Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stracą mandaty na bank?

Redakcja
- W chwili obecnej kwalifikujemy ten stan jako "korzystanie z majątku gminy", a więc nie powinni pełnić mandatów radnych - uważa Artur Słowik, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Zastrzega jednak, że to stanowisko czysto hipotetyczne, wynikające z interpretacji przepisów. - Każdą sprawę należy badać indywidualnie.

LIMANOWA. Józef Oleksy i Jacenty Musiał, którzy zasiadają w radzie nadzorczej banku obsługującego finansowo samorząd mogą stracić mandaty radnych

Problem dotyczy Józefa Oleksego, przewodniczącego Rady Gminy Limanowa, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Limanowej, zaś Jacenty Musiał - radny powiatowy - wchodzi w skład tej samej rady. Złamanie ustawy o samorządzie miałoby w ich przypadku polegać na tym, że Bank wykonuje obsługę finansową samorządów. Tymczasem radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na majątku gminy, w której pełni mandat.

Przewodniczący Józef Oleksy w swojej funkcji szefa radny nadzorczej banku jednak żadnego naruszenia ustawy nie widzi.

- Członkowie rad nadzorczych nie zarządzają, ale pełnią funkcję nadzoru i kontrolują pracę zarządu. Bank Spółdzielczy tylko obsługuje konta gminy, nie zarządza jej mieniem - wyjaśnia, zapewniając, że nie martwi się o mandat radnego.

Początkowo Artur Słowik z Wydziału Nadzoru Prawnego i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na łamach portalu limanowa. in nie widział w opisanych przypadkach naruszenia przepisów. Wczoraj jednak zmienił zdanie. - Po bliższej analizie zagadnienia oraz weryfikacji aktualnego stanu orzecznictwa w kwestiach korzystania z majątku gminnego zmuszony jestem zmienić wstępny pogląd - wyjaśnia. - Organ nadzoru - na chwilę obecną - kwalifikuje ten stan, jako "korzystanie z majątku gminy" skutkujące konfliktem z przepisami ustanawiającymi zakaz w tym zakresie - informuje.

Podobną do limanowskiej sprawę rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Chodziło o wygaszenie przez wojewodę mandatu radnych jednej z białostockich gmin, który pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej banku, wykonującego obsługę kasową budżetu gminy. Działalność ta, zdaniem tamtejszego wojewody, jest działalnością zakazaną w rozumieniu ustawy o samorządzie gminnym. "Zgodnie z tym przepisem radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością, lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności" - brzmi wyrok. Wojewoda uznał, że obsługa bankowa finansowej jednostki samorządu terytorialnego to działalność gospodarcza z wykorzystaniem mienia samorządowego. Zgodnie z przepisami radny powinien takiej działalności zaprzestać w ciągu trzech miesięcy od dnia ślubowania. Naruszenie tego zakazu stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia jego mandatu. Radny wniósł o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 25 lutego 2011 r. NSA uchylił zaskarżony wyrok WSA w Białymstoku oraz stwierdził nieważność zarządzenia zastępczego wojewody o wygaszeniu mandatu. Na razie nie jest jeszcze znane uzasadnienie tego wyroku.

Póki co w sprawie limanowskich radnych nie ma wniosku o wygaszenie mandatów.

(TOP), (MONK)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski