MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tokio dostało św. Kingę

Jolanta Białek
W japońskim Muzeum Tytoniu i Soli powstaje kapliczka inspirowana wielicką kaplicą św. Kingi
W japońskim Muzeum Tytoniu i Soli powstaje kapliczka inspirowana wielicką kaplicą św. Kingi Archiwum Kopalni Soli "Wieliczka"
Wydarzenie. Japończycy zapragnęli mieć u siebie wielicką sól nie tylko w charakterze przyprawy albo kosmetyków. Ich życzenie spełnili górnicy-rzeźbiarze z naszej Kopalni Soli

Wielicka sól będzie eksponowana w Tobacco&Salt Museum, czyli Muzeum Tytoniu i Soli w Tokio.Wzniesiono tam kapliczkę inspirowaną najpiękniejszą podziemną świątynią Wieliczki. Króluje w niej rzeźba św. Kingi wykonana z białego złota przez górnika-rzeźbiarza Marka Stachurę.

Nietypowe życzenie mieszkańców Kraju Kwitnącej Wisły zostało spełnione z radością. - Japończycy o wielickiej kopalni wiedzą sporo i często ją filmują, a teraz zapragnęli mieć u siebie "kawałek wielickiej soli". Wydaje się, że we współczesnych Japończykach wciąż mieszka niezłomny samurajski duch.

Bo nawet ponad 8 tys. km, jakie dzieli Wieliczkę i Tokio, nie powstrzymało ich przed sprowadzeniem figury św. Kingi! - stwierdzają pracownicy Biura Prasowego wielickiej Kopalni Soli.

Dodają, że zgodnie z pragnieniem Japończyków, oprócz postumentu patronki solnych górników, do Tokio pojechał także żyrandol z kryształów soli, który również stał się już symbolem wielickich podziemi.

800 kg soli popłynęło przez morze
- Święta Kinga udała się w podróż na Daleki Wschód drogą morską. Japończycy poprosili, by rzeźba była wzorowana na tej znajdującej się w ołtarzu kaplicy św. Kingi i tak się stało - opowiada Marian Leśny, prezes Trasy Turystycznej wielickiej kopalni.

"Japońska" św. Kinga jest wyższa od pierwowzoru: mierzy prawie dwa metry (z postumentem), a jej waga to ok. 800 kg. Na wykonanie rzeźby potrzebne były aż dwa bloki soli spizowej - jednolite i pozbawione przerostów. - Jak dotychczas jest to największa rzeźba, którą stworzyłem. Pracowałem nad nią prawie trzy miesiące - mówi górnik-rzeźbiarz Marek Stachura.

Artysta towarzyszył solnej św. Kindze w podróży i pracował przy montażu rzeźby w Muzeum Tytoniu i Soli w Tokio. - Japończycy to perfekcjoniści. Fotografowali każdy detal, każdą czynność. Figurę św. Kingi umieściliśmy we wnęce ozdobionej solnym łukiem. Rzeźba została solidnie umocowana z uwagi na nawiedzające Japonię trzęsienia ziemi - opowiada Marek Stachura.

Zaprezentują uroki podziemnej Wieliczki
Tobacco&Salt Museum istnieje od 1978 roku. Placówka ta mieściła się do niedawna w tokijskiej dzielnicy Shibuya, a teraz trwa przeprowadzka zbiorów do innej części miasta zwanej Sumida. Najważniejszym tematem muzealnych ekspozycji są tytoń oraz sól, które posłużyły Japończykom do zaprezentowania m.in. historii oraz kultury miejsc i regionów, z których pochodzą. "Wieliczka" Otwarcie Muzeum Tytoniu i Soli w nowym miejscu i aranżacji ma nastąpić wiosną 2016 roku.

- Wielicką ekspozycję dopełni film prezentujący najpiękniejsze zakątki podziemnej Wieliczki. Być może oryginalna prezentacja wielickiej shio (w języku japońskim - sól) w tokijskim muzeum, zachęci kolejnych turystów do wizyty w solnych podziemiach - usłyszeliśmy w Biurze Prasowym kopalni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski