Tajlandia: Akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang Nang Non....

Tajlandia: Akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang Nang Non. Zaginieni chłopcy i trener odnalezieni. Czy uda się wyciągnąć ich na powierzchnię?

Zdjęcie autora materiału
Marek Majewski

Aktualizacja:

Polska

Źródło: RUPTLY

Po 9 dniach poszukiwań odnaleziono 12 chłopców oraz ich trenera, którzy zaginęli w jaskini Tham Luang Nang Non w Tajlandii. Akcja ratunkowa nie została jednak jeszcze zakończona pełnym sukcesem.
Tajlandia: Akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang Nang Non. Zaginieni chłopcy i trener odnalezieni. Czy uda się wyciągnąć ich na powierzchnię?
1/7
przejdź do galerii

©AP Photo/Tassanee Vejpongsa/EAST NEWS

12 chłopców i ich trener weszli w sobotę 23 czerwca do kompleksu Tham Luang Nang Non na północy kraju. Członkowie drużyny piłkarskiej zostali uwięzieni przez wlewającą się do jaskini wodę. Jej poziom podnosi się ze względu na powodzie i ciągłe intensywne odpady deszczu w Tajlandii.

W poszukiwania zaangażowały się ekipy ratunkowe z całego świata i wielu wolontariuszy. Do tajlandzkich nurków, w tym członków elitarnej jednostki piechoty morskiej, dołączyli także ratownicy brytyjscy oraz ekipa ratownicza armii USA.
W jej skład wchodzą m.in. nurkowie jaskiniowi, spadochroniarze i eksperci od surwiwalu. Przywieźli ze sobą także specjalistyczny sprzęt ratowniczy do akcji podwodnych, m.in. sonary. Wykorzystywane są też drony z czujnikami termicznymi. Aby usprawnić poszukiwania, do jaskini dociągnięto linię elektryczną, przygotowano specjalne pudełka z jedzeniem i mapą.

Po ponad tygodniu wszyscy zaginieni zostali odnalezieni żywi. Proces wyciągania ich na powierzchnię może potrwać według szacunków tajlandzkiej armii nawet kilka dni. - Tęskniłam za nim w każdej sekundzie, ale nigdy nie straciłam nadziei. Miałam zaufanie zarówno do urzędników, jak i wszystkich osób, zaangażowanych w tę operację - powiedziała Tham Chanthawong, ciotka uwięzionego trenera Ekapola Chanthawonga.

Tajlandia. Zaginieni chłopcy i ich trener odnalezieni żywi!
- Członkowie Navy SEALs, którzy ich odnaleźli, najpierw muszą udzielić im pomocy wewnątrz góry. Nie chcemy ryzykować. Decyzja należy do komandosów, wyciągnięcie chłopców to ich zadanie. My musimy zapewnić, aby poziom wody się nie podnosił – wyjaśnił gen. Bancha Duriyapat, koordynujący akcję poszukiwawczą.

- Cała trzynastka jest w dobrej kondycji. Towarzyszy im siedmiu komandosów z grupy SEALs. Wśród nich jest lekarz oraz wyspecjalizowany ratownik medyczny – poinformował dowódca tajlandzkiej grupy Navy SEALs, admirał Arpakorn Yookongkaew.

Uratowanym podano jedzenie, zaczynając od łatwo strawnego i wysoko energetycznego pokarmu, bogatego w minerały. Komandosi planują teraz akcję wydobycia ich na powierzchnię, rozważane są różne scenariusze. - Jednym z pomysłów jest nurkowanie z nimi. Jeśli się zdecydujemy na jego realizację, musimy przećwiczyć to rozwiązanie, aby mieć pewność, że jest to w 100 proc. bezpieczne – powiedział mediom Yookongkaew.

Tajlandia. Akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang Nang Non
POLECAMY:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo