Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie pączki smażyły krakowianki w XIX wieku. Mamy oryginalny przepis!

opr. Magda Smoleń
„Pączki tańcujące". Rysunek satyryczny Józefa Wawel-Louisa, polskiego prawnika, historyka, publicysty, radcy dworu cesarsko-królewskiego. Miłośnika i znawcy Krakowa, zwłaszcza XVIII-XIX w. oraz okresu Wolnego Miasta Krakowa.  Rysunek z 1843 roku.
„Pączki tańcujące". Rysunek satyryczny Józefa Wawel-Louisa, polskiego prawnika, historyka, publicysty, radcy dworu cesarsko-królewskiego. Miłośnika i znawcy Krakowa, zwłaszcza XVIII-XIX w. oraz okresu Wolnego Miasta Krakowa. Rysunek z 1843 roku. Fot. Polona
„Wziąć 1 i ½ litra (kwarty) mąki, 8 żółtek, 3 łyżki klarowanego masła, 7 deka (4 łuty) drożdży, 12 i ½ deka (¼ funta) cukru, mleka, cytrynowej skórki, wszystko to razem zamięszać i dobrze wyrabiać dopóki od łyżki nie odstanie”. Tak zaczyna się przepis na pączki bardzo dobre zamieszczony w krakowskiej książce kucharskiej z XIX wieku. Takie pączki smażono dawniej w Krakowie!

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Stare przysłowie mówi, że pączki należy smażyć samemu. I tego zapewne trzymały się krakowianki w XIX wieku. Zajrzeliśmy do starej książki kucharskiej, żeby poszukać przepisu na ten słodki przysmak.

Maria Gruszecka w Ilustrowanym Kucharzu Krakowskim podaje taki oto przepis na „pączki bardzo dobre”:

Wziąć 1 i ½ litra (kwarty) mąki, 8 żółtek, 3 łyżki klarowanego masła, 7 deka (4 łuty) drożdży, 12 i ½ deka (¼ funta) cukru, mleka, cytrynowej skórki, wszystko to razem zamięszać i dobrze wyrabiać dopóki od łyżki nie odstanie; ciasto ma być wolne. Po wyrobieniu odstawić w ciepłem miejscu, aby się ruszyło. Gdy podrośnie, wyrzucić ciasto na stolnicę i szklanką wykrawać. Poczem raz jeszcze musi rosnąć, gdy podrośnie, wrzucać na wrzący smalec lub masło do góry tem co leżały”.

Prawda, że proste?

Książka dla tych, co oddają się w opiekę sługi lub kucharki

Okładka Ilustrowanego Kucharza Krakowskiego.
Okładka Ilustrowanego Kucharza Krakowskiego. Fot. Polona

Przypomnijmy. „Ilustrowany Kucharz Krakowski dla oszczędnych gospodyń” to poradnik autorstwa Kazimiery Krumłowskiej piszącej pod pseudonimem Maria Gruszecka. Wydany został po raz pierwszy w 1892 roku. Sama autorka poleca swoją książkę młodym gospodyniom, którym „obiad, kolacya, wydaje się tak skomplikowaną rzeczą, tak kosztowną i niedostępną, że najczęściej zniechęcona opuszcza ręce, lub oddaje się w opiekę sługi albo kucharki”.

Poradnik okazał się strzałem w dziesiątkę! W styczniu 1893 roku „Ilustrowanego kucharza krakowskiego dla oszczędnych gospodyń” można było kupić w redakcji Kuriera Lwowskiego. Jak pisze autorka we wstępie - w ciągu 9 miesięcy rozeszło się 5 wydań książki.
Co więcej, kolejne edycje autorka wzbogaciła o ilustracje, by „ułatwić gosposiom ciężkie ich zadanie”.

Wiesz wszystko o tłustym czwartku? Rozwiąż QUIZ

Pączki co oko podsiniały

Słodki czwartek towarzyszy nam już ładnych parę wieków. W połączeniu tradycji ludowej oraz chrześcijańskiej jest symbolem pożegnania hucznego karnawału i dniem, w który dostarczamy sobie zapasu energii na zbliżający się post. Także w starożytności jedząc kaloryczne potrawy świętowano odejście zimy i przywitanie wiosny. Już w tamtych czasach na stołach pojawiały się pączki, jednak w nieco innej formie. Przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną, miały raczej charakter wytrawny, aniżeli słodki, a sposób ich podania stał się symbolem obfitości.
Jak pisał Jerzy Kitowicz, ksiądz, polski historyk, pamiętnikarz i korespondent polityczny:

„Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”.

Więc kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie pączki smażyły krakowianki w XIX wieku. Mamy oryginalny przepis! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski