Tarnów. Na osiedlach ludzie mają dosyć kanonady wystrzałów z...

Tarnów. Na osiedlach ludzie mają dosyć kanonady wystrzałów z Mechanicznych

Paweł Chwał

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Huk wystrzałów słychać w promieniu kilku kilometrów od strzelnicy przy Zakładach Mechanicznych. - To są całe serie, ale czasem zdarzają się też pojedyncze
1/4
przejdź do galerii

Huk wystrzałów słychać w promieniu kilku kilometrów od strzelnicy przy Zakładach Mechanicznych. - To są całe serie, ale czasem zdarzają się też pojedyncze wybuchy - mówi nam Marek Mitera ©Paweł Chwał

Testowe wystrzały z produkowanej w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie broni stały się prawdziwą zmorą mieszkańców północno-zachodniej części miasta. W najgorszej sytuacji są ci, których domy stoją stosunkowo najbliżej fabrycznej strzelnicy, czyli na Chyszowie, osiedlach Kolejowym i Krakowska oraz w Mościcach.
Marek Mitera mieszka przy ul. Miodowej na Chyszowie. Od Zakładów Mechanicznych dzieli go w linii prostej dystans najwyżej dwóch kilometrów.

- Odgłosy wystrzałów zawsze było słychać, ale wcześniej nie były one aż tak głośne i uciążliwe, jak to ma miejsce mniej więcej od roku - przyznaje.

Kanonady zakłócają spokój mieszkańcom od rana do wieczora, nie tylko w dni robocze, ale również w soboty, a nawet - jak twierdzi - w niedziele. Najgorsze, jego zdaniem, jest to, że strzały rozlegają się nagle i bez jakiejkolwiek zapowiedzi. - Każdy, choćby najbardziej spokojny i flegmatyczny człowiek, chcąc nie chcąc musi się wzdrygnąć, kiedy zaczynają strzelać. A to oznacza prostą drogę do choroby nerwowej - zauważa mężczyzna.


Dzieciom nie dają zasnąćBogumiła Kynczew mieszka przy ulicy Śląskiej, po drugiej stronie Białej. Przyznaje, że dochodzące z ZM odgłosy wystrzałów to prawdziwa zmora mieszkańców osiedla. - Zamontowałam sobie w domu plastikowe okna, bardziej tłumiące hałas, ale i tak przez nie słychać te huki. Problem dotyka zwłaszcza osób, które mają w domu małe dzieci. Do mnie przyjechał syn na wakacje z córeczką. Przez te wystrzały dziecko się budzi i nie jest w stanie spokojnie spać - twierdzi.

Te i podobne żale mieszkańcy wylewali podczas niedawnego spotkania na osiedlu Chyszów, w którym uczestniczył m. in. Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych.

- Z jednej strony mamy zakłady chemiczne, które nas trują, z drugiej Zakłady Mechaniczne, które nas ogłuszają - skarżyła się jedna z osób.

- Może to zabrzmi śmiesznie, ale ja muszę tłumaczyć się klientom, którzy do mnie przyjeżdżają spoza Tarnowa, że nikt nas nie atakuje - dodawała inna.

- Czy musicie strzelać w sobotę od ósmej rano? - pytali zdenerwowani chyszowianie.

Produkujemy broń, a nie klocki!Prezes Łabędź odpowiada, że przedsiębiorstwo produkuje broń, a nie klocki lego, a tę trzeba przetestować.

- Tarnowskie zakłady się rozwijają, dają pracę i dobre zarobki coraz większej liczbie mieszkańców, a do kasy miasta wpływy z podatków. Staramy się, aby odgłosy wystrzałów były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, ale to jest produkcja zbrojeniowa. Tak jak testuje się nowe samochody, odkurzacze czy sprzęt gospodarstwa domowego, to tym bardziej trzeba sprawdzić broń, zanim opuści nasz zakład - tłumaczy Henryk Łabędź.

Jak wyjaśnia, w dni robocze wystrzały testowe odbywają się od godz. 8 do 20. W soboty - pod wpływem sugestii mieszkańców, które padły podczas spotkania na Chyszowie - mają się one zaczynać teraz nie wcześniej niż o godz. 10, żeby tarnowianie mogli się wyspać. Jak tłumaczy, w przypadku co pięćsetnej produkowanej w zakładach sztuki broni trzeba sprawdzić jej żywotność. A to oznacza konieczność oddania aż 25 tysięcy strzałów.

- W Tarnowie testujemy wyłącznie karabiny maszynowe, tak zwane UKM-y. Broń większego kalibru, w tym armaty, wozimy na poligon do Gliwic - twierdzi Henryk Łabędź. Jego zdaniem nierozsądna była decyzja o rezygnacji przez poprzedni zarząd z dzierżawy terenu w Wierzchosławicach, gdzie wcześniej odbywała się część testowych wystrzałów.- Poza Tarnowem próbowaliśmy wyłącznie armaty i broń większego kalibru, a na strzelnicy zakładowej tylko karabiny, jak to ma miejsce obecnie. Tyle że my większość strzelania dokonywaliśmy w tunelach strzelniczych, które lepiej tłumiły odgłosy - odpowiada Krzysztof Jagiełło, były prezes ZMT.

Szansą na ograniczenie huku ze strzelnicy mogły być zamontowane wokół niej ekrany dźwiękochłonne.

Firma złożyła wniosek o ich dofinansowanie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Temat na razie jednak upadł, bo spółka nie dostała 6 milionów złotych dotacji na ten cel.

Mapa akustyczna do uaktualnieniaTarnów posiada swoją mapę akustyczną. Widać na niej, że na największy hałas narażeni są tarnowianie, których domy znajdują się przy najbardziej ruchliwych na co dzień drogach i torach kolejowych. Naniesione są na nią również okolice niektórych zakładów produkcyjnych. Sąsiedztwo Zakładów Mechanicznych nie jest wprawdzie oznaczone na czerwono, ale dane, na podstawie których powstała mapa, pochodziły z 2014 roku. W przyszłym roku badania natężenia hałasu zostaną powtórzone.

Henryk Łabędź nadal prezesem ZMTW miniony piątek Rada Nadzorcza Zakładów Mechanicznych powierzyła na kolejną, 3-letnią kadencję stanowisko prezesa Henrykowi Łabędziowi, który od 2015 roku kieruje tarnowską spółką. Razem z nim do zarządu ZMT powołany został również Łukasz Komendera, dotychczasowy członek zarządu przedsiębiorstwa. Wyboru dokonano po kilkudniowych przesłuchaniach kandydatów, których zgłosiło się w sumie siedmiu. Pięciu z nich pochodziło z Tarnowa, dwóch z innych regionów kraju. Kandydaci mieli przedstawić m.in. wizję rozwoju przedsiębiorstwa na kolejne lata.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!

Maciek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Zakłady istnieją od bardzo dawna, ciekawe kiedy powstały te osiedla. Czy ludzie nie domyślili się że gdy zamieszkają obok strzelnicy mogą słyszeć strzały?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pierwsze było jajko czy kura?

Prywatnie Ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Na Mechanicznych strzelali odkąd pamiętam i dla nikogo nie było to tajemnicą. Po co kupowali lub budowali domy przy Mechanicznych? Na głupotę nie ma rady. W mieście chcieliby ludzie ciszę, czyste...rozwiń całość

Na Mechanicznych strzelali odkąd pamiętam i dla nikogo nie było to tajemnicą. Po co kupowali lub budowali domy przy Mechanicznych? Na głupotę nie ma rady. W mieście chcieliby ludzie ciszę, czyste powietrze- trzeba było o Bieszczadach pomyśleć a nie kupować mieszkania przy linii kolejowej i hałasujących zakładach.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zsbawka

Re (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

Niech ten prezes jak taki cwany i wygadany to niech testuje sobie w domu najlepiej w sypialni. No cóż jaki zakład taki prezes.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Debile

Chce mieszkać i zarabiać (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Pozamykac wszystkie zakłady, zwolnić ludzi, i niech debil jeżdżą do Szczecina do pracy bo tu im q*** źle!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Z jednej strony mamy zakłady chemiczne, które nas trują, z drugiej Zakłady Mechaniczne, które nas og

cdn (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

" Z jednej strony mamy zakłady chemiczne, które nas trują, z drugiej Zakłady Mechaniczne, które nas ogłuszają - skarżyła się jedna z osób. "

A z trzeciej będziecie mieli spalarnię śmieci...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Haha

Ggris (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Mechaniczne testują broń w niedziele? A to nowość

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

windy_city (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

w cywilizowanym świecie broń przestrzeliwuje się w podziemnych, ekranowanych bunkrach... "mechaniczne" najwyraźniej jeszcze nie wyszły z komuny...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Trzeba się było nie osiedlać przy fabrykach

Kupiłem dalej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Najpierw ludzie kupują, bo tanie, a potem płaczą, że głośno.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dość

Ty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

Ludzie należy zablokować wjazd na tą strzelnice i koniec , jak chcą testować to na poligon wypierda......,


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gość22

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Ciekawe jak zablokujesz??

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo