Święto Kupca w Krakowie: wspaniały przemarsz, nowi członkowie 609-letniej Kongregacji i jedne z najlepszych targów noworocznych na świecie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Zbigniew Bartuś
Nadzwyczaj okazałe były tegoroczne obchody Święta Kupca w Krakowie. Najstarsza organizacja w Stołecznym Królewskim Mieście, czyli założona w 1410 roku, jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem, Krakowska Kongregacja Kupiecka, celebrowała je w wyjątkowo licznym gronie swych członków i przyjaciół z bratnich zrzeszeń gospodarczych, a także wspierających biznes parlamentarzystów, urzędników, przedstawicieli uczelni, kultury, sztuki, mediów – nie tylko z grodu Kraka, ale i całej Małopolski. Obchody uświetnił znakomity popis wokalny jak zawsze zjawiskowej królowej operetki Grażyny Brodzińskiej oraz młodego, ale już uznanego przez krytyków i kochanego przez publiczność Jakuba Oczkowskiego.

Po tradycyjnej mszy w kościele św. Barbary wokół przepięknie ozdobionego Rynku przemaszerował równie tradycyjny pochód kupiecki. Przed południem pochód dotarł na Plac Wszystkich Świętych – w holu Urzędu Miasta Krakowa koncert dała Góralska Dziecięca Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Potem słynna Sala Kupiecka krakowskiego magistratu wypełniła się – dosłownie – po brzegi członkami Kongregacji i jej znamienitymi przyjaciółmi z wszelkich środowisk. Całe spotkanie prowadził zgrabnie Jan Wiesław Nalepa, a wspaniałych gości witał „po krakowsku” i jak zawsze niezawodny Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej (wcześniej, na estradzie na Rynku wygłosił Orędzie Kupieckie AD 2019).

_- Dziękujemy krakowskim kupcom za codzienną pracę dla miasta i jego mieszkańców, ale też za wspaniałą promocję miasta w świecie. Dziękujemy i prosimy o więce_j – mówił prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, występujący w podwójnej roli – gościa kupieckiego święta i gospodarza miejsca. Przypomniał, że czołowe światowe media zaliczyły krakowskie targi bożonarodzeniowe do elitarnego grona najlepszych i najpiękniejszych na świecie.

_- Te targi były, są i – mimo różnych głosów - na pewno będą się odbywać _– zapewnił prezydent.

Kupcom dziękował także Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska. Posłanka Agnieszka Ścigaj (PSL-Kukiz), znana ze wspierania przedsiębiorców, dziękowała członkom Kongregacji za ogromny wkład w rozwój Polski na przestrzeni ostatnich 30 lat. Zapewniła, że pozostaje w Sejmie „głosem kupców oraz wszystkich małych i średnich przedsiębiorców” i będzie w obecnej kadencji intensywnie działać na rzecz przywrócenia pozycji i umocnienia polskiego handlu.

Prezes Jopek dziękował dotychczasowym Pełnomocnikom Prezydium Kongregacji, których kadencja dobiegła końca – Annie Łuszczek, Ewie Krzywdzińskiej, Zbigniewowi Burdakowi i Edmindowi Sproskiemu - za ofiarną czteroletnią pracę. Potem w asyście wiceprezesa Leszka Lejkowskiego wręczył akty powołania na kolejną czteroletnią kadencję nowym pełnomocnikom: Annie Łuszczek (ds. kontaktów i współpracy ze szkołami zawodowymi), Beacie Pabian-Mikule (ds. imprez kulturalnych i sportowych oraz kontaktów zewnętrznych), Grzegorzowi Kosowskiemu (ds. promocji i marketingu oraz współpracy z oddziałami terenowymi Kongregacji) oraz Kazimierzowi Moszyńskiemu (chorążemu KKK).

Nowy Członkiem Wspierającym KKK została firma VINCI.

- „Na próżno żyje ten, kto nikomu nie przynosi pożytku” - w uznaniu dla tej sztuki pięknej, co w sercu się rodzi i w ogromny świat potrzeb wzlatuje, postanowiliśmy dla członków naszej prastarej Kongregacji i jej protektorów przyznać odznaczenia organizacji: Kogi, medale 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz dyplomy i podziękowania – podkreślił Wiesław Jopek.

Srebrną statuetkę średniowiecznej KOGI otrzymała:

 • Anna ŁUSZCZEK - Pełnomocnik Prezydium Kongregacji ds. kontaktów i współpracy ze szkołami zawodowymi.

Brązową statuetkę średniowiecznej KOGI otrzymali:

 • Elżbieta BUCKA - wiceprezes Oddziału Terenowego KKK w Proszowicach
 • Maria KASINA - MOSZYŃSKA - Sekcja KKK Gastronomiczno-Turystyczna
 • Krzysztof KOWAL - Dyrektor Naczelny Zarząd Infrastruktury Sportowej
 • Wiesław KRAWIEC - Wicekanclerz Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia
 • Kazimierz MOSZYŃSKI - Pełnomocnik - Chorąży KKK
 • Anna SZPAK - Sekretarz Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej

Medale 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej otrzymali:

 • Aneta BIK - Przemyska Kongregacja Kupiecka
 • Maciej DĘBICKI - Wiceprezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej
 • Artur GOŁĄB – Oddział Terenowy KKK w Proszowicach
 • Jacek GROCHOWICZ - Przemyska Kongregacja Kupiecka
 • Jerzy JANDA - Krakowskie Centrum Handlowo Targowe
 • Anna KLASA – Kraków
 • Andrzej KOC - przewodniczący Sekcji KKK Polskie Sklepy
 • Grzegorz KOSOWSKI - Pełnomocnik Prezydium Kongregacji ds. promocji i marketingu oraz współpracy z Oddziałami Terenowymi
 • Elżbieta ŁOBODA - Prezes Zarządu Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe
 • Andrzej PRZĘCZEK – Oddział Terenowy KKK w Myślenicach
 • Stanisław JAROSZ - Prezes Zarządu Taurus sp. z o.o.
 • Marek WILK - Skarbnik - Członek Zarządu Oddziału Terenowego w Proszowicach

DYPLOM za dotychczasową pracę na rzecz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej otrzymali:

 • Jerzy DROŻDŻ – O. Terenowy Proszowice
 • Waldemar KAWULA - Stalserwis
 • Maksymilian KOZERSKI – O. Terenowy Proszowice
 • Bernard PIERÓG - Kraków

Jak zwykle ważnym, nieomal kulminacyjnym momentem obchodów, była ceremonia pasowania na kupca. W imieniu nowoprzyjętych członków KKK ślubowanie wygłosił Piotr WIŚNIEWSKI. Następnie wraz z innymi adeptami kupiectwa został pasowany na członka KKK przez prezesa Jopka, któremu asystował tym razem wiceprezes Jerzy Kotala.

Oprócz niego o Kongregacji dołączyli:

 • Andrzej KOC
 • Karol KUBIK
 • Sławomir KUBIK
 • Tomasz KUBIK
 • Jolanta KUCAŁ
 • Iwona MUSIAŁ
 • Szymon NIEPSUJ
 • Edyta SŁAWIŃSKA

„My kupcy Stołeczno-Królewskiego Miasta Naszego Krakowa, dla przyczyny święta kupieckiego, na ratusz tutejszy zszedłwszy się, po odebraniu ślubowania na prawo kupieckie, dla stanu naszego i miasta pożytku, przed wiekami ustanowione, do szeregów Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Was przyjmujemy i imiona wasze pomiędzy nasze wpisujemy” – stwierdził na koniec przewodniczący obchodów.

Po nim mikrofon przejął Łukasz LECH, współautor i prowadzący wielu programów telewizyjnych, pomysłodawca i współrealizator wielu koncertów i festiwali, by z typową dla siebie swadą poprowadzić część artystyczną. A trzymanymi długo w tajemnicy gwiazdami popołudnia okazali się: królowa operetki, jak zawsze zjawiskowa i wspaniała Grażyna BRODZIŃSKA oraz podbijający serca (zwłaszcza pań) Jakub OCZKOWSKI. Po każdym ich popisie wokalnym brawom nie było końca.

Orędzie kupieckie AD 2019 wygłoszone na Rynku przez Wiesława Jopka, prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej:

Szanowni Państwo!

Niewiele jest w Polsce związków i stowarzyszeń o tak bogatym rodowodzie jak Krakowska Kongregacja Kupiecka. Powołana do życia za panowania króla Władysława Jagiełły miała podstawowe zadane: reprezentować interesy kupiectwa i dbać o jego rozwój. Kongregacja trwała przez wieki i trwa nadal wyznaczając nowe zadania współczesnemu kupiectwu. A te zadania są coraz trudniejsze.

Eksperci prognozują spowolnienie w polskiej gospodarce, jednocześnie twierdzą, że tylko dzięki konsumpcji to spowolnienie nie będzie tak dotkliwe. Co ma Krakowska Kongregacja Kupiecka i zrzeszone w niej podmioty gospodarcze to tej polityki? To mali i średni przedsiębiorcy są największymi płatnikami do budżetu. Ponad 70 proc. PKB wypracowują właśnie mali i średni przedsiębiorcy, a ponad 60 proc. aktywnych zawodowo Polaków również zatrudniają mali i średni przedsiębiorcy". Takie są fakty, taka jest rzeczywistość. A tę rzeczywistość tworzą m. in. członkowie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Ale czy to oznacza, że jest nam łatwo, że wszędzie mamy sprzyjające warunki do działania?

Głównym polem działania restauratorów i gastronomików jest centrum miasta, Kazimierz i w coraz większym stopniu Podgórze. Niepowtarzalny klimat Krakowa tworzą zabytki ale też ogródki kawiarniane i restauracje. Gastronomicy i kupcy wiedzą, że w Rynku Głównym i na Kazimierzu mieszkają ludzie, że muszą oni mieć warunki dla normalnego życia. Dlatego też byli inicjatorami ważnego działania. W Krakowie 1 września br. ruszył pilotażowy program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Bierze w nim udział 149 sklepów. Przedsiębiorcy, którzy porozumieli się z miastem, nie będą sprzedawać napojów alkoholowych w godzinach 0:00-5:30. Otrzymali tytuł "Odpowiedzialnego sprzedawcy".

Oczywiście sytuacja ta dotyczy sprzedaży detalicznej, szkoda, że do tego porozumienia nie przystąpiły stacje benzynowe. Jak widać nie jesteśmy przeciwni wysiłkom urzędnikom dążącym do zrównoważonego rozwoju miasta, chcielibyśmy jednak uczestniczyć w planowaniu zmian na zasadach partnerstwa. Krakowska Kongregacja Kupiecka jest organizatorem Targów Bożonarodzeniowych, Jarmarku Wielkanocnego i Festiwalu Pierogów. Nasze, krakowskie Targi Bożonarodzeniowe uznawane są przez wiele instytucji światowych za jedne z najlepszych w Europie, festiwal pierogów, to również impreza wpływająca na rozpoznawalność marki Krakowa w świecie. Dlatego chcielibyśmy aby te imprezy nadal pozostały w sercu miasta.

Szanowni Państwo!
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia składam serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Mam nadzieję, że w domach państwa nie zabraknie świątecznego ciepła i serdecznej atmosfery. A przyszły 2020 rok będzie dla nas wszystkich bardziej łaskawy - mówił na Rynku Wiesław Jopek.

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie