Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superścieżka do wypoczynku i rekreacji [WIDEO]

Paulina Szymczewska
Joanna Urbaniec
PRZESTRZEŃ MIASTA. Między rondami Mogilskim a Grzegórzeckim ma powstać tzw. superścieżka – przestrzeń miejska, którą zaaranżują sobie sami mieszkańcy i w której będzie można się zatrzymać, by odpoczać przez chwilę, poczytać gazetę, posurfować w internecie itp.

Aleja Powstania Warszawskiego to jedna z najbardziej ruchliwych arterii komunikacyjnych Krakowa. Korki, hałas, smród spalin, brak zieleni i brzydkie ekrany akustyczne – to wszystko sprawia, że nie jest to miejsce przyjazne mieszkańcom. Za to jest to teren atrakcyjny dla deweloperów.

Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla:

Autor: Paulina Szymczewska

Niedaleko hotelu Chopin rosną biurowce, co wzbudza sprzeciw okolicznych mieszkańców. Nie podoba im się, że niszczone są ostatnie skrawki zieleni, że wycinane są drzewa...

Teraz ma być inaczej, a to dzięki projektowi „Superścieżka”. W jego realizację zaangażowały się władze miasta, architekci, urbaniści, organizacje pozarządowe oraz m.in. prywatne firmy, które realizują w okolicy swoje inwestycje i których działania wzbudzały protesty.

Czy dzięki superścieżce uda się „ugłaskać” okolicznych mieszkańców? Być może, bo wreszcie zyskają oni głos. Będą mogli sami zaprojektować obszar między rondami Mogilskim a Grzegórzeckim (po stronie sądów). – Chodzi o to, by ożywić ten obszar, uczynić go atrakcyjnym, bardziej przyjaznym dla ludzi – tak, by zachęcał do zatrzymania się, do wypoczynku i rekreacji – tłumaczy koordynator projektu Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

Autor: Paulina Szymczewska

– To mogą być ławeczki wzdłuż ciągów pieszych, budki z gazetami, interesujące stojaki rowerowe z modułem wifi, to mogą być wszelkiego rodzaju wały ziemne, miejsca, w których będzie można położyć się na trawie itp. Można też zaprojektować elementy, które odgrodzą tę przestrzeń od hałasu z ruchliwej arterii. Powstanie przyjazna, funkcjonalnie i estetycznie zaaranżowana enklawa.

Najpierw w ramach projektu odbędą się – w maju i czerwcu – cztery warsztaty, podczas których mieszkańcy, pod okiem architektów, opracują własne propozycje zagospodarowania terenu wzdłuż al. Powstania Warszawskiego. Następnie efekty warsztatów zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie plenerowej (w wakacje, w rejonie ronda Mogilskiego).

Przygotowane koncepcje skonsultuje światowej sławy duński architekt i urbanista Jan Gehl. Następnie odbędzie się debata nad tymi koncepcjami, a po niej głosowanie, w którym mieszkańcy wybiorą ostateczny projekt do realizacji.

Całkowity koszt opracowania koncepcji, kampanii medialnej i warsztatów dla mieszkańców szacowany jest na 300 tys. zł. Wezmą go na siebie prywatni inwestorzy, m.in. właściciele terenów przy al. Powstania Warszawskiego.

Przygotowanie koncepcji oraz przedstawienie jej władzom miasta jest planowane na listopad tego roku. Natomiast realizacja projektu „Superścieżka” – podzielona na etapy – rozpocznie się za rok: w kwietniu 2016 r. Zakończenie prac nad pierwszym etapem projektu, uwzględniających zagospodarowanie skweru im. Mariana Eilego (to m.in. o niego walczyli okoliczni mieszkańcy, protestujący przeciw inwestycjom niedaleko hotelu Chopin), zaplanowano na październik przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski