Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie gmin domaga się dwóch parków w Krakowie i uderza we władze miasta

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Białe Morza w Krakowie
Białe Morza w Krakowie Szymon Korta
Park Grzegórzecki miał powstać przy bulwarach wiślanych już dawno wraz z budową Centrum Muzyki. To budowane jest w Cichym Kąciku, teren pod park został tylko posprzątany, a miało dojść do wyburzania części znajdujących się w nim powojskowych obiektów. Na razie nic się tam nie dzieje. Białe Morza to z kolei potężny poprzemysłowy teren, który po prostu jest, ale może zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców jeśli nie zostanie posprzątany. W sprawie obu tych projektów apel wystosowało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Zarzuca władzom Krakowa, że nic nie zrobiono od dekady!

APEL SGIPM w sprawie parków w Krakowie:

Park na „Białych Morzach”

Mija 10 lat od Apelu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski o utworzenie największego w Krakowie 34-hektarowego parku na „Białych Morzach”. Poprzemysłowy, zdegradowany i wymagający rekultywacji teren wokół Centrum Jana Pawła II, będący własnością Gminy Kraków - jest miejscem o ogromnym potencjale rozwoju poprzez przystosowanie go do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. Z przykrością stwierdzam, że pomimo zawarcia z przed laty o utworzenia tam pola golfowego dla garstki wybranych, ostatnio zostało rozwiązana bez efektów. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie deklarował ogłoszenie do końca lutego br. przetargu na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu, ale niestety do tej pory nie udało się tego zrobić.

Od 10 lat parku dla Krakowian i gości jak nie było, tak nie ma. Dzisiaj eksperci ostrzegają, że odpady posodowe na Białych Morzach powinny być właściwie zabezpieczone, by ich pylenie nie doprowadzało np. do alergii. I dopiero teraz prowadzone są badaniai analizy zlecone przez Miasto Kraków, o co SGiPM apelowało przed dekadą.

Nasze zdziwienie, a wręcz niedowierzanie budzi fakt, że dopiero po 10 latach od naszych starań władze Krakowa na poważnie zajęły się tym tematem. A przypomnę, że w 2014 r. wskazywaliśmy źródła finansowania i apelowaliśmy: do Prezydenta Krakowa o pilne ogłoszenie, jeszcze w tym roku, przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej do złożenia wniosku o dotację do ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który dysponuje kwotą 20 mld euro. Apelujemy do Prezydenta i Rady Miasta Krakowa o uchwalenie w budżecie miasta środków finansowych - wkład własny na pokrycie 15% inwestycji, tak aby możliwe było złożenie wniosku przez Prezydenta do POIiŚ na przełomie I i II kwartału 2015 r. - niezwłocznie po uruchomieniu naboru, a realizacja projektu parku była możliwa do połowy 2016 r.

Po wybudowaniu przystanku kolejowego SKA Łagiewniki oraz Trasy Łagiewnickiej teren ten jest znakomicie skomunikowany dla masowego korzystania z parku przez krakowian. Jako przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski wspólnie z Rektorem Politechniki Krakowskiej i Instytutem Architektury Krajobrazu PK zorganizowaliśmy konkurs architektoniczny na
koncepcje nowego parku. Dodatkowo z MARR pozyskaliśmy 10 tys. zł na ufundowanie nagród za najlepsze koncepcje parku. Wystawa najlepszych projektów odbyła się 4 marca 2015 w Urzędzie Miasta Krakowa.

Apeluję do władz Krakowa o konieczne i pilne zagospodarowanie tego pięknego terenu i przystosowanie go do celów rekreacyjnych, co wzbogaci ofertę kulturalno-turystyczną Krakowa, stworzy cenną przestrzeń zieloną dla mieszkańców, znacznie poprawiając jakość życia w mieście.

Park Grzegórzecki

W 2012 „odkryłem” nieistniejące na mapach 12 ha terenów wojskowych nad Wisłą, przy Bulwarze Kurlandzkim. Przechowywano tam tylko wojskowe kuchnie polowe. Jako przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki wystąpiłem do Ministerstwa Obrony Narodowej o „odwojskowienie” i zbycie z bardzo dużą bonifikatą tych terenów Samorządowi Województwa Małopolskiego, Miastu Kraków i Akademii Muzycznej. Przed 10-ciu laty wartość księgowa 12 ha Wojskowej Agencji Mieszkaniowej wynosiła ponad 250 mln zł (wojsko planowało wykorzystanie ich jako terenów budowlanych na własne cele mieszkaniowe i dla deweloperów). Nikt z władz w Województwa, Krakowa i Akademii Muzycznej nie był w stanie wyłożyć bardzo dużych pieniędzy na zakup tego terenu na wspólne centrum muzyki.

Wówczas w połowie 2012 r. wraz z posłem Ireneuszem Rasiem uzgodniliśmy z Ministrem Obrony Narodowej zamianę bez dopłat tego terenu z działkami Województwa Małopolskiego i Miasta Krakowa. Ze względu na skompilowane i długotrwałe procedury „odwojskowienia” terenu oraz opór części oficerów, a także kolejne zmiany na stanowisku ministra obrony, zamiana zajęła nam kilka lat. Finalnie wartość działek pozyskanych przez Miasto Kraków była wyceniana na 43 mln zł (już b. dużych bonifikatach), a wartość działek przekazanych AMW przez Kraków w ramach zamiany 16 mln zł – różnica na korzyść Krakowa to było wtedy aż 27 mln zł.

Zgodnie z moją koncepcją kompleks Centrum Muzyki powinien być otoczony Parkiem Muzycznym na 5 ha z pozostałościami Twierdzy Kraków – Lunety Grzegórzeckiej połączonymi z bulwarami wiślanymi. Jeszcze w trakcie procesu pozyskiwania gruntu w 2013 r. na mój wniosek Samorząd Województwa wspólnie z SARP zorganizował konkurs dla młodych architektów na koncepcję Centrum Muzyki, parku miejskiego i zagospodarowanie całego terenu. Uzyskaliśmy ponad 30 interesujących propozycji.

Park Grzegórzecki ma wielkie poparcie mieszkańców - budowa tego parku to także oddolny projekt z budżetu obywatelskiego Krakowa z 2020 r. W 2018 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki nastąpiło symboliczne zdjęcie ogrodzenia i wówczas Krakowianie pierwszy raz od kilkudziesięciu lat mogli przespacerować się po tym terenie.

Niestety od pozyskania terenu przez kolejne 6 lat w sprawie budowy nowego parku niewiele się zmieniło - obecnie obszar przyszłego parku to wciąż dziki teren z wydeptanymi przez samych mieszkańców ścieżkami i kilkoma uporządkowanymi alejkami, z mnóstwem pozostałości dawnej, wojskowej zabudowy. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski apeluje do władz Miasta Krakowa o jak najpilniejszą realizację Parku Grzegórzeckiego. To wielkie zaniedbanie, że przez ostatnich kilka lat budowa nie posunęła się do przodu, pomimo tak dużego wsparcia Krakowian. Dzięki m.in. moim staraniom Miasto Kraków zyskało atrakcyjny, z wysokimi, kilkunastometrowymi drzewami teren zielony, który uniknął „betonozy” - zgodnie z planami AMW teren przeznaczony był do sprzedaży pod budowę osiedla wysokich bloków - a dodatkowo na zamianie działek Kraków zarobił kilkadziesiąt milionów zł.

Apeluję do władz Krakowa i ze swojej strony zapewniam nadal wsparcie: zacznijmy od jak najszybszej budowy 34-hektarowego Parku na „Białych Morzach” w sąsiedztwie doliny rzeki Wilgi oraz 5-hektarowego Parku Grzegórzeckiego nad Wisłą. Tereny będące własnością Miasta Krakowa o wartości może nawet 400-500 mln złotych wymagają na urządzenie tych parków kwot zaledwie około 10% ich własności.

Pamiętajmy, że w Krakowie pokrytych drzewami jest niecałe 5% terenu – to zdecydowanie za mało.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski