Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na powrót do pracy

Redakcja
Rehabilitacja lecznicza, w ramach prewencji rentowej, prowadzona jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 10 lat. W ubiegłym roku skorzystało z niej w całym kraju blisko 60 tys. osób.

   Aktualnie rehabilitacją objęte są cztery grupy schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego i narządu ruchu w systemie ambulatoryjnym.
   ZUS współpracuje z czterdziestoma ośrodkami rehabilitacyjnymi przyjmującymi pacjentów ze schorzeniami: narządu ruchu (łącznie 3350 łóżek we wszystkich ośrodkach), układu krążenia (1200 łóżek) i układu oddechowego (400 łóżek). Osoby cierpiące na schorzenia narządu ruchu, które mogą być leczone w systemie ambulatoryjnym, mają do dyspozycji 300 łóżek.
   Rehabilitacja w ośrodkach trwa przeważnie 24 dni, lecz w określonych przypadkach pacjent może z niej korzystać dłużej lub krócej.
   Program rehabilitacji leczniczej ma charakter kompleksowy i obejmuje: diagnostykę, leczenie, rehabilitację - zarówno fizyczną, jak i psychologiczną. Pacjenci uczestniczą też w zajęciach z zakresu edukacji zdrowotnej, zasad zdrowego żywienia i promocji zdrowia.
   Osoby ubezpieczone w ZUS, przebywające na zwolnieniu lekarskim, a także renciści, mogą ubiegać się o rehabilitację, gdy zagrożone są długotrwałą niezdolnością do pracy oraz rokują odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Wniosek, który może wypełnić lekarz prowadzący pacjenta (np. lekarz pierwszego kontaktu), złożyć należy w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego.
   Po stwierdzeniu przez lekarza orzecznika, że pacjent kwalifikuje się do rehabilitacji (podstawa skierowania do ośrodka) ZUS przesyła zainteresowanemu zawiadomienie o skierowaniu. Lekarz orzecznik może uznać potrzebę rehabilitacji orzekając w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych, wykonując kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, a także orzekając o przedłużeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego, ewentualnie o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
   Skierowanie na rehabilitację wydaje oddział ZUS, po wyznaczeniu miejsca i terminu przez Departament Prewencji i Rehabilitacji ZUS w Warszawie. W ubiegłym roku Oddział ZUS w Krakowie skierował na rehabilitację 1393 osoby.
   ZUS ponosi wszystkie koszty związane z rehabilitacją, zakwaterowaniem, wyżywieniem i przejazdem w obie strony najtańszym środkiem komunikacji publicznej.
   Wnioski o rehabilitację, składane w ZUS, rozpatrywane są na bieżąco, aby umożliwić starającym się o leczenie jak najszybszy wyjazd do ośrodka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski