Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital uniwersytecki z przychodnią powstaną w Wieliczce. Działkę pod budowę obiektu przekazały władze samorządowe

(BCA)
Podpisanie aktu notarialnego pomiędzy gminą Wieliczka i władzami  Collegium Medicum UJ w Krakowie
Podpisanie aktu notarialnego pomiędzy gminą Wieliczka i władzami Collegium Medicum UJ w Krakowie MiG Wieliczka
Plany budowy szpitala uniwersyteckiego w Wieliczce zaczynają się konkretyzować. Pod budowę obiektu samorząd wielicki przekazał działkę dla Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czwartek, 28 września 2023 roku został podpisany stosowny akt notarialny dotyczący przekazania gruntu przy ul. Jedynaka. Powstanie na nim szpital uniwersytecki wraz z przychodnią i centrum dydaktycznym dla studentów.

Akt notarialny związany z przekazaniem działki w formie darowizny został podpisany w wielickim magistracie. Podpisy złożyli Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki oraz Joanna Nikodemowicz, zastępca kanclerza ds. Collegium Medicum UJ i Dorota Kłyś, zastępca kwestora ds. Collegium Medicum UJ. Wartość przekazanej działki szacuje się na ponad 16 mln zł.

Budowa szpitala w Wieliczce jest planowana od 2020 r. Rok później 21 października 2021 r. podpisany został w tej sprawie list intencyjny pomiędzy burmistrzem Arturem Koziołem i prof. Tomaszem Grodzickim, prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum oraz Marcinem Jędrychowskim, dyrektorem SPZOP Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dokument mówił o wspólnej realizacji projektu przez gminę Wieliczka, Szpital Uniwersytecki w Krakowie i Collegium Medicum UJ.

Kolejną datą był 13 grudnia 2022 r., gdy burmistrz Artur Kozioł oraz prorektor prof. Tomasz Grodzicki podpisali porozumienie dot. kierunków współpracy pomiędzy gminą uczelnią w zakresie budowy i utworzenia nowej placówki medycznej. Natomiast Rada Miejska w Wieliczce na sesji 2 czerwca tego roku podjęła stosowną uchwałę w sprawie wyrażeniu zgody na przekazanie gminnej działki w formie darowizny dla UJ.

- Przy podjęciu współpracy dla realizacji tak strategicznego dla Wieliczki projektu, powstaje pytanie - w jaki sposób to ważne dla mieszkańców zadanie zrealizować. Możemy założyć, że dla tak istotnego przedsięwzięcia uda się pozyskać finansowe z Krajowego Programu Odbudowy, którego beneficjentem będzie Uniwersytet. Cieszę się, że możemy stworzyć warunki dla realizacji tej strategicznej dla mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka inwestycji. Bardzo dziękuję wszystkim za podjęcie działań na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców i zabezpieczenia ich potrzeb w tym zakresie. - powiedział Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

O tej inwestycji i współpracy Wieliczki z UJ mówiono w ubiegłym roku podczas Międzynarodowej Konferencji Ekonomia-Finanse-Zarządzanie w Wieliczce.

- Współpraca z Wieliczką jest dowodem na to, w jaki sposób odpowiadać na współczesne wyzwania w obszarze medycznym. Myślę, że dzisiaj mówienie o ekonomii finansach i zarządzaniu - nowych wyzwaniach - nie może być oderwane od medycyny. Pandemia uświadomiła nam jednoznacznie, że medycyna jest jednak dla nas wszystkich kluczowa i to niezależnie od miejsca zamieszkania, niezależnie od państw i kontynentów, niezależnie od tzw. peselu. Osiągnięcia współczesnej medycyny są niezbędne, żeby mogły być zastosowane wszędzie i ta wymiana transgraniczna, w kontekście wymiany doświadczeń jest bardzo ważna, żeby poprawić jakość życia mieszkańców, tu i teraz - mówił podczas konferencji prof. Tomasz Grodzicki.

Obecnie podpisanie aktu notarialnego, to kolejny krok dla realizacji inwestycji. Planowany w Wieliczce szpital z przychodnią i centrum dydaktycznym ma funkcjonować w ramach struktury organizacyjnej uniwersyteckiego szpitala w Krakowie.
Gmina Wieliczka przekazując teren pod budowę szpitala, zadeklarowała także przygotowanie koncepcji uzbrojenia tej nieruchomości w wodę, odprowadzenie ścieków, gaz i energię elektryczną oraz przygotowanie koncepcji rozwiązań komunikacyjnych dla przyszłych użytkowników obiektu.

Natomiast UJ zdeklarował rozpoczęcie inwestycji do 5 lat od zawarcia umowy darowizny działki. Może to wykonać po spełnieniu wymogów formalnych i uzyskaniu środków finansowych na realizację przedsięwzięcia. A po oddaniu obiektu do użytkowania deklaruje prowadzenie w nim działalności leczniczej w ramach SPZOZ Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Podpisanie umów na budowę żłobka w Bolechowicach w gminie Zabierzów

Pierwszy żłobek samorządowy w gminie Zabierzów. Jest rządowe...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski