18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starość - nie radość

Redakcja
Fot. Barbara Matoga
Fot. Barbara Matoga
OLGA JAWORSKA, lekarz weterynarii:

Fot. Barbara Matoga

Lecznica

W poprzednim odcinku pisaliśmy o diecie kotów w podeszłym, a więc przekraczającym 10 lat wieku. Koci senior, który dodatkowo cierpi na jakieś dolegliwości musi być karmiony w sposób specjalny. Do najczęstszych przypadłości starszego wieku należą: niewydolność nerek, syndrom urologiczny, cukrzyca i otyłość. W takich przypadkach wskazane jest korzystanie z dobrej jakości gotowych karm, które dają gwarancję odpowiednio zbilansowanej diety.

W przypadku niewydolności nerek takie karmy zawierają więcej węglowodanów, natomiast mniej białka i fosforu. Poza tym zawarte w nich składniki wymuszają częstsze picie i oddawanie moczu. Są też specjalne diety dla kotów cierpiących na syndrom urologiczny - SUK, które pomagają zakwaszać mocz. Ale uwaga! Jeśli wraz z SUK występuje niewydolność nerek, tego typu karmy są wręcz szkodliwe. Dlatego rodzaj diety powinien dobierać weterynarz, oczywiście po odpowiednich badaniach.

Diety dla kotów chorych na cukrzycę są z kolei mniej kaloryczne, a więc mają zredukowaną ilość węglowodanów. Karma dla kotów mających problemy z nadwagą także zawiera mniej kalorii, a niektóre firmy sprzedają ją nawet w porcjach przeznaczonych na jedną dobę - tak, by opiekun nie mógł się "pomylić" i nasypać swojemu łasuchowi więcej niż potrzeba.

Starsze, niewychodzące koty mogą mieć także "rozleniwione jelita". Może to prowadzić do zalegania kału w jelicie grubym. Można więc im podawać karmy zawierające bardzo duże ilości włókna, co poprawia pracę jelit. Taka dieta jest wskazana także dla kotów po urazie kręgosłupa.

Koty - nie tylko starsze - mogą też mieć chorą wątrobę. Przygotowując dla nich posiłki, musimy pamiętać, że powinny one także jeść specjalne gotowe karmy; poza tym ich dieta musi być lekkostrawna - np. mięso chude i gotowane - i zawierać umiarkowaną ilość białka. Bardzo ważne jest regularne podawanie posiłków i pilnowanie, by kot nie był zbyt długo głodny.

Opiekun starszego i niezbyt zdrowego kota musi wykazać się mocnym charakterem i nie ulegać emocjom. Nie jest to łatwe, bo bardzo często koty kategorycznie odmawiają jedzenia leczniczych karm i domagają się zakazanych, niestety, przysmaków.

(MAT)

Pralinka szuka domu

Ktoś przerzucił ją przez płot. Spadła tak nieszczęśliwie, że straciła władzę w tylnych łapkach. Głodna, przemarznięta, pełzała podpierając się przednimi łapkami. Od niechybnej śmierci uratowali ją dobrzy ludzie, dzięki którym trafiła do dr Olgi. Dziś Pralinka nie tylko chodzi, ale nawet skacze i to mimo swojego wieku - 12 lat - który jednak można rozpoznać tylko po zębach. Jest kotką rozmowną i bardzo towarzyską w stosunku do ludzi. Inne zwierzęta toleruje. Jest wysterylizowana i zaszczepiona. Pralinka szuka domu, z którego nikt jej nie wyrzuci. Telefon w sprawie adopcji - 501-259-254.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski