MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już pewne. Rekordowe dwie podwyżki płacy minimalnej. Ile wyniosą minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa po podwyżce? [8.12.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zgodnie z przyjętym we wtorek13 września 2022 r. rozporządzeniem Rady Ministrów, które już w najbliższych godzinach zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw: od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 3 490 zł, a minimalne wynagrodzenie godzinowe 22,80 zł a od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3 600 zł, a minimalne wynagrodzenie godzinowe 23,50 zł.
Zgodnie z przyjętym we wtorek13 września 2022 r. rozporządzeniem Rady Ministrów, które już w najbliższych godzinach zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw: od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 3 490 zł, a minimalne wynagrodzenie godzinowe 22,80 zł a od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3 600 zł, a minimalne wynagrodzenie godzinowe 23,50 zł. Maciej Jeziorek / Polska Press
Rząd zaplanował na 2023 roku dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Ich podwyżki są jeszcze wyższe, niż się spodziewano. Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów zaakceptowano rozporządzenie, które stanowi, iż od 1 stycznia 2023 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniesie 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa - 22,80 zł. Druga podwyżka płacy minimalnej nastąpi w przyszłym roku od 1 lipca. Oto szczegóły.

Spis treści

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów, które już zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw:

  • od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 3490 zł, a minimalne wynagrodzenie godzinowe 22,80 zł;
  • od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 zł, a minimalne wynagrodzenie godzinowe 23,50 zł.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw z 2022 r. pod numerem pozycji 1952.

Kliknij tu, by poznać treść rozporządzenia Rady Ministrów

Kiedy wzrośnie płaca minimalna i dlaczego aż dwa razy

Na początku czerwca rząd zdecydował, że w 2023 r. będą dwie podwyżki minimalne - zgodnie zresztą z obowiązującym prawem, gdyż zasady ustalania płacy minimalnej od dawna są uregulowane ustawowo. Odpowiedni przepis przewiduje, że w przypadku inflacji rocznej wyższej niż 5 proc. należy podwyższyć płacę minimalną dwa razy w roku: od 1 stycznia i od 1 lipca.

W lipcu zgodnie z zasadami ustawowymi propozycja rządowa była analizowana na forum Rady Dialogu Społecznego (RDS). Jednak negocjacje w sprawie wzrostu płac w przyszłym roku pokazały rozbieżności pomiędzy związkowcami a pracodawcami. Partnerzy nie uzgodnili stanowiska w ustawowym terminie.

- Płaca minimalna powinna być drogowskazem dla pracodawców. Najlepsze kraje do życia to te, gdzie nierówności płacowe są najmniejsze - powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając ostateczne decyzje rządu w sprawie płacy minimalnej.

Ile wyniesie płaca minimalna od stycznia, a ile od lipca 2023 roku

Obecnie płaca minimalna wynosi 3010 zł i choć też jest rekordowo wysoka, to jednak cały efekt podwyżki od 1 stycznia 2022 r. zjadła już inflacja. Dlatego już teraz, w ramach pierwszych przymiarek do budżetu państwa na 2023 r. rząd zakłada dwie podwyżki płacy minimalnej.

W poniedziałek, 11 lipca, w wywiadzie radiowym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że jeśli inflacja będzie wyższa. niż się spodziewano, to i wysokość płacy minimalnej na 2023 r. może ulec podwyższeniu.

Niezawodny sprzęt do pracy

Materiały promocyjne partnera

To rekordowe wzrosty. W latach 2015-2022 minimalne wynagrodzenie za pracę rosło szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce i wzrosło o 1260 zł (72%) z 1750 zł w 2015 r. do 3010 zł w 2022 r. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 54,5%. Zgodnie z informacjami GUS, udział osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymujących wynagrodzenie brutto nieprzekraczające minimalnej płacy w liczbie osób zatrudnionych na umowę o pracę w grudniu 2020 r. wyniósł 13,6%.

Musimy zredukować wydatki na tradycyjne potrawy świąteczne, bo już wiemy, że strategia - zastaw się a postaw się, działa na bardzo krótkję metę. Przy tak wysokiej inflacji może prowadzić prostą drogą do długów, które trudno będzie spłacić.

Boże Narodzenie 2022. Ceny są wysokie, chcemy drastycznie ci...

Minimalne wynagrodzenie za pracę: o ile powinno wzrosnąć zgodnie z przepisami

Zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu gwarantowany jest wzrost płacy minimalnej o prognozowany wskaźnik inflacji oraz o wskaźnik korygujący w wysokości 2/3 planowanego wzrostu PKB, ze względu na niższą od 50% przeciętnego wynagrodzenia wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku.

Dodatkowo jeżeli w roku poprzednim prognozowany wskaźnik cen różni się od wskaźnika cen, przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym uwzględnia się wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym rok, na który jest ustalane minimalne wynagrodzenie, skorygowaną wskaźnikiem weryfikacyjnym, w oparciu o który została określona propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Trwa głosowanie...

Czy podczas zakupów na targowiskach odczuwasz podwyżki cen?

Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 roku: jakie inne stawki też wzrosną

Wzrost płacy minimalnej oznacza nie tylko wyższe wynagrodzenie dla osób wynagradzanych według minimalnych stawek. Według tego parametru regulowanych jest wiele zmiennych składników wynagrodzenia, np. praca w godzinach nadliczbowych czy stawki za pracę w nocy.

Minimalne wynagrodzenie wpływa na wysokość obowiązkowych składek ZUS dla prowadzących własny biznes w pierwszych latach działalności. Według płacy minimalnej ustalana jest też wysokość różnych kar regulaminowych, a nawet mandatów.

Płaca minimalna 2023: ma być różna w różnych regionach Polski

Od dłuższego czasu dyskutowane są propozycje zróżnicowania wysokości płacy minimalnej w zależności od regionów - wtedy wyższa byłaby ona np. w Warszawie czy we Wrocławiu niż w woj. warmińsko-mazurskim czy małopolskim. Niektóre propozycje wskazują wręcz na zróżnicowanie w jeszcze mniejszej skali regionalnej - np. w powiatach, według stawki bezrobocia wyliczanej przez GUS także dla tego szczebla administracji publicznej.

O regionalne zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenia za pracę apeluje do rządu też od dawna rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw.

Minister Marlena Maląg pytana o tę kwestię odpowiedziała, że rząd nie rozważa takiego rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski