Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Św. Jan Paweł II patronem Nagrody Veritatis Splendor

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
fot. Anna Kaczmarz
Uczczenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, popularyzacja przesłania Świętego Jana Pawła II o dialogu między kulturami, a także promocja Małopolski - to główne powody ustanowienia Nagrody Veritatis Splendor. W poniedziałek uchwałę w tej sprawie przyjmie małopolski sejmik.

W poniedziałek Sejmik Województwa Małopolskiego ustanowi Nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Będzie przyznawana co dwa lata za szczególne zasługi na rzecz szerzenia dialogu między kulturami w wymiarze społecznym i międzyreligijnym.

- Chcemy, by to wyróżnienie miało wielką, międzynarodową rangę - podkreśla Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Temu ma służyć m.in. wysokość nagrody - 100 tys. dolarów amerykańskich oraz międzynarodowy skład kapituły nagrody. Pierwszego laureata poznamy w tym roku, najprawdopodobniej 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II.

Z inicjatywą takiego upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży wystąpił Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Pomysł zyskał poparcie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, który w liście do Leszka Zegzdy wyraził nadzieję, że będzie ona promowała postawy, które swoim nauczaniem i życiem głosił papież Polak.

Nazwa nowej nagrody pochodzi od tytułu encykliki Jana Pawła II „Veritatis Splendor” (Blask prawdy) o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła. Jej głównym przesłaniem jest przypomnienie znaczenia tego nauczania w czasach, w których współczesna kultura gubi lub relatywizuje wartość ludzkiego sumienia.

„Jedną z tych rzeczy, których wymagał Ojciec Święty Jan Paweł II, jest dialog. Owo wezwanie szczególnie wyraziście postawił już 10 VI 1979 r. na krakowskich Błoniach. W swojej homilii wyraźnie zauważył, że postawa otwarcia na drugich nie wynika ze słabości i nie jest rodzajem kapitulacji. Papieskie wezwanie do dialogu zostało ukazane jako konsekwencja duchowej siły” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie ustanowienia Nagrody Veritatis Splendor. Znalazło się tam także stwierdzenie, że życie i pontyfikat Jana Pawła II były i nadal są dla społeczności międzynarodowych świadectwem prawdy i budowania rzeczywistych relacji między ludźmi. A międzynarodowa społeczność określa go mianem „Człowieka Dialogu za wszelkie działania, których celem było stworzenie płaszczyzny porozumie- nia dla różnych społeczeństw, dla otwartości na treści innych kultur, na dialog międzyreligijny, na zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości”.

„Chętnie popieram tę inicjatywę, wierząc, że przyczyni się ona do urzeczywistnienia tego, o czym pisał św. Jan Paweł II w encyklice, od której pochodzi nazwa Nagrody: Reguły moralne, które Bóg nadał w Starym Przymierzu i które w Nowym i Wiecznym Przymierzu osiągnęły doskonałość w osobie Wcielonego Syna Bożego, muszą być wiernie strzeżone i nieustannie wypełniane w różnych kulturach powstających w ciągu dziejów” - napisał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w liście do członka zarządu województwa Leszka Zegzdy.

Ten ostatni nie ukrywa, że ustanowienie Nagrody Veritatis Splendor będzie nie tylko sławić jej patrona i jego nauczanie, ale także przysłuży się do promocji Małopolski.

Nagroda, której patronem będzie najwybitniejszy Małopolanin, przyznawana będzie co dwa lata. W roku, gdy nie będzie wskazywany laureat ma być organizowana międzynarodowa konferencja Veritatis Splendor otwierająca zgłoszenia kandydatów do następnej edycji nagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski