18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolna uczta (2)

Redakcja
fot. theta
fot. theta
Drugie śniadanie to nie tylko przekąska, ale posiłek pełnowartościowy, konieczny zwłaszcza wtedy, gdy dziecko zjada obiad dopiero późnym popołudniem po powrocie rodziców z pracy.

fot. theta

Trendy jadalne

Przygotowując naszemu dziecku posiłki - nie tylko kanapki do szkoły, ale także inne dania, pamiętajmy o tym aby zapewnić w pokarmach odpowiednią ilość niezbędnych składników i zbalansować wysiłek młodego organizmu.
Aby mózg ucznia był sprawny potrzebuje węglowodanów, a zwłaszcza skrobi, obecnej w pieczywie, kaszach, ryżu, ziemniakach i makaronach, która powoli rozkładając się na glukozę zapewnia mu długotrwałe zaopatrzenie w energię. Dla mózgu bardzo ważne są witaminy z grupy B, które ułatwiają przyswajanie energii z glukozy i znacznie poprawiają przewodzenie impulsów nerwowych. Znajdziemy je w orzechach, żółtkach, drożdżach, przetworach mlecznych, suszonych owocach. Inne ważne witaminy to E, która chroni szare komórki przed uszkodzeniem, obecna w tłuszczach roślinnych, orzechach, ziarnach zbóż i ciemnozielonych warzywach liściastych oraz witamina C, wpływająca uodparniająco na cały organizm, obecna w papryce, truskawkach, owocach dzikiej róży, kiwi, cytrusach, porzeczkach i pomidorach oraz natce pietruszki.
Duże znaczenie dla pracy mózgu mają składniki mineralne: magnez, potas, cynk i selen. Magnez ma działanie uspokajające i wraz z wapniem utrzymuje prawidłową budowę komórek nerwowych. Występuje on w pełnych ziarnach zbóż, warzywach liściastych, roślinach strączkowych i drożdżach. Potas umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych a bogatym jego źródłem są banany, pomidory, ziemniaki, kiełki pszenicy i orzechy. Cynk odpowiada za procesy zapamiętywania, znajdziemy go w rybach morskich, roślinach strączkowych, pestkach dyni, całych ziarnach zbóż, ciemnym mięsie z indyka. Selen chroni szare komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Występuje w drożdżach, tuńczyku, ciemnym ryżu i orzechach brazylijskich. Dla pracy mózgu wartościowe są tłuszcze należące do grupy omega - 3. Zapewniają one optymalny rozwój i sprawność centralnego układu nerwowego. Musimy ich szukać w olejach roślinnych (sojowym, rzepakowym z orzechów włoskich), soi, orzechach, siemieniu lnianym oraz w rybach: łososiu, tuńczyku, makreli.
Posiadając te wszystkie informacje, możemy przygotować dziecku takie dania, które z całą pewnością przyczynią się do jego prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Drugie śniadanie w szkole to nie tylko przekąska, ale posiłek pełnowartościowy, konieczny zwłaszcza wtedy, gdy dziecko zjada obiad dopiero późnym popołudniem po powrocie rodziców z pracy. Podstawą kanapki powinno być pieczywo ciemne, które zawiera więcej witamin i składników mineralnych niż białe. Mogą to być np. bułki grahamki, bułki z ziarnami, chleb żytni razowy lub chleb graham. Dodatki do pieczywa muszą być jak najbardziej urozmaicone np. chude wędliny, sery, różnego rodzaju pasty. Nieodzownym składnikiem kanapek powinny być warzywa, np. pomidory, ogórki, rzodkiewki, papryka. Aby jednak podać dziecku wszystkie ważne składniki należy pamiętać, że nie powinno zabraknąć wśród nich ryb, serów białych, jajek i innych wymienionych wcześniej produktów. Nie zawsze jest to łatwe i możliwe, dlatego znakomitym pomysłem są pasty kanapkowe, w których możemy wymieszać wszystkie potrzebne składniki. Przy tym są one bardzo smaczne i dekoracyjne, zachęcające do jedzenia. Do kanapek należy dodać również owoce i napój. Najlepiej sok owocowy albo warzywny, ewentualnie napój mleczny.
Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na smaczne i pożywne pasty do kanapek.

Żółta pasta do kanapek:

2 jajka
6 łyżek kukurydzy konserwowej
1 łyżeczka majonezu
sól
curry
szczypta kurkumy
olej
Jajka ugotować na twardo. Odsączoną kukurydzę i ugotowane jajko zmielić (lub zmiksować na gładką pastę. Dodać majonez. Doprawić solą, pieprzem, curry. Dodać szczyptę kurkumy. Dokładnie wymieszać. Z razowego chleba wykrawać kółka, trójkąty lub inne kształty. Pastę nakładać na chleb, udekorować listkiem natki pietruszki, paseczkami papryki konserwowej, korniszonem itp.

Pasta z łososia i sera

500 g serka wiejskiego
250 g wędzonego łososia
pęczek natki pietruszki
sól, pieprz - do smaku
Zmiksować serek i łososia do momentu uzyskania jednolitej masy. Dodać pokrojoną natkę pietruszki. Doprawić solą i pieprzem - do smaku. Podawać z pieczywem białym lub razowym.

Pasta czerwona

25 dag białego tłustego sera
1 mała cebula
2 pomidory
łyżka majonezu
łyżka koncentratu pomidorowego
sól
słodka papryka
Cebulę i pomidory pokroić drobniutko, wymieszać z rozdrobnionym serem, dodać majonez, koncentrat i przyprawy. Utrzeć na gładką masę. Smarować pieczywo. Najlepiej użyć zamiast masła.

Tradycyjna pasta z rybą z puszki.

25 dag sera białego, tłustego
1 puszka ryby w oleju: sardynki lub szprotki
pęczek szczypiorku lub zielona cebulka
sól, pieprz
łyżeczka oleju lub oliwy
Ser rozdrobnić, dodać zawartość puszki, razem z olejem, dodać drobno pokrojony szczypiorek lub cebulkę, utrzeć na gładką masę, gdy jest za sucha dodać łyżeczkę oleju lub oliwy. Doprawić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski