Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Św. Jacek Odrowąż

Redakcja
Jacek Odrowąż - dominikanin, kaznodzieja, misjonarz, urodził się przed rokiem 1200 (najczęściej przyjmuje się rok 1183) w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie. Był krewnym biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Studiował w Pradze, Bolonii i Paryżu.

Relikwiarz z głową św. Jacka - OO. DOMINIKANIE KRAKÓW

Błędny rycerz

W latach 1220-1222 przebywał w Rzymie, gdzie wraz z krewnym, Czesławem, dziś błogosławionym, wstąpił do zakonu założonego przez św. Dominika. Według legendy miał przejąć habit bezpośrednio z rąk świętego w Środę Popielcową 1220 roku. Do spotkania z Dominikiem miało dojść w niezwykłych okolicznościach. Otóż Dominik na oczach obu Polaków wskrzesił bratanka jednego z rzymskich purpuratów, który niefortunnie spadł z konia i skręcił kark. W 1222 roku Jacek założył wraz z Iwonem Odrowążem klasztor Dominikanów w Krakowie, współtworząc w ten sposób polską prowincję zakonu. Był prawdopodobnie inicjatorem powstania wspólnot dominikańskich w wielu miastach Europy Środkowej, w tym w Pradze, Ołomuńcu, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Przez kilka lat pracował jako misjonarz w Prusach i na Rusi. W sumie założył 27 klasztorów! Żywot św. Jacka fascynował Cervantesa, autora "Don Kichota", który poświęcił mu kilka panegiryków. "W osobie Jacka możemy doszukać się rysów błędnego rycerza" - pisze ojciec Jacek Salij, dominikanin. Odchodząc z tego świata w 1257 roku nie sporządził błogosławiony już wówczas Jacek żadnego testamentu, bo nie miał niczego, czym mógłby rozporządzić. "Pozostawiam wam - powiedział braciom - zbawienne napomnienie ojca naszego Dominika. Zachowujcie je w całości: bądźcie łagodni, miłujcie się nawzajem, posiądźcie dobrowolne ubóstwo. To jest testament wiecznego dziedzictwa".

Kult św. Jacka rozpoczął się bezpośrednio po jego śmierci. Przy jego grobie w kościele Świętej Trójcy w Krakowie powstało nawet specjalne biuro, dokumentujące cudowne interwencje Jacka Odrowąża. Oficjalnie jednak dopiero Klemens VIII (17 kwietnia 1594 r.) uroczyście zaliczył go w poczet świętych. Jego kanonizacja była jedną z największych w historii Kościoła. Św. Jacek jest patronem kościołów, diecezji, a nawet Jackowa - polskiej dzielnicy w Chicago. Jan Paweł II nazywał św. Jacka - "Wielkim Misjonarzem". Jeszcze jako Karol Wojtyła modlił się za jego wstawiennictwem, powierzając mu problemy swojej archidiecezji. W czasie słynnej homilii, wygłoszonej w trakcie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku, przywoływał na warszawskim placu Zwycięstwa nie tylko Ducha Świętego, ale i św. Jacka, nazywając go "latarnią wskazującą drogę w nowym tysiącleciu".

Na kolumnie Berniniego

Św. Jacek jest znany również poza granicami Polski. W rzymskiej Bazylice św. Sabiny na Awentynie, przy której siedzibę ma generał dominikanów, są tylko dwie boczne kaplice poświęcone świętym dominikańskim — jedna św. Katarzynie ze Sieny, druga — św. Jackowi z Kamienia Śląskiego. W Lourdes, w szeregu postaci świętych ustawionych wzdłuż drogi procesyjnej, są tylko święci biblijni i święci związani z Francją. I jest też święty Jacek. Na placu św. Piotra, na kolumnadzie Berniniego, również można ujrzeć kamienną postać tego świętego. Św. Jacek jest bardzo popularny w Ameryce Południowej. Niektórzy mówią nawet, że tam bardziej niż w Polsce.

Pierogi św. Jacka

O św. Jacku napisano wiele książek i artykułów. Autorami byli najczęściej, co zrozumiałe, dominikanie. Osoba Jacka fascynowała i fascynuje także wielu świeckich. Jeden z nich, Polak, inż. Zbigniew Borkowski, absolwent Politechniki Gdańskiej, właściciel firmy z branży energetycznej, stworzył profesjonalny Portal Świętego Jacka Odrowąża. Jest tam nie tylko biografia, miejsca kultu, opis cudów, ale także wiele ciekawostek związanych z tym świętym, a także bardzo wiele wpisów na forum osób z Polski i ze świata, które odnajdują ślady św. Jacka i dzielą się wiadomościami na jego temat. Na portalu znajdziemy np. różne przepisy na... pierogi św. Jacka (według legendy rozdawał on na ulicy pierogi biednym).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski