Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe wyróżnienie dla Anny Dymnej. Wspaniała aktorka została Honorowym Obywatelem Gminy Zabierzów za troskę o niepełnosprawnych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Anna Dymna z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Zabierzów, wójt Elżbieta Burtan oraz przewodniczy Rady Gminy Henryk Krawczyk
Anna Dymna z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Zabierzów, wójt Elżbieta Burtan oraz przewodniczy Rady Gminy Henryk Krawczyk SCKiPGZ Zabierzów
Gmina Zabierzów ma nowego, czwartego z kolei honorowego obywatela. Tym razem zaszczytny tytuł odebrała aktorka Anna Dymna, prezes Fundacji "Mimo Wszystko". Została doceniona za troskę o niepełnosprawnych i za prowadzenie ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego "Dolina Słońca" w Radwanowicach na trenie gminy Zabierzów.

Rada gminy Zabierzów uchwałę o przyznaniu honorowego obywatelstwa Annie Dymnej podjęła już z końcem 2023 roku. A wnioskodawcą o to, żeby uhonorować w ten sposób aktorkę i wielką orędowniczkę osób niepełnosprawnych wystąpił nieżyjący obecnie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego Fundacja Brata Alberta prowadząca placówki dla niepełnosprawnych sąsiaduje z ośrodkiem Dolina Słońca Anny Dymnej.

Inicjatywa ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Zabierzów Annie Dymnej odbyła się w piątek, 2 lutego 2024 roku w nowej hali łukowej w Bolechowicach podczas gminnej uroczystości - "Przyszliśmy tu po kolędzie" organizowanej na zakończenie okresu kolędowego. Uczestniczyło w niej około 400 osób.

Anna Dymna podczas uroczystości opowiedziała najpierw o sobie o tym, że od rodziców nauczyła się kochać świat i zachwycać się nim, a przede wszystkim kochać ludzi.

- Kocham też swój zawód. Mój zawód i wielcy twórcy, którzy nade mną pracowali, uczyli mnie, żebym zrozumiała drugiego człowieka, nigdy go nie potępiała - mówiła aktorka.

Wniosek o nadanie honorowego tytułu podpisał wówczas nie tylko ks. Isakowicz-Zaleski, jako prezes Fundacji Brata Alberta, ale także związane z tą fundacją działające w Radwanowicach Oświatowe Towarzystwo Integracyjne w Radwanowicach oraz władze Fundacji Wspólnota Nadziei prowadzącej ośrodek "Farma Życia" dla osób z autyzmem w Więckowicach w gminie Zabierzów.
Jak nam powiedziała wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan jeszcze przed śmiercią ks. Tadeusza Zaleskiego zdążyła go poinformować o tym gminna Kapituła Honorowa zatwierdziła i rekomendowała Radzie Gminy nadanie tytułu Annie Dymnej.

20 lat troski o osoby niepełnosprawne

- Bez wątpienia Annie Dymnej należy się tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zabierzów. To wyraz naszej największej wdzięczności i szacunku dla osoby Anny Dymnej. Od 20 lat prowadzi ona Fundację Mimo Wszystko, a 10 lat temu stworzyła w Radwanowicach ośrodek Dolina Słońca dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Z troską organizuje zajęcia terapeutyczne dla dorosłych niepełnosprawnych. Nikt tak pięknie nie mówi o swoich podopiecznych i o tym jak wiele od nich otrzymuje - mówi wójt Elżbieta Burtan, która podczas uroczystości wygłosiła laudację na cześć Anny Dymnej.

W laudacji wójt Zabierzowa podkreślała również: "Dziękujemy za wszystkie dzieła społeczne i charytatywne, działania na rzecz integracji mieszkańców naszej gminy, które zmieniły świadomość społeczną na temat osób niepełnosprawnych i tego jak wiele możemy się od nich nauczyć, ile wartości płynie z ich twórczości i jak potrafią swoim uśmiechem zmieniać świat na lepszy.
Niech to nadane obywatelstwo stanie się inspiracją i skłoni nas do zgłębienia twórczości artystycznej i pięknego życia Anny Dymnej, osoby której nigdy nie opuszcza dziecięcy zachwyt nad światem."

Po przedstawieniu zasług i pochwał władze gminy: wójt Elżbieta Burtan i przewodniczący Rady Gminy Henryk Krawczyk wręczyli Annie Dymnej akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Zabierzów.

Wspomnienia i świat ludzi nieznanych

Podczas tego gminnego świętowania nie zabrakło wspomnień o zmarłym niedawno ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim. Jego pamięć uczczono minutą ciszy na samym początku uroczystości, było również wspomnienie muzyczne - "Kolęda dla nieobecnych", którą wykonała aktorka i wokalistka Anna Dijuk-Bujok. Ponadto był też wspominany przez panią wójt i Annę Dymną, która zaznaczyła, że znała dobrze także pierwszego z honorowych obywateli gminy ks. kard. Franciszka Macharskiego. A ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego nazywała swoim młodszym bratem.

- Tadka poznałam jako najbardziej walecznego człowieka. Otworzył przede mną nową przestrzeń, weszłam w świat ludzi, których nie znałam, którzy są bezradni i samotni. Dzięki księdzu zrozumiałam jak bardzo jesteśmy sobie wszyscy potrzebni. Tadek nauczył mnie jak wściekłość, niezgodę na niesprawiedliwość zamienić w siłę do tworzenia świata pełnego miłości i dobra. Dzięki takim ludziom jak Tadeusz świat idzie do przodu, jest jakaś równowaga między ciemnością i jasnością, a nawet czasem jest jaśniej - mówiła Anna Dymna.

Oprawę muzyczną spotkania zapewniły zespoły działające przy Centrum Kultury: CONTRA, FONTE, Wesołe Nutki, zespół wokalny Klubu Seniora Dolce Vita z Bolechowic, zespół Dysonans oraz Schola z Parafia śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach, Klub Seniora Młodzi Duchem z Kobylan. Wśród gości byli przedstawiciele władz, instytucji gminnych, ale także przyjaciele gminy z partnerskiego miasta Krapkowice na Opolszczyźnie oraz podopieczni Fundacja im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko.

Honorowi obywatele gminy Zabierzów

  • Ks. kardynał Franciszek Macharski, metropolita krakowski - tytuł nadany w 2002 roku za duchową łączność i częstą obecność oraz wspieranie dzieł miłosierdzia m.in. Fundacji Brata Alberta, za poparcie rozwoju portu lotniczego i zabiegów o rozwój gminy.
  • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - tytuł nadany w 2013 roku w duchu wdzięczności za obecność na Ziemi Zabierzowskiej i podejmowane liczne działania charytatywne o zasięgu lokalnym i ogólnokrajowym oraz w uznaniu licznych zasług dla potrzebujących.
  • Józef Kruk, przedsiębiorca i społecznik - tytuł nadany w 2013 roku za podejmowane licznych działań mających na celu krzewienie i propagowanie idei samorządności oraz przedsiębiorczości, wspieranie licznych przedsięwzięć charytatywnych oraz działalności instytucji społecznych.
  • Anna Dymna, aktorka - tytuł nadany w 2023 r., (wręczony w 2024 r.) za powołanie i prowadzenie Fundacji „Mimo Wszystko”, której działalność doprowadziła do powstania i funkcjonowania ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach. Wdzięczność za wspieranie licznych przedsięwzięć charytatywnych oraz działalności instytucji społecznych, zaangażowanych w pomoc osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną.
Pokaz tańców w wykonaniu Zespołu Regionalnego Mystkowianie

Miękińskie zapusty z Mysktowianami. Pieśni, tańce, zabawy, z...

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski