MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na dobry zawód

Redakcja
Od lewej Marek Kwiatek, Agnieszka Krawczyńska, Joanna Orkisz. Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu są zgodni, że kierunki techniczne na tej uczelni będą miały wzięcie FOT. BOGUSŁAW KWIECIEŃ
Od lewej Marek Kwiatek, Agnieszka Krawczyńska, Joanna Orkisz. Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu są zgodni, że kierunki techniczne na tej uczelni będą miały wzięcie FOT. BOGUSŁAW KWIECIEŃ
Właśnie rozpoczyna się rekrutacja na pierwszy kierunek inżynierski w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu. Co ważne, to studia bezpłatne. W zachodniej Małopolsce PWSZ jest jedyną uczelnią wyższą, która daje taką szansę młodym. Seminarium inauguracyjne zatytułowano "Inżynier z Oświęcimia".

Od lewej Marek Kwiatek, Agnieszka Krawczyńska, Joanna Orkisz. Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu są zgodni, że kierunki techniczne na tej uczelni będą miały wzięcie FOT. BOGUSŁAW KWIECIEŃ

OŚWIĘCIM. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu ma zgodę na studia inżynierskie. Wygłoszono już wykład inauguracyjny na nowym kierunku. Początek naboru w tym miesiącu, zajęcia od 2014 roku.

Wykłady na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji mają rozpocząć się od lutego 2014 r. Pierwsi inżynierowie opuszczą mury oświęcimskiej uczelni za trzy i pół roku.

Łatwiej o pracę

Piotr Szyndler, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu przekonuje, że absolwentom studiów inżynierskich jest dziś zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę niż studiującym na kierunkach humanistycznych. W połowie br. w powiecie oświęcimskim było 48 bezrobotnych politologów, pedagogów, specjalistów od marketingu, a zaledwie kilku inżynierów. Według Arkadiusza Noworyty, przedsiębiorcy z Oświęcimia kierującego firmą w Zatorskiej Strefie Ekonomicznej, na dobrych inżynierów jest duże zapotrzebowanie. I mogą liczyć na solidne zarobki. W powiecie oświęcimskim ich średnia płaca waha się od 5 do 7 tys. zł. - Oczywiście nie od razu - zaznacza przedsiębiorca.

Duża część obecnych studentów PWSZ żałuje, że gdy rozpoczynali studia,takiego wyboru nie było.

- Jeśli ktoś lubi ścisłe kierunki, to będzie miał studia na miejscu bez konieczności dojeżdżania do Krakowa czy Katowic. Poza tym nie wszystkich stać na studia w dużych ośrodkach akademickich - mówi Joanna Orkisz, studentka filologii angielskiej w PWSZ. Jej kolega z roku Marek Kwiatek dodaje, że teraz jest okazja, by w PWSZ podjąć naukę na drugim kierunku.

- Na pewno absolwenci szkół ponadgimnazjalnych będą mieli większe możliwości wyboru - zauważa inna studentka Agnieszka Krawczyńska.

Dr Joanna Stuglik, pełnomocnik rektora ds. kształcenia zawodowego i rozwoju uczelni podkreśla, że dodatkowym atutem studiów inżynierskich w oświęcimskiej szkole jest fakt, że edukacja będzie miała wymiar praktyczny. Stuglik nie kryje, że podpisano już umowy z grupą lokalnych firm. Na podstawie porozumień studenci mają gwarancję, że w trakcie nauki mogą odbyć praktyki i staże w tych firmach, także płatne.

Beata Różycka, dyrektor ds. prawno-administracyjnych firmy Chemoservis-Dwory nie wyklucza, że zdolnym i wyróżniającym się studentom zostaną złożone oferty zatrudnienia. Oprócz Chemoservisu PWSZ podpisała umowy z takimi firmami m.in. jak: Rail Polska, Grupa Kęty, Chemorozruch, Aprochem, Omag, Solvent, Montochem, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Miejska Oczyszczalnia Ścieków.

Nowy rozdział

Rektor PWSZ prof. Witold Stankowski zaznacza, że zgoda Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie pierwszego kierunku inżynierskiego otwiera nowy rozdział w historii placówki.

- Studia techniczne będą, obok humanistycznych, drugim fundamentem naszej uczelni - zaznacza rektor. Jak dodaje, w następnych latach szkoła będzie jeszcze poszerzać ofertę studiów technicznych.

- Nie oznacza to, że w jakikolwiek sposób stracą na tym dotychczasowe kierunki humanistyczne - uspokaja jednak rektor.

BOGUSŁAW KWIECIEŃ

FAKTY

Co można studiować w regionie?

* Dotychczasowe specjalizacje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu (studia dzienne bezpłatne) to: filologia angielska, germańska, rosjoznawstwo, politologia, pielęgniarstwo, zarządzanie, pedagogika, wychowanie fizyczne, zarządzanie w administracji publicznej
* Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie kształci na kierunkach: pedagogika (wczesnoszkolna i opiekuńczo-wychowawcza), zarządzanie w administracji publicznej, rachunkowość w zarządzaniu, zarządzanie firmą oraz zarządzanie bezpieczeństwem cywilnym

* Wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Biznesu w Olkuszu oferuje studia na specjalizacjach: marketing i zarządzanie sprzedażą, administracja publiczna i gospodarka samorządowa, psychologia w biznesie, rachunkowość i podatki oraz studia inżynierskie: zarządzanie jakością, zarządzanie jakością i higieną pracy, logistyka i transport.

* W Wadowicach oddział ma Uniwersytet Ekonomiczny z Krakowa, prowadzący m.in. specjalizacje: euromarketing, funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw, rachunkowość, zarządzanie zasobami ludzkimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski