Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczne żniwa można uznać za zakończone

Grzegorz Tabasz
Pola zaorane, zboże silosach. Będzie mąka, z której przez cały następny rok piekarnie będą piekły chleb. Przeciętny Kowalski zjada rocznie około sześćdziesięciu kilogramów chleba. Sporo, ale nasi sąsiedzi zza Odry konsumują o kilka bochenków więcej. Podobnie jest w całej Europie.

FLESZ - Polacy za biedni by jeść eko

Tym samym modlitwa o chlebie naszym powszednim są jak najbardziej prawdziwe. Od dwunastu tysięcy lat! Pierwszy chleb w niczym nie przypominał chrupiącego bochenka, jaki każdego ranka przywożą do sklepu.

Cieniutki podpłomyk upieczony na rozgrzanym w ognisku kamieniu. Oblepiony popiołem, zgrzytający w zębach. Jestem więcej niż pewien, iż współczesnym stanąłby w gardle. Pełen plew, bez smaku, gdyż upieczony wedle najprostszej receptury. Rozgniecione kamieniami ziarna mieszano z odrobiną wody. Podpłomyki z jęczmienia, prosa i gryki wciąż są jadane w Afryce i Azji.

Wynalezienie pulchnego chleba na zakwasie czy winiarskich drożdżach przypisuje się Rzymianom, choć dwa tysiące lat wcześniej wypiekali go Egipcjanie. Używali nasiona zbóż zawierających elastyczne białko glutenu. Ciasto poddane samorzutnej fermentacji zachowywało po wypieczeniu gąbczastą strukturę. Produkt finalny był nie tylko smaczniejszy od podpłomyka, ale bardziej pożywny i łatwiej strawny. Pod piramidami wymyślono też pierwsze piece.

Tamtejsi piekarze produkowali przynajmniej pół setki gatunków chleba, w tym wersje dla smakoszy. Z dodatkiem ziaren maku czy sezamu. Jednak zanim pojawił się chleb, ktoś musiał zebrać pierwsze plony. To już następna historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski