Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie olkuskich harcerzy

SYP
OLKUSZ. Ponad dwieście osób wzięło udział w zlocie z okazji 100-lecia harcerstwa, jaki odbył się w sobotę w olkuskim ośrodku harcerskim. Okazja do zorganizowania zlotu była podwójna. W tym roku, poza setną rocznicą powstania harcerstwa w Polsce przypada także 95 rocznica rozpoczęcia działalności harcerstwa w Olkuszu.

Harcerze i zuchy z Bolesławia podczas zlotu. Fot. Jacek Sypień

Uczestników zlotu powitali: komendant hufca phm. Arkadiusz Królewicz, jego zastępca phm Zbigniew Biały oraz skarbnik hufca phm. Katarzyna Biały.

Na uczestników zlotu czekało wiele atrakcji. Mogli postrzelać kulkami z plastikowego "kałacha" pod okiem instruktorów olkuskiej drużyny specjalistycznej ASG, którą prowadzą Arkadiusz Królewicz i Zbigniew Biały. Było strzelanie z łuku, malowanie buzi, przejażdżki bryczką zaprzężoną w dwa kucyki i pyszna grochówka. Wiele emocji budził zjazd w parku linowym przygotowanym przez członków olkuskiego Speleoklubu. Był też pokaz ju jitsu, a prawdziwą furorę, szczególnie wśród najmłodszych wzbudził wjazd kawalkady jeźdźców z drużyny konnej, jaka działa w Bukownie. Jej drużynową jest wędr. Katarzyna Ćwik. Na specjalnie przygotowanym stoisku można było sobie kupić pamiątki jubileuszowe z okazji stulecia harcerstwa. Były też gry oraz zabawy harcerskie i zuchowe, a także występ zespołu harcerskiego. Podczas uroczystego apelu odbyło się przyrzeczenie harcerskie. Całość zakończyło harcerskie ognisko.

W skład olkuskiego hufca ZHP im. Bohaterów Powstania Styczniowego wchodzi około 190 zuchów i harcerzy. Drużyny harcerskie i gromady zuchowe działają w Olkuszu, Bukownie, Bolesławiu, Kluczach i Jaroszowcu. W uroczystym zlocie wzięli udział przedstawiciele władz miasta z wiceburmistrzem dr. Włodzimierzem Łysoniem, a także nestorzy olkuskiego harcerstwa z 89 letnim druhem Mieczysławem Karwińskim, który dokładnie 75 lat temu był już w zastępie "Włóczęgów" 10 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej przy olkuskim Gimnazjum Męskim, czyli dzisiejszym I LO. W czasie wojny był w Szarych Szeregach, a potem w AK. Pierwszy Zlot Harcerzy Ziemi Olkuskiej odbył się przed dwoma laty w Rabsztynie. Może tradycja organizowania takich zlotów wpisze się na stałe w plan działań olkuskiego hufca.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski