Podczas otwarcia świetlicy w Bydlinie. Fot. Jacek Sypień
Wczoraj rozpoczęły działalność placówki w świetlicy gminnej w Ryczówku oraz w remizie OSP w Bogucinie Dużym. Dzień wcześniej zainaugurowano działalność świetlic w pawilonie sportowym w Bydlinie, w podstawówce w Rodakach i Domu Ludowym w Chechle. W poniedziałek ruszy placówka w Świetlicy Gminnej w Hucisku.
Świetlice prowadzone przez Stowarzyszenie Forum Oświatowe "Klucze" są czynne popołudniami. Świetlice w Chechle i Bydlinie są czynne codziennie od poniedziałku do piątku. W Bydlinie podopieczni świetlicy mogły skorzystać z zaplecza sportowego miejscowego LKS "Legion", czyli boiska, sali gimnastycznej i placu zabaw. Świetlice w Bogucinie, Rodakach są czynne przez trzy dni w tygodniu, a w Hucisku i Ryczówku przez dwa dni w tygodniu. - Świetlice powstały w ramach środków, jakie nasze stowarzyszenie otrzymało z Ośrodka Pomocy Społecznej na prowadzenie placówki wsparcia dziennego "Tęcza" w Kluczach. Mamy pieniądze na ich prowadzenie do końca roku, ale liczę, że uda się pozyskać pieniądze na ich dalszą działalność - mówi Anna Konieczniak, koordynator projektu ze stowarzyszenia Forum Oświatowe "Klucze".
Dzieci i młodzież, które będą przychodziły do świetlic mogą brać udział w zajęciach plastycznych, bębniarskich, sportowych oraz zajęciach tanecznych pod hasłem "Afrykańskim krokiem". Będzie też bezpłatny kurs języka angielskiego, a w dziennym rozkładzie zajęć jest wyznaczony czas na odrabianie lekcji i pomoc w nauce, gry stolikowe, słowne, liczbowe, zręcznościowe, czy zabawy ruchowe. Dodatkowo pracownicy świetlic będą współpracować z Ośrodkiem Opieki Społecznej w Kluczach w zakresie pomocy i opieki psychologa, logopedy oraz specjalisty ds. uzależnień.
Na czerwiec zaplanowano piknik z okazji rozpoczęcia wakacji, w którym wezmą udział wychowankowie wszystkich świetlic wraz z rodzinami. Planowane są także wycieczki. W lipcu podopieczni świetlic pojadą do Wesołego Miasteczko i ZOO w Chorzowie, w sierpniu do Ogrodu Botanicznego w Krakowie, we wrześniu do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, a w grudniu do parku św. Mikołaja w Zatorze.
- Jeśli uda nam się zdobyć dodatkowe fundusze, to oferta wycieczek i zajęć świetlicowych zostanie poszerzona - wyjaśnia Anna Konieczniak. Warto dodać, że oprócz nowo utworzonych świetlic na terenie gminy działa Wiejski Dom Kultury w Cieślinie oraz świetlice w Kwaśniowie, Zalesiu i Kolbarku, które są zarządzane przez miejscowy Gminny Ośrodek Kultury.
(SYP)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?