Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stołówka na sznurku lub pod plastikową butlą

MM
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
- Człowiek zabrał ptakom część środowisk. Tam, gdzie są domy, bloki - ptaki gorzej sobie radzą, bo zajęliśmy tam część miejsc, gdzie mogłyby zdobywać pokarm. Powinniśmy dokarmiać ptaki, bo to rekompensata dla nich. Poglądy znanych ornitologów zachodnich są nawet takie, że nie tylko w zimie, lecz przez cały rok można dokarmiać - mówi Szymon Wójcik, prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Fot. Anna Kaczmarz

PTAKI W MIEŚCIE. To czas na dokarmianie - mówią ornitolodzy. Pomagając ptakom możemy zarazem poobserwować je z bliska.

Doradza, by pokarm wykładać w miejscach odsłoniętych, żeby ptaki widziały, co się wokół nich dzieje, czy nie poluje na nie kot itp. Karmnik musi zabezpieczać pokarm przed deszczem - bo mokry pokarm szkodzi ptakom. Trzeba też pamiętać, że jeśli zaczniemy dokarmiać - powinniśmy tego pilnować już do końca zimy, bo ptaki zapamiętują swoje stołówki. - Jeśli w miejscu, gdzie już znajdowały pokarm, któregoś dnia go zabraknie - ptaki mogą przylatywać tam przez kolejne dni. Będą na mrozie tracić na to energię, a to zmniejszy ich szansę na przetrwanie zimy - przestrzega prezes MTO. Jest wyjście dla tych, którzy nie mogą codziennie sami zaopatrzyć karmnika, pilnować tego: można łatwo wykonać "dystrybutor" ziarna. Wystarczy plastikowa butelka (najlepiej 5-litrowa), wypełniona ziarnem i odwrócona dnem do góry, a poniżej tacka (czy np. nieduża drewniana skrzyneczka) na wysypujące się ziarno.
Poza suchym chlebem, jego okruchami - nie powinniśmy raczyć ptaków typowymi odpadkami ze stołu (np. resztkami wędliny). Zawierają sól i spulchniacze, które są szkodliwe dla ptaków. Czym więc dokarmiać? Jeśli chcemy zaprosić na swoje okno sikory (w mieście najczęściej spotykane: bogatka i modra, rzadziej - czarnogłówka czy uboga), przygotujmy mieszankę słoniny z ziarnem, najlepiej - niełuskanym słonecznikiem. - Można np. płatek słoniny przybić do karmnika. Albo w kawałku pniaka zrobić dziury, w które następnie wetknie się mieszankę słoniny i ziaren - instruuje Szymon Wójcik. Ornitolodzy polecają dla sikorek również karmniki butelkowe, a także karmniki wiszące - wykonane z pojemników, puszek, kubków, doniczek, zamocowane na mocnym sznurku. Sprawdzona metoda to wywieszanie kul tłuszczowo-nasiennych, włożonych do nylonowych siatek lub metalowych koszyczków .
Poza sikorkami najczęściej karmniki odwiedzają ziarnojady, czyli m.in. wróble, mazurki, dzwońce, a na wsiach, w parkach oraz w pobliżu lasów i pól - szczygły, makolągwy, trznadle, grubodzioby. Północni przybysze zimą na południu Polski to np. gile, czyże. Ziarnojadom można dawać nasiona lnu, maku, dyni oleistej, słonecznika, poślad (odpadki z młócki zbożowej). A jako ich przysmaki ornitolodzy określają nasiona ogórka, prosa, owsa, kanaru, rzepy, wyki, owoce np. róż lub rozgniecione orzechy włoskie.
Niektóre z ptaków nie gustują w tradycyjnych i wysoko umieszczonych karmnikach - wolą żerować na ziemi. Można im wysypać to, co lubią wprost na ziemię, po odgarnięciu śniegu czy liści - ale lepiej przygotować karmnik, który osłoni karmę przed deszczem, śniegiem (z dwiema ściankami - tylną i boczną, podłogą i spadzistym daszkiem). Skorzystają m.in. kos, kwiczoł, rudzik, strzyżyk, dzierlatka, paszkot. Podajmy im całe jabłka lub ich połówki, gruszki, gotowaną kukurydzę (gdy duży mróz - podsuszone), owoce jarzębiny, czarnego bzu, róż głogu. Ornitolodzy podpowiadają, że kwiczołom i kosom będą smakowały resztki banana czy owoców cytrusowych oraz rodzynki. Uzupełnieniem niech będą obierki, gotowane jarzyny, ryż, kasze, makaron.
A ptaki wodne? Kaczkom, łyskom, łabędziom serwujmy otręby, płatki zbożowe, a także warzywa gotowane w nieosolonej wodzie. Najlepiej wyłożyć tę karmę na brzegu w miejscu, gdzie będą mogły spokojnie podejść. (MM)
[email protected]
\\\
*Budka lęgowa - dobra też na zimę

Zimą możemy nie tylko zadbać o karmę dla ptaków, ale też zawiesić już budki lęgowe. Będą gotowe czekały na sezon lęgowy - a część ptaków już w miesiącach zimowych robi rozeznanie. Ponadto ptaki zimujące mogą wykorzystać budki również w okresie zimowym, jako schronienie przy złej pogodzie.
Budki można wieszać od jesieni przez całą zimę, a najpóźniej do połowy marca. Gdy wiosna przychodzi wcześnie, to jej pierwsze zwiastuny - np. szpaki, skowronki, czajki - przylatują już w połowie lutego. Większość ptaków przybywa w połowie marca, a bardziej wrażliwe na temperaturę i żywiące się larwami owadów, które rozwijają się na ulistnieniu - w połowie kwietnia lub na początku maja.
Planując miejsce dla budki, trzeba zadbać o bezpieczeństwo ptaków - by nie zagroziły im drapieżniki, np. koty czy wiewiórki. Budki dla większości gatunków wiesza się więc na wysokości 3 - 5 metrów nad ziemią. Nie powinny być wystawione na działanie silnego wiatru, deszczu ani światła słonecznego (najlepiej kierować otworem wlotowym na wschód lub zachód). Żeby do środka przez wejście nie kapało - zawieśmy budkę lekko pochyloną do przodu. Na jednym drzewie można umieścić najwyżej dwie budki, w oddaleniu przynajmniej 2 - 3 m, by nie wywoływać agresywnych zachowań ptaków. Można też umieścić budkę na ścianie domu, altany czy wewnątrz balkonu, ale trzeba liczyć się z tym, że w okresie lęgowym ptaki będą tam brudzić. Budka powinna być solidnie wykonana: ptaki nie lubią przeciągów i nie będą im odpowiadały domki ze szczelinami, z niedopasowanych deseczek.
Różnego typu budki znajdziemy m.in. w centrach ogrodniczych. A kto chciałby sam zbudować domek odpowiedni dla konkretnego gatunku ptaków, może skorzystać z podpowiedzi specjalistów z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego - znajdują się one na stronie internetowej www.mto-kr.pl (tam też jest informacja o poradnikach, w których można poczytać o budkach). (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski