liczną obecność dziś odczytuję, jako wyraz uznania i szacunku wobec twórcy podwalin naszej formacji ratowniczej - mówił Mariusz Feltynowski Państwowa Straż Pożarna
We wtorek 25 czerwca odbyło się wyjątkowe dla całej strażackiej społeczności wydarzenie – na zewnętrznej ścianie Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odsłonięta została tablica upamiętniająca postać generała brygadiera Feliksa Deli, pierwszego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej (1992 r. – 1997 r.). Nadanie imienia generała brygadiera Feliksa Deli ulicy wiodącej do głównego wejścia Szkoły oraz umieszczenie jego wizerunku na murach Szkoły nie jest dziełem przypadku .

Wykładowca

To tutaj, w murach tej placówki, ówczesnej Szkoły Podoficerów Pożarnictwa swoją karierę pożarniczą, jako wykładowca, rozpoczął podporucznik pożarnictwa Feliks Dela. W 1984 r. Komendant Główny straży pożarnych powołał go na stanowisko komendanta krakowskiej Szkoły Chorążych Pożarnictwa. Już wówczas dał się poznać jako wymagający od siebie i innych profesjonalista. Jego upór doprowadził do stworzenia jednej z najlepszych szkół pożarniczych w kraju – przypomniał w swoim przemówieniu Komendant Główny PSP.

- Dzięki takim postaciom jak generał Dela, działalność strażaków jest najwyższą gwarancją bezpieczeństwa obywateli – zaznaczył wiceszef MSWiA, odczytując list przekazany przez ministra Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka.

Główny architekt

Komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, odnosząc się do zasług gen. brygadiera Feliksa Deli, podkreślił, że generał brygadier Feliks Dela pozostaje w naszej pamięci jako główny architekt i pierwszy Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej doprowadził na bazie aktów prawnych przygotowanych przez środowisko wrocławskie, do tego, że mamy ustawę o Państwowej Straży Pożarnej i ustawę o ochronie przeciwpożarowej.

- Wspominając pierwszego Komendanta, nie sposób nie powiedzieć również o stworzeniu krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Dalekowzroczność i perspektywiczność myślenia pierwszego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej sprawiła, że dziś jesteśmy bardzo nowoczesną służbą, gotową do wszelkich działań. Tak liczną obecność dziś odczytuję, jako wyraz uznania i szacunku wobec twórcy podwalin naszej formacji ratowniczej - mówił Mariusz Feltynowski.

Film i wiersz

W ramach oddania hołdu pamięci generała brygadiera Feliksa Deli, w auli Szkoły odbyła się również konferencja tematyczna poświęcona Jego osobie. Spotkanie rozpoczęto prezentacją filmu, a zakończono odczytaniem autorskiego wiersza przez nadbryg. w st. spocz. Ryszarda Grosseta. Całość panelu została poprowadzona przez przedstawicieli Klubu Generałów Państwowej Straży Pożarnej RP, współpracowników oraz przyjaciół generała brygadiera Feliksa Deli, a moderowana przez absolwentów i uczniów Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą postać pierwszego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski