Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres i długi dzień pracy obniżają wydajność

(MAT)
Praca. Polacy należą do najdłużej pracujących narodów. Nic więc dziwnego, że większość z nas ma problemy z koncentracją i często odczuwa zmęczenie.

Jak wynika z badania przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie marki Tiger, codzienną pracą stresuje się prawie 70 proc. Polaków w wieku 18-35 lat. Prawie połowa przyznaje się do problemów z koncentracją, a 66 proc. odnotowuje u siebie spadek formy intelektualnej w ciągu dnia. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie.

W badaniu zapytano także, w jaki sposób respondenci rozpoznają u siebie pogorszenie formy intelektualnej. Najczęściej wymienianymi objawami są: podenerwowanie (60 proc.), ospałość (50 proc.), nieuwaga (40 proc.), szybkie męczenie się (39 proc.).

Rzadziej wymieniane było gubienie wątków (27 proc.), wolne tempo pracy (24 proc.), duża liczba popełnianych błędów (20 proc.) czy pospieszna i pobieżna praca (18 proc.). Co ciekawe, z powodu nieuwagi aż 82 proc. respondentom przynajmniej raz zdarzyło się pomylić dni tygodnia bądź imiona, napisać wiadomość (e-mail, SMS) do niewłaściwej osoby (68 proc.) czy zapomnieć o spotkaniu (54 proc.).

Tym, co najbardziej rozprasza młodych Polaków w pracy, jest już tradycyjnie internet. Do przeglądania stron internetowych, np. wchodzenia na strony serwisów społecznościowych, plotkarskich itp. w trakcie pracy przyznaje się 71 proc. badanych. Przeciętny pracownik przeznacza dwie z ośmiu godzin pracy na rzeczy z nią niezwiązane i to nie wliczając w to przerwy na lunch.

Na drugim miejscu znalazły się dodatkowe (pozaregulaminowe) przerwy na posiłek, kawę czy herbatę (49 proc.). Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi wymieniano również prywatne rozmowy telefoniczne (38 proc. badanych) oraz plotki (34 proc.)

Badani respondenci deklarowali, że chcąc poprawić koncentrację, najczęściej sięgają po kawę lub herbatę (59 proc.) lub napoje energetyczne (21 proc.). Z kolei 46 proc. podchodzi do wyzwania strategicznie, zaczynając od odpowiedniego przygotowania swojego miejsca pracy czy tworząc listę zadań do wykonania.

Raport "Młodzi o tempie życia i problemach z koncentracją" powstał w oparciu o badanie CAWI przeprowadzone wśród 500 internautów w wieku 18-35 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski