MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szybka konsultacja

SZEL
Do 26 października gorliczanie mogą zgłaszać uwagi do projektu rewitalizacji centrum miasta. Pomocna w tym będzie ankieta przygotowana przez władze miejskie dostępna na stronie www.gorlice.pl.

GORLICE. Mieszkańcy zgłoszą uwagi do projektu rewitalizacji

Na ewentualne uwagi nie zostało wiele czasu, ale zastępca burmistrza Janusz Fugiel przekonuje, że założenia projektu były znane od dawna i mieszkańcy mogli wyrobić sobie zdanie na ten temat.
- Projekt jest na tyle otwarty, że można go jeszcze korygować - mówi Janusz Fugiel. - Stąd pomysł przeprowadzenia konsultacji, bo w przypadku tak dużego przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu dla miasta mieszkańcy mają prawo wyrazić zdanie i zgłosić swoje pomysły.
Po 26 października przygotowany zostanie ostateczny projekt, który będzie poddany pod głosowanie Rady Miasta. Powinno do niego dojść najpóźniej na początku grudnia, by zamknąć formalności wymagane do przedstawienia wniosku o dofinansowanie do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Nabór rozpocznie się w połowie grudnia i Gorlice chcą być jednym z pierwszych miast starających się o takie wsparcie.
Przypomnijmy, że władze miasta w sierpniu uzyskały wszystkie uzgodnienia potrzebne do wdrożenia programu rewitalizacji centrum Gorlic - największej inwestycji najbliższych lat, której koszty szacowane są na ponad 20 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to uda się ją zrealizować w latach 2010-12.
Władze miasta liczą, że dobry projekt pozwoli uzyskać najwyższe dofinansowanie w wysokości 70 proc. wartości inwestycji. O resztę musi zadbać samorząd, z czym nie powinno jednak być problemu, bo zadłużenie miasta nie przekracza 10 proc. Nie będzie więc kłopotów z uzyskaniem i spłatą zaciągniętych kredytów.
Rewitalizacja dotyczy ścisłego centrum Gorlic z Rynkiem i 14 przylegającymi do niego ulicami. Obejmie też Plac Dworzysko, przy którym powstanie Park Kopernika prezentujący m.in. układ planet. Od niego rozpocznie się zresztą cały projekt rewitalizacji realizowanej w ciągu trzech lat.
- Przede wszystkim zmieni się charakter Placu Dworzysko, który dotąd spełniał rolę targowiska - wyjaśniał w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Janusz Fugiel. - Chcemy uporządkować tam handel, wybudować stoiska, które będą idealnie wkomponowane w architekturę i przekształcić funkcję handlową w handlowo rekreacyjną. Uzupełnimy to miejsce małą architekturą i zielenią, którą wzmocni dodatkowo bliskość parku. W ten sposób centrum Gorlic zyska oazę zieleni, w której będą mogły bawić się dzieci i wypoczywać dorośli. Co istotne, całość będzie połączona z Rynkiem deptakiem przez ulicę Piekarską.
Rewitalizacja ma też pomóc w uporządkowaniu ruchu na gorlickim Rynku. Planowana jest budowa dwóch parkingów, które wyprowadzą samochody ze ścisłego centrum. Władze miasta zastanawiają się też nad sposobem likwidacji sztucznego podziału Rynku przeciętego ulicą Mickiewicza. Jest ona włączona w drogę powiatową, więc nie wyklucza się przejęcia jej przez miasto.
(SZEL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski