Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego w Krakowie. Było bardzo upalnie, patriotycznie i biało-czerwono. "Warto być dumnym z polskiego munduru"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Wideo
od 16 lat
Było biało-czerwono, patriotycznie i... bardzo gorąco. Mimo upału we wtorek 15 sierpnia tłumy krakowian przyszły na plac Matejki, żeby wziąć udział w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. - Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno. Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska - cytował słowa generała broni Wojska Polskiego Józefa Hallera wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko, gdzie żołnierze udzielali informacji, jak wstąpić w szeregi wojska.

Święto Wojska Polskiego w Krakowie

Krakowskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 mszą świętą na Wawelu. Rektor Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Robert Tyrała przypomniał, że także dziś obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zauważył, że wszyscy, tak jak Maryja, dążymy do domu Ojca Niebieskiego. - Naszym przeznaczeniem jest wieczność. To tam jest nasz prawdziwy dom - mówił w czasie kazania. Dodał, aby nie przywiązywać się zbytnio do tego, co ziemskie. - Niebo to nasze przeznaczenie, nie ziemia - zakończył ks. Tyrała. Po mszy uroczystości przeniosły się na plac Matejki.

Wraz z żołnierzami Wojska Polskiego, politykami, samorządowcami, duchownymi, przybyły tam również tłumy krakowian. Wśród nich były całe rodziny. - Jesteśmy tutaj, bo wiemy, jak ważne jest dziś silne wojsko. Wojna w Ukrainie pokazała, że inwestowanie w polską armię jest konieczne - przekonywał nas pan Michał, który przyszedł na plac Matejki wraz z żoną, a także 7-letnim synem.

Niemałym zainteresowaniem cieszył się punkt Wojska Polskiego, gdzie żołnierze udzielali informacji, jak stać się jednym z nich. - Dla każdego, kto się do nas zgłosi, znajdziemy odpowiednie stanowisko, gdzie będzie mógł się wykazać - mówił ostatnio w rozmowie z nami zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie ppłk Zbigniew Pustułka.

Na placu Matejki został odśpiewany hymn państwowy. Wybrzmiał również Apel Pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Odczytano także list wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Przemówienie wygłosił również wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Chwała polskiego oręża budziła i budzi podziw. Podziw budziła Bitwa Warszawska, Cud nad Wisłą, który był dziełem polskiego żołnierza. Dziełem heroizmu, poświęcenia i odwagi. Wielkim militarnym dokonaniem wbrew przewadze wroga - mówił wojewoda Łukasz Kmita. Przypomnijmy, że to właśnie we wtorek 15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r.

Na placu Matejki w Krakowie wręczono także odznaczenia państwowe, honorujące osoby zaangażowane w działalność solidarnościową, budowanie świadomości historycznej oraz w działalność społeczną. Wydarzenie zakończyło złożenie wieńców i kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W uroczystościach uczestniczyły pododdziały jednostek wojskowych Garnizonu Kraków i Garnizonu Kraków-Balice. Zobaczyliśmy też sztandary m.in.: Policji, Szkoły Aspirantów, a także Straży Miejskiej.

Przypomnijmy, że ostatnio w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której prezydent Polski Andrzej Duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralskie. Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowany został m.in. dowódca stacjonującej w stolicy Małopolski 6. Brygady Powietrznodesantowej gen. bryg. Michał Strzelecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Wojska Polskiego w Krakowie. Było bardzo upalnie, patriotycznie i biało-czerwono. "Warto być dumnym z polskiego munduru" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski