TS Wisła Kraków rozważa sprzedaż części swoich gruntów przy Reymonta. Ale nie po to, by ratować piłkarską spółkę

  • Dziennik Polski

Krzysztof Kawa

Podczas środowego spotkania zarządu Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków z koordynatorami sekcji pojawił się pomysł sprzedaży należącej do stowarzyszenia 40-arowej działki przy Reymonta. Nasi rozmówcy podkreślają, że nie ma to nic wspólnego z trwającymi negocjacjami na temat sprzedaży akcji piłkarskiej spółki Wisły.

Chodzi o część działki w okolicach stadionu, którą obecnie porasta trawa. - Stanowisko zarządu TS Wisła jest jasne – ta ziemia na pewno nie pójdzie na ratowanie spółki akcyjnej – podkreśla Dorota Gburczyk-Sikora, zasiadająca w zarządzie TS Wisła.

- Nie tak dawno jeden z członków zarządu powiedział, że to jest święta ziemia i w ogóle nie wchodzi w rachubę, by miała zostać sprzedana – dodaje Lesław Kędryna, koordynator sekcji siatkówki kobiet, nawiązując do słów wypowiedzianych podczas głośnej konferencji prasowej zarządu TS Wisła w piątek 5 stycznia. Okazuje się jednak, że pomysł sprzedaży jednak jest dyskutowany.

W 2006 roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał TS Wisła w użytkowanie wieczyste grunty, budynki i urządzenia przy ul. Reymonta. Spłatę rat, po zastosowaniu 99-procentowej bonifikaty, rozłożono na 10 lat. Od stycznia 2017 roku klub może sprzedawać swój teren. TS Wisła otrzymało na okres 99 lat należące do miasta działki o powierzchni 5,1270 ha i 1,0563 ha. Plan zagospodarowania, który obowiązuje dla tego rejonu miasta, pozwala stawiać tam hotele, obiekty handlu, gastronomii, medyczne i rekreacyjne. Szacuje się, że cały teren jest wart ok. 75 mln zł.

Stanowisko zarządu TS Wisła jest jasne – ta ziemia na pewno nie pójdzie na ratowanie spółki akcyjnej

Pieniądze pozyskane z ewentualnej sprzedaży 40 arów gruntu miałyby zostać przeznaczone na modernizację zaniedbanej bazy sportowej TS Wisła. Temat pojawił się, gdyż stowarzyszenie ma długi i nie stać go na przeprowadzanie drogich remontów.

- To tylko jedna z opcji – zastrzega Dorota Gburczyk-Sikora. - Nie zebraliśmy się z koordynatorami, by prosić ich o jakąkolwiek akceptację, ale dlatego, że obiecaliśmy im w listopadzie, iż będziemy się z nimi regularnie spotykać i omawiać problemy wszystkich trzynastu sekcji, jakie funkcjonują w ramach stowarzyszenia. Sekcje zgłaszają problemy, np. ze światłem, sanitariatami, a nie dysponujemy wielkimi pieniędzmi, by zapewnić wszystkim natychmiastową poprawę warunków. Ja bardzo dobrze rozumiem uwagi zgłaszane przez koordynatorów, bo przecież jako zawodniczka też trenowałam w tej hali w różnych warunkach - raz w lepszych, raz w gorszych. Ale wiadomo, są długi, które trzeba spłacać. Jeżeli w przyszłości będzie zamysł, by polepszyć warunki, to wtedy usiądziemy i będziemy podejmować decyzje, czy i w jaki sposób temu zaradzić i na co konkretnie te środki pójdą. Założenia muszą zaakceptować wszystkie sekcje. Ewentualna sprzedaż działki to tylko wstępne rozważania, jedna z opcji, tak jak np. kredyt lub inne rozwiązania. Do tego jednak daleka droga.

Stowarzyszenie ma długi (i wcale nie chodzi tu o ponad 40 mln zł zobowiązań i cesji Wisły SA, których TS pozbędzie się, jeśli sprzeda piłkarską spółkę), które spłaca z dużym mozołem. Tylko wobec MPEC zadłużenie wynosi ok. 300 tys. złotych, bo ogrzewanie hal jest bardzo kosztowne.

- Czy to dobry pomysł, by sprzedać działkę? – zastanawia się Robert Zaczkiewicz, koordynator sekcji judo. - Nie wiem. Tu nie chodzi o ratunek dla finansów TS, ale dla budynków. Wolałbym, by obyło się bez sprzedaży, niemniej coś trzeba zacząć robić, bo hala już się niemal rozpada. Budynek trzeba zmodernizować, ocieplić, powymieniać rury. Z „nową” halą jest dokładnie tak samo. W czasie spotkania z zarządem była dyskusja o tym, że jest słabo ogrzewana i oświetlona. Otwierają się nowe kluby fitness, gdzie standard jest wysoki, a my cały czas działamy, oferując warunki sprzed 40 lat. Te pomieszczenia są po prostu stare. Ludzie wciąż do nas przychodzą, ale narzekają.

- Chyba szkoda byłoby pozbywać się działki. Trzeba dobrze rozważyć, czy są inne możliwości pozyskania pieniędzy – dodaje Lesław Kędryna. - Innych sponsorów trzeba do piłki nożnej, a innych do siatkówki. Na podstawowe remonty hali nie potrzeba dużych pieniędzy. Trzeba jakoś z tego wybrnąć, ale za mało wiem na ten temat, by zająć jednoznaczne stanowisko. Gdyby jednak miało dojść do sprzedaży działki, to musi być to przeprowadzone w sposób transparentny. Trzeba wiedzieć, co z tymi pieniędzmi później będzie, na co się je wyda. Tymczasem trzeba szukać innych sposobów. Przecież sekcje jakoś trwają, mimo że nie jest łatwo. Każda ma trochę autonomii, swoje konto i żyjemy z tego, co sobie znajdziemy, a więc ze składek i niewielkich datków od miasta, grantów. A jeżeli znajdziemy sobie sponsora, to go mamy. Gdy dziś ktoś czyta w gazecie, że Wisła jest na skraju upadku, to rodzice dzieci, które u nas trenują, pytają, co się dzieje. A my nijak się do tego mamy. Dzięki Bogu nikt naszej sekcji pieniędzy nie zabiera, płacimy tylko pewne kwoty na media, ubezpieczenia itd.

Jest bardzo dużo niejasności, w klubie jest prokurator, mogą powychodzić różne sprawy

To nie zarząd podejmie ostateczną decyzję dotyczącą sprzedaży działki, ale walne zgromadzenie delegatów. Tak stanowi statut klubu. W czerwcu tego roku upływa cztery lata od wyboru poprzednich władz, na czele których stała Marzena Sarapata. Po jej rezygnacji, od 5 stycznia obowiązki prezesa pełni Rafał Wisłocki, jednocześnie prezes Wisły SA.

- Trzeba poczekać, aż kilka rzeczy się wyjaśni. Czy od czerwca będzie ten sam zarząd, czy inny? Jest bardzo dużo niejasności, w klubie jest prokurator, mogą powychodzić różne sprawy – stwierdza Lesław Kędryna. - Przejęcie spółki przez TS skomplikowało sytuację. Gdy był rozdział, to było jasne – piłka rządziła się sama, a tutaj byli ludzie, którzy rządzili sekcjami. Myślę, że tak było dla nas lepiej.

Sportowy24.pl w Małopolsce

DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

polecane: MiauCzat: Honorata Witańska ostrzega kobiety! Tęskni za PiP?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.01.2019, 22:32

Tak mówił kwaśniewski z skwk

15.01.2019, 22:25

Poproście sarapatę. ona wie, jak wydawać pieniądze zwłaszcza nie swoje. ts, to złodzieje.

15.01.2019, 20:43

Eeee zeby wam nie wypomniec jak żescie żebrali pare lat temu zresztą skutecznie u miasta, przy okazji je rozwalając. Kibice Wisly nie zebrzą a sami zbierają taka jest różnica

15.01.2019, 18:39

Niestety kolegoC71 to ja jestem autorem tego pomysłu, nic wielkiego zresztą, piszę o tym od pewnego czasu j. w. , wreszcie mnie posłuchali należało to zrobić jednak wcześniej . Ale lepiej póżno niż wcale a mogło się obyć bez tego wstydliwego żabrania.Aha I NIE CHCĘ ZA TO ANI GROSZA niech to będzie mój wkład w ratowanie Wisły bo to krakowski klub.

14.01.2019, 12:22

i juz wiadomo o co chodzi w tym calym klubowym biznesie, grunta, coraz drozsze grunta, biurowce, osiedla , hotele. Money, money, money.

11.01.2019, 20:43

Nie obecny prezes tylko członek Łukasz Kwaśniewski aja uważam ,że ziemia świeta to w Izraelu

11.01.2019, 20:22

Fajny portal erotyczny na którym znajdziesz młode Panie
Miliony ofert lasek i facetów gotowych na wszystko

www.kontakty.1K.pl
Zupełna anonimowość, Setki ofert z całego kraju.
Vip już od 6zł z fuuul dostępem

11.01.2019, 17:05

No nareszcie te barany mnie posłuchały ,nie trzeba sprzedawać całe 6ha, wystarczy 1ha na spłate Wisły SA.Do zarządzania pieniędzmi ze sprzedaży należy wynająć prezesów Garbarni p. Jasiówke i p. Siedlarza a oni w 5 minut wyprowadza Wisłe na prostą. Mają bardzo duże doświadczenie w tym temacie a wcale nie są drodzy..Potrzebna jest jeszcze tylko zgoda Miśka na tą sprzedaż.

11.01.2019, 15:17

żebranie, " pożycz pare groszy do poniedziałku ". posypali by głowę popiolem i z honorem poszli od nowa budować "potęgę" . dramat i nędza

11.01.2019, 14:35

mieszkałem koło hali Wisły przez 17 lat-może przez zasiedzenie dostane ulgę na zakup jakiegoś kawałeczka gruntu?

11.01.2019, 12:43

To długi konkretnych osób i spółek, zatem zabezpieczenie procesowe i nie ma prawa nikt ruszyć nawet zeta!

11.01.2019, 12:40

Majcher do wiezienia. Ile takich przekrętów na naszej własności zrobił? Maja liczydła i wygrywają wybory!

11.01.2019, 10:33

Przecież w tym roku są niesamowite pożyczki na termoregulacje budynków - na 0,5 procenta w stosunku rocznym 3 mln zł do 15 lat !!!!!!!!!!!!!!!
Szkoda że nikt z Zarządu TS się w tej kwestii nawet nie starał uzyskać informacji

11.01.2019, 08:18

O grunty tak na prawdę chodziło a nie o sport.Kraków jest takim miastem gangsterskim gdzie prawo nie działa, dobre obyczaje nie obowiązują a kultury brakuje tam od dawna.
Dalej będzie się tak działo jak nakazują pieniądze, Sąd zatwierdzi nowy zarząd,PZPN odwiesi licencje, na poczet gruntu kupi się trochę wyliniałych kopaczy do drużyny i wtedy zobaczymy kto jest faktycznie tym "inwestorem".

11.01.2019, 04:49

A to nie było tak... Ziemia należąca do Wisły jest ziemią Świętą i nie zostanie nigdy sprzedana... Czy tak nie mówił obecny prezes.. Czyli jednak prawdą zaczyna być to że tym niby zbawicielom Wisły zależy na ziemi. Heheheh i dupa blada.

11.01.2019, 04:04

nareszcie ,, inwestorzy ratujacy Wisle sie okreslili o co im naprawde chodzi ,, grunty grunty i jeszcze raz grunty, a Wisle to maja tam gdzie slonce nie dochodzi

11.01.2019, 02:12

Dziekuje Craxfan 71. za pamiec, ale na mecze koszykarek juz nie bede chodzic.
Wyjechalam z Polski a Carlitos ktory rowniez byl na meczach, jest w Warszawie.
Wiec nie ma sensu budowac nowej hali.
Serdecznie Ciebie pozdrawiam i caluje.
Marzena SARAPATA

10.01.2019, 23:52

Właśnie zarząd "rządzący" klubem dostał gryps zza muru, od szefa że należy pogonić ziemię i puścić ścieme że niby kasiorka pójdzie na remont hali. Pisze że to też i tym razem przejdzie bo zawsze tak tych tępych wIŚLAKÓW bajali ...

10.01.2019, 23:42

Ciekaw to ja jestem czy sprzedaż ziemi to pomysł Misia czy sami na to wpadliście "zarządzający" tym Trupem Sportowym Towarzysze ???

10.01.2019, 23:41

Ciekawe czy z tych pieniędzy wyremontują choć część hali, czy wszystkie pieniądze szybko wyparują. Jak nie będzie już co ukraść, znów zaczną się pielgrzymki do miasta by klub ratować.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3